Varmaan saa putleri pimpsaa

https://www.is.fi/maastohiihto/art-2000008780315.html
"Venäläinen hiihtäjä Veronika Stepanova piti uhmakkaan puheen Vladimir Putinin tiistaina isännöimässä olympiaurheilijoiden palkitsemistilaisuudessa Kremlissä.
– Minun silmissäni Venäjästä on tullut jälleen vahva, ylpeä ja menestynyt. Kaikki eivät pidä siitä. Se on selvää, Stepanova julisti venäläisen Championat-sivuston mukaan."

Ihme sotahullun kehumista, varmaan antaa pimperoa Putlerille.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Venäjän todellakin syytä nyt yrittää ymmärtää muita maita, miksi hyökkäys Ukrainaan on aiheuttanut syvän järkytyksen. Putin ja Venäjän kansa voisivat käydä Ukrainassa katsomassa asiaa omin silmin (eikä propagandaa, eikä disinformaatiota). Televisioon vaan suoraa lähetystä, jos siltä tuntuu.
Venäjän urheilun puhtautta ja alennustilaa olisi myös syytä tarkastella ulkopuolisen silmin. Korruptio ja rahanpesu ei toimi, jos sillä on liian kova hinta ja yhteinen raja tullut vastaan.

>Meidän urheilijoitamme syrjittiin puhtaasti poliittisista syistä, heidän kansalaisuutensa perusteella, Tass kertoo Putinin sanoneen.
– Sitä on vaikea ymmärtää. Tämä ei sovi mitenkään olympia-aatteen periaatteisiin. Tämä osoittaa olympialaisten ja paralympialaisten kaupallistumisen ja riippuvuuden sponsoreista ja rahoittajista. Tämä kaupallistumisen tie on polku alennustilaan, valitettavasti.>

Äänestä

Minusta yksi Venäläinen Suomeen pakoon tullut mies, oliko ohjaaja (elokuva/teatteri)? Sanoi hyvin, sen mitä Venäjän tulee käydä läpi, ennen kuin on arvostettu maa muiden arvostettujen maiden joukossa. Tämä vaatisi Venäjältä saman tien kulkemista kuin mitä Saksa kulki toiseen maailmansodan jälkeen. Eli alistuivat muiden tahtoon.

Tässä mielessä Hitler ja Putin kulkevat samoja polkuja, siksi lopputulema myös hyvä olla sellainen, että rauha saapuu keskuuteemme näiden muutosten jälkeen. Putin ei ansaitse sankarin viittaa, vaikka kuinka sitä itse haluaisi manipuloidun Venäjän kansan tukemana. Harmittaa, etten kirjannut ylös tätä fiksun Venäläisen nimeä.

Äänestä

Putlerilla on pikkuinen nysä, jota kompensoi sotimalla.

Äänestä

Suomalaisten ei kannata enää puhua venäjästä koska sota on tulossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.is.fi/maastohiihto/art-2000008780315.html
"Venäläinen hiihtäjä Veronika Stepanova piti uhmakkaan puheen Vladimir Putinin tiistaina isännöimässä olympiaurheilijoiden palkitsemistilaisuudessa Kremlissä.
– Minun silmissäni Venäjästä on tullut jälleen vahva, ylpeä ja menestynyt. Kaikki eivät pidä siitä. Se on selvää, Stepanova julisti venäläisen Championat-sivuston mukaan."

Ihme sotahullun kehumista, varmaan antaa pimperoa Putlerille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu