Meitä on kolmen hengen porukka. Mulla on siis vain pari kaveria. Kävi ilmi, että toinen kaverini (sanotaan vaikka Sara) kertoi mun henkilökohtaisia asioita (sanotaan vaikka Heidi) Heidille. En pysty enää luottamaan kumpaakaan, sillä varmasti Heidikin oli kertonut mun asioista Saralle. Ilmeisesti Sara oli kertonut kaiken mitä olin kertonut Heidille. Kannattaako ystävyys lopettaa tähän? Mulla siis ei ole muita kavereita.
Vastaukset 7
- Anonyymi
Ja siis olemme kaikki täysikäisiä.
- Anonyymi
Tai siis Sara oli kertonut kaiken mitä olin kertonut, niin Heidille
- Anonyymi
Ota ensin puhutteluun, eli kysyt silmiin katsoen molemmilta, yksi kerrallaan, miksi puhuit luottamuksellisia asiotani luvatta? Sen jälkeen teet selväksi ettei ei saa toistua.
- Anonyymi
Saran otat nyt siis puhutteluun niin että olette kahden.
- Anonyymi
Jos te ootte kaikki keskenään ystäviä niin mitä väliä? Voit sä toki sanoa että jos haluat kertoa mun asioita niin kysy mielumin ensin. Säännöt pitää ensin sopia, että niitä noudatetaan. Ei kannata olla liian ehdoton, voi toki sanoa että tämä asia loukkasi minua. Ystäviä harvemmin tulee lisää vanhemmalla iällä. Niistä kannattaa pitää kiinni.
- Anonyymi
Tärkeistä asioista kannattaa aina toiselle mainita, että tää on luottamuksella hänelle kerrottu, ettei sitä saa kertoa muille. Jos tämän jälkeen jää kiinni tällaisen tiedon levittämisestä, silloin kannattaa punnita, onko toinen luottamuksen arvoinen sinulle.
Itse olen nuorempana pettynyt muutaman kerran kaveriin, kun luotin häneen liikaa ja myöhemmin jätin sitten kertomatta asioita hänelle, tuntui olevan lojaalimpi muille kuin minulle. Olin liian hyvä uskoinen.
Myöhemmin minulla oli kaveri joka oli monissa asioissa ehdoton, ymmärsin että sillä meni jo vähän yli ne reakoinnit. Mut jos puhutaan asioista, joita ei haluta muiden korviin silloin on hyvä olla ehdoton. - Anonyymi
Moi. Katkaise ystävyys molempiin! Miten noille idiooteille sanot, että olet idiootti? Ei ihmiset muutu.
Tulet saamaan uusia ystäviä, valitse vain kivoja. Opettele olemaan yksinkin, se ei ole maailmanloppu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11823- 43794
- 62758
- 60750
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o42743- 51637
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49587- 60587
- 67566
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.28508- 29495
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.18487- 102484
- 44475
- 32469
- 40437
- 58421
- 17420
- 24419
- 43397