Kannattaako ystävyys lopettaa tähän?

Anonyymi

Meitä on kolmen hengen porukka. Mulla on siis vain pari kaveria. Kävi ilmi, että toinen kaverini (sanotaan vaikka Sara) kertoi mun henkilökohtaisia asioita (sanotaan vaikka Heidi) Heidille. En pysty enää luottamaan kumpaakaan, sillä varmasti Heidikin oli kertonut mun asioista Saralle. Ilmeisesti Sara oli kertonut kaiken mitä olin kertonut Heidille. Kannattaako ystävyys lopettaa tähän? Mulla siis ei ole muita kavereita.

7

930

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja siis olemme kaikki täysikäisiä.

    • Anonyymi

      Tai siis Sara oli kertonut kaiken mitä olin kertonut, niin Heidille

    • Anonyymi

      Ota ensin puhutteluun, eli kysyt silmiin katsoen molemmilta, yksi kerrallaan, miksi puhuit luottamuksellisia asiotani luvatta? Sen jälkeen teet selväksi ettei ei saa toistua.

      • Anonyymi

        Saran otat nyt siis puhutteluun niin että olette kahden.


    • Anonyymi

      Jos te ootte kaikki keskenään ystäviä niin mitä väliä? Voit sä toki sanoa että jos haluat kertoa mun asioita niin kysy mielumin ensin. Säännöt pitää ensin sopia, että niitä noudatetaan. Ei kannata olla liian ehdoton, voi toki sanoa että tämä asia loukkasi minua. Ystäviä harvemmin tulee lisää vanhemmalla iällä. Niistä kannattaa pitää kiinni.

    • Anonyymi

      Tärkeistä asioista kannattaa aina toiselle mainita, että tää on luottamuksella hänelle kerrottu, ettei sitä saa kertoa muille. Jos tämän jälkeen jää kiinni tällaisen tiedon levittämisestä, silloin kannattaa punnita, onko toinen luottamuksen arvoinen sinulle.

      Itse olen nuorempana pettynyt muutaman kerran kaveriin, kun luotin häneen liikaa ja myöhemmin jätin sitten kertomatta asioita hänelle, tuntui olevan lojaalimpi muille kuin minulle. Olin liian hyvä uskoinen.

      Myöhemmin minulla oli kaveri joka oli monissa asioissa ehdoton, ymmärsin että sillä meni jo vähän yli ne reakoinnit. Mut jos puhutaan asioista, joita ei haluta muiden korviin silloin on hyvä olla ehdoton.

    • Anonyymi

      Moi. Katkaise ystävyys molempiin! Miten noille idiooteille sanot, että olet idiootti? Ei ihmiset muutu.

      Tulet saamaan uusia ystäviä, valitse vain kivoja. Opettele olemaan yksinkin, se ei ole maailmanloppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe