Voiko vanhempana alkaa käyttää testosteronia, jotta saisi takaisin nuoruuden elinvoimaa ja ehkäpä isommat lihakset ja jopa paremman erektion? Onko riskit sairastua liian suuret hyötyihin nähden, mitä olette mieltä? Ilmeisesti voi sydämeen vaikuttaa ja haitata verisuonia?
Voiko 60+ mies alkaa ottamaan testosteronia
4
246
Vastaukset
- Anonyymi
Tietenkin! Sehän on jokaisen oma asia.
Aloitin reseptigeelauksen 65v ikäisenä. Samalla viikolla keskiviikkoiset kyykyt ja sunnuntaiset maastavedot olivat palautumista ajatellen liikaa.
Kävin terveyskeskuksessa. S-Testoni oli 12 eikä tk-lekuri edes harkinnut täydennysteston määräämistä koska väitti ikäiseni alarajan olevan 8.
Esitin lukeman ja asiani urheilulekurille ja hän kirjoitti reseptin Testogeelille.
Geelipussukka ei ole ihmelääke mutta auttaa palautumisessa ja aerobisissa harkoissa.
Mieskunnon suhteen ei ole ollut muita hankaluuksia kuin se, ettei minua 5 vuotta vaimo oikein tahdo pysyä mukana.
Olen nyt 78v ikäinen 80kg painava ukko. Mitään haittaa ei geelauksesta ole ollut.
Piikkipojat hymyilevät säälien geelille. Kolme kaveriani väitti, ettei geeli imeydy ja vaihtoivat Nebido piikkeihin,
Oma tuotantoni ei ole heikentynyt joten geeli lienee lisänä oman päälle.
Lukemat eivät merkitse mitään asiaa harrastamattomalle mutta mainitsen kuitenkin, että tulin pari tuntia sitten salilta. Vedin tavanomaisen sunnuntain harkkani.
Mave tai normitangon hack-kyykky. Tein nyt hackin. 4 sarjaa 8:n toistoilla tangon paino 110kg. Olen vanhuuttani tehnyt pitempiä sarjoja yrittäen hidastaa lihaskatoa.
Viime aikoihin saakka tein kapeaa pyramidia tai maksimissaan tasakiloilla 5:a. Pitempien sarjojen tottumus puuttuu.
En tiedä mikä vaikutus tuolla geelileikittelyllä on mieskuntoon.
73v ikäinen vaimoni vaivautuu kahdesti viikossa yhteistyhjennykseen. Sen lisäksi vedän viikottain kahdet runkit. Vaimo on silloin omissa harrastuksissaan.
Olen seurannut kehoni koostumusta aina samassa paikassa ja eräs havaintoni on se, että vatsaontelon epäterveellinen viskeraalirasva väheni tasaisen radikalisti laskien 7:ssä vuodessa alle puolen. Ikäni viitearon maksimi on noin 150 kun mitattu oli viimeeksi 67,8.
Syön ja elän kuten aiemminkin.
Sapuskatapani ovat vakiintuneet jo aikoja sitten mutta aivan lähivuosina on makeiden musuttamine lisääntynyt.
Alkoilu ei ole pannassa. Kuurittelen tavallisesti pari kertaa vuodessa kuukauden jaksoissa mutta treenit on syytä aloittaa varovaisesti. Syke nousee turhan helposti.
Jos haluat tehoa niin käänny piikkipoikien puoleen! Heput osaavat neuvoa.
Minun geelini maksavat 32,50€/kk. Rytmitän ostot siten, että joka toinen vuosi saan osan maksutta. - Anonyymi
Urologilta saattaisi löytyä perusteltu mielipide.
Tuttavani farmaseutti sanoi reseptimäärätyn korvausteston eri muotoisen käytön olevan varsin yleistä mutta hys hys asenne saattaa johtua kuntosalien laittomien aineksien käytön maineesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"124599Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1394485Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m753340- 262764
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv862482Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html232470Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään62467Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä292450Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta412436Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset322426