Täyshuolto!

Anonyymi

Tänään tein Ducattoon täyshuollon, otin ilmansuodattimen pois kotelostaan ja kopsauttelin sitä kämmentä vasten ja laitoin takaisin. Ilman suodattimen kotelossa oli kolme männynneulasta (varmasti menneet sinne Manamasalosta viime kesänä) ja kaksi koivunlehteä (ne on menneet ehkä Pyhäjärveltä) ei ihme että oli vähän nuhapumpun tuntuinen fiiatti, nyt kulkee reippaasti.

27

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman suodatinta fiiatti kulkee paremmin, ainakin alamäkeen...

      • Anonyymi

        Voiko suodatin koteloon yhdistää letkun ja pikku kompressorilla puhaltaa sinne paineilmaa niin tulisi tuplaturpo kun yksi turpo jo on?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voiko suodatin koteloon yhdistää letkun ja pikku kompressorilla puhaltaa sinne paineilmaa niin tulisi tuplaturpo kun yksi turpo jo on?

        Kyllä voi ja ihan helppo juttu, Portapotasta paineilmaa suoraan imupuolelle, niin fiiatti jaksaa jopa ylämäkeen.


    • Anonyymi

      Rumatikillä on hyvä puhaltaa roskat pois.
      Palstavahti Kuopiosta

      • Anonyymi

        Niin on, Rumatikki täydelle teholle ja ovi auki. Siivous hoituu käden käänteessä...tai pikemminkin rumatikin puhaltaessa.


    • Anonyymi

      Aldella kun alkaa lämmittämään niin olis kuin odottaisi maalin kuivumista.

      Terveisin: rumatikkiin rakastunut.

    • Anonyymi

      Kyllä huoltoon kuuluu jakohihnan vaihto ja öljyvuotojen tiivistäminen moottorista
      Ja iskareiden yläpään laakereiden vaihto
      Palstavahti Joksu Kuopiosta

    • Anonyymi

      Kyllä varmaan on yhtä suuri murhe. Transit ammattikäytössäkin . Vaihdatin öljyt tuossa lähipajassa, ja juttelin tuon huoltomiehen kanssa, myös Trasitista . Sanoi olevan tuttu kapine myös hänelle, työn puolesta,ja oli tullut myös EGR venttiilivika tuiki tutuksi . Kuusi kertaa oli tuo palikka vaihdettu, sinä aikana, mitä tuo Fordi oli ollut hänellä käytössä. Vikaa ei löytynyt mistä johtui, vaan uuden kun vaihtoi, vähän aikaa taas pärjäili. Fordilla tuo EGR venttiili maksaa vajaat 250 e . kpl, niin melkein 1500 euron edestä tuli venttiileitä ja työt päälle . Näppärän "kopin" jos haluaa ,tuo alusta on usein surullista kyllä ,Transit. Takavetoisessa Transitissa taas tuo koppi koko venähtää ,kuten Mersussa ja Renussa.

    • Anonyymi

      Ajatko sinä peruuttamalla kun koppi venähtää??? Siinä meillä mestari on. Oletko sinäkin Kuopiosta?? Palstavahdin kaveri

      • Anonyymi

        Onko tuo lähipaja ihan siinä asumuksesi lähellä Turvalan alueella?


    • Anonyymi

      Palstavahti Joksulla se huumori kukkii aina. Onko Joksu viinaa riittävästi???

      Mitäs sille Masille nykyään kuuluu?? Joko Masi on pieniin päin??

    • Anonyymi

      Palstavahti Joksun transiitti venyy , johtuen kun auto on takavetonen. Johtuuko se rumatikin puhalluksesta.??

    • Anonyymi

      Minä ainakin pidän Palstavahdin kommenteista yötä päivää. Hän on erittäin ihastunut poikaystäväänsä.

      • Anonyymi

        Kas kas, alkoholisti karavaanarikin on jo saanut sen verran korjaussarjaa että kykenee viestejä näpyttelemään.


    • Anonyymi

      No siellä Palstavahti aloitti kommunikoinnin Reinostaan.??
      Oletko jo unohtanut Masin??
      Onko Masi pettänyt sinua??

    • Anonyymi

      Kyllä palstavahti jaksaa

    • Anonyymi

      Seurailin vuosikausia erään toisen harrastusryhmän suomi24 -keskustelua. Ei ollut kovin hääviä

      Siirryin karavaanariksi.

      Täällä keskustelun taso on aivan luokatonta. Palstalle kirjautuminen ja nimimerkin tunnistus pikimmiten

    • Anonyymi

      Täällä on yksi todella älykäs Savolainen kovassa vauhdissa. Palstahti Joksu Kuopiosta.

      • Anonyymi

        Onko se kaksi- vai nelitahti?


    • Anonyymi

      Palstavahti Joksu , kerro taas Reinosta joku hyvä juttu. On ilta pelastettu. Ennen kuin lähdet Savonsanomia jakamaan.

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7200
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2597
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2170
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1598
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1119
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      43
      1005
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      999
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      951
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      753
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      749
    Aihe