HS: "Taloustilanteen elpyminen on toki kutistanut työttömyyslukuja, mutta isoissa kaupungeissa työttömien määrä on silti suuri. Helmikuun tilastojen perusteella Espoossa, Helsingissä ja Vantaalla oli yhteensä noin 65 000 työtöntä työnhakijaa."
Pääkaupunkiseutuko maan talouden veturi?
Anonyymi
1060
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt saat isäntä kohta Killcore Troutin vastaasi, jos aloituksesi lukee.....:):P
Tuohan on se Virolaisten joukko jotka nostavat sosiaalitukia Tallinnan lautan lähellä , vievät rahat ulos.
Maataloustuen nostajia on suunnilleen sama määrä. Maataloustuki 145000 euroa vuodessa on peruspäivärahaa parempi.
Maataloustuista vain osa menee maataloustuottajille.
"Maataloustukiin" luetaan myös erilaisia aluekehitysrahoja.
Väitteenne on muutenkin soopaa, koska 65000 tilaa/ihmistä/organisaatiota ei todellakaan nosta 145000€ vuodessa maataloustukia.
Työttömyys ei ole kiinni talousluvuista, vaan työnjako ratkaisee työttömien määrän. Mitä parempaa tulosta yritys tekee, sitä heikommin menee sen työntekijöillä, sillä tulos on pois työntekijöiden palkoista kuin myös työntekijöiden määrästä.
ruuhka suomeen keskitettiin taannoin 100 tuhatta työpaikkaa maalta pois sama määrä,
Ihmiset ovat koronan aikana oppineet itse avamaan olut- ja viinipullonsa ja laittamaan pakasteleikkeet ja - pizzat mikroon. Ravintola-alalle jäi pysyvä työttömyys.
Helsinki on ollut Suomen loispesäke jo vuodesta 1812.
Nykyään työn teettäminen on kallista.
Mitä parempi yritys, sitä vähemmän työntekijöitä ansaittua euroa kohti.
Hah hah! Loputon rahareikä tuo Helsinki on. Täysin turha rotankolo.