Venäjä kunnioittaa siviilien oikeuksia

Venäjä kuulustelee miehitetyn alueen siviilit yhteyksistä hallintoon ja tiedotusvälineisiin:

https://yle.fi/uutiset/3-12420976
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ase kuulusteltavan ohimolla varmasti saa myös mieleisiään vastauksia

Äänestä

Venäjän federaation rauhanturvaajat ovat hyvin humaaneja ihmisiä, jotka eivät puutu toisten maiden sisäisiin asioihin, ei ihmisten elämään muutoin kuin pyydettäessä ja silloinkin auttaen.
Rakkaussuhteita luonnollisesti syntyy salskeiden, siistien ja niin sivistyneiden venäläisten sotilaiden ja ukrainalaisten neitosten kesken.

Toisin on ukrainalaiset natsit. Nyt on kuulemma kuollut venäläinen sotilas lähellä rajaa. Tämä on törkeä loukkaus Venäjän federaation suvereniteettia vastaan, vastoin kansainvälisiä lakeja ja moraaliton ihmisoikeusloukkaus.
Maaperä, mihin venäläinen sotilassaapas on astunut, on Venäjän federaation pyhää maaperää, jonka asioista päättää suuri rauhanaktivisti Vladimir V. Putin.

Äänestä
  • Putler jää historiaan samanlaisena viattomien murhaajana kuin Hitler. Ei ole noilla kahdella mitään eroa. Fasisteja ja diktaattoreita molemmat.

    Äänestä

  • Muidtaajseni Attilasta sanottiin samantapaista. Että siellä ei ruoho kasvanut, mihin Attilan saapas oli astunut. Kait se niin on russonazienkin kanssa.

    Äänestä

Ihan kuin NATO, joka ei edes kysele vaan nakkaa pommia kilometrien korkeudelta.

Molemmista kannattaa pysyä kaukana kuin mahdollista.

Äänestä

Kasakka varastaa kaiken irtonaisen, ihmisetkin.

Äänestä

Sehän on nähty, miten kunnioittaa. Päästää lähtemään ja ampuu perään.

Äänestä

Juuri NYT - Breaking News: "Viranomaisilta varoitus: ukrainalaisia kehotetaan pysymään poissa hautaus­mailta"

Eikö tuo nyt ole itsestään selvää että ei kannata kuolla, eli mennä hautausmaalle ja mullan alle kuin Mullah.

Äänestä

Natsi-Venäjä on jo rakentanut keskitysleirejä ukrainalaisille. Leiriläisiä kuulustellaan, kidutetaan ja teloitetaan sen mukaan, arvioidaanko heidän olevan isänmaallisia ukrainainalaisia eli nationalisteja, eli venäläisten mielestä siis natseja.

Nationalisti-natsiksi luokitteluun riittää että henkilöllä on ukrainan lippu jossain muodossa. Mihin nämä nationalisteiksi luokitellut on haudattu ei vielä tiedetä, koska joukkohautoja on vaikea etsiä Venäjän puolelta. Ukrainan puoleltahan niitä hautoja on jo löydetty useita.

Äänestä

Mene hautausmaalle ja mullan alle kuin Mullah ja Abdullah!

Äänestä

Näin ne ruski- natsismin vastustajat kootaan keskitysleireihin kuin kolmannessa valtakunnassa ikään.

Äänestä

"Myös BBC:n haastattelema pariskunta kertoo, että jos kuulusteluissa heräsi jokin epäilys, henkilö kuljetettiin Donetskiin tarkempaa kuulustelua varten, kidutettavaksi tai tapettavaksi."

"kidutettavaksi tai tapettavaksi"
Taas näitä YLEn omia lisäyksiä Saattohan ne viedä noi henkilöt vaikka pulla kahveelle.
Todisteet puuttuu että nämä olisi viety "kidutettavaksi tai tapettavaksi".

Äänestä
  • "että jos kuulusteluissa heräsi jokin epäilys"

    Mikähän epäilys? Edesssä ukrainalainen siviili Selvästi niillä ei tappamiseen riitä syyksi pelkästään se. Ilmeisesti jos siviilillä natsi-yhteyksiä se pistettiin koville?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "että jos kuulusteluissa heräsi jokin epäilys"

    Mikähän epäilys? Edesssä ukrainalainen siviili Selvästi niillä ei tappamiseen riitä syyksi pelkästään se. Ilmeisesti jos siviilillä natsi-yhteyksiä se pistettiin koville?

    Hyvä uutinen. No ei ainakaan ammuta, venäläiset oikeasti auttavat siviilejä, se on todettu monesti eri uutisissa, nyt Ylekin sen myöntää. Olot eivät tietenkään voi olla kuin hotelleissa, mutta ruokaa annetaan ym.
    Mistä Zelensky voi jo nyt tietää, että porukkaa vidään Siperiaan ja Kaukoitään? Ei tietenkään mistään, koska asia ei ole edes vielä ajankohtainen. Zelenskyn mielipiteet menevät välillä vähän korkealentoisiksi, koomikko kun on.

    Äänestä

  • Mitä me enää todisteita tarvitsemme. Nähtiin jo WW2:n aikana venäläisten touhut.

    Äänestä

Slava Ukraini, Glory to the west !!

Äänestä

Mitä se venäläisille kuuluu? Vapaa ihminen saa olla yhteyksissä kehen tykkää. Sitä eivät pahansuovat örkit määrää.

Äänestä

Venäjällä ei tiedetä oikeuksista mitään, afrikkalainen banaanivaltio, joka valitettavasti sijaitsee Euroopassa.

Äänestä

Kaikki menee suunnitelmien mukaan, sanoi Lavrov.

Suunnitelmiin kuului siis varmasti myös Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys. Se on nimittäin todella edistynyt, vaikken sitä halunnut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Venäjä kuulustelee miehitetyn alueen siviilit yhteyksistä hallintoon ja tiedotusvälineisiin:

https://yle.fi/uutiset/3-12420976

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu