Dacian sähköauto ei ehkä tulekaan Suomeen

Anonyymi

Pari päivää sitten oli Iltalehdessä juttu.
”Iltalehti pääsi ajamaan Springiä jo viime vuonna, mutta jostain syystä autoa ei ole vielä ilmestynyt liikkeisiin tai edes hinnastoihin. Syykin saattaa olla selvillä. Tällä hetkellä ei nimittäin ole varmuutta siitä, että mallia edes aletaan tuoda Suomeen.

Iltalehden saamien tietojen mukaan Dacia on testannut autoa viime talvena Pohjois-Ruotsissa ja selvittänyt Pohjoismaiden myyntiversioihin tarvittavia varusteluita ja muutoksia. Samaan aikaan Springiä myydään Etelä- ja Itä-Euroopassa ilmeisen hyvin, mikä tarkoittanee että komponenttipulan kuristama tuotanto menee kaupaksi sitä mukaa kun sitä ehditään valmistamaan.”

Siinä meni monelta suomalaiselta mahikset vaihtaa käryttävä corollansa sähköautoon. Tiedän monen odottaneen tuota Springiä kuin kevättä. Tuon piti olla niin halpa, että duunarillakin olisi ollut siihen varaa. Ehkä vika olikin juuri siinä? Jos taviksilla on varaa sähköautoon, ei kallis polttoaine mene kaupaksi ja valtio menettää verotuloja. Ja mikä pahinta, ne köyhät perkeleet voisivat vaikka onnistua säästämään ja parantamaan elintasoansa! Eihän sellaista voi sallia. En siis ihmettelisi vaikka ihan hallituksella olisi ahneet sormensa pelissä tässä.
Tosin EU:ssahan tavaroiden ja palveluiden piti saada liikkua vapaasti, niin kai tuollaisen sitten voisi ostaa sellaisesta maasta, mihin niitä tuodaan, esim. Saksasta, Ranskasta, Romaniasta?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        138
        10732
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        52
        5150
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        45
        2353
      4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        114
        2219
      5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        29
        2063
      6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1661
      7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        41
        1482
      8. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        29
        1174
      9. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        34
        1133
      10. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        55
        1034
      Aihe