... on siinä, että humanistiset hypoteesit elävät rinnakkain, mutta luonnontieteelliset kuolevat, jos ne eivät ole LOOGISESTI yhteensopivia.
Esimerkki: Sen jälkeen kun biologisessa parinvalinnassa on havaittu, ja sosiologiassa operationaalistettu faktorianalyysi, jolla on selvitetty haluttavuusfaktorien vaihdannaisuus ja kokonaispistemäärän hallitsevuus, on syntynyt hypoteesi, joka on LOOGISESTI yhteensopiva muiden luonnontieteellisten teorioitten kanssa.
Parivalinnan tasohypoteesi tulee KONSENSUKSEN hyväksymäksi, ja nousee TEORIAKSI.
Ei ole mahdollista luoda humanistiselta pohjalta ROMANTTISTA eli TASOTONTA teoriaa parinvalinnasta, koska se ei ole LOOGISESTI yhteensopiva muun luonnontieteellisen tiedon kanssa.
Luonnontieteellinen tieto on hiukkasfysiikasta aina sosiobiologiaan koko alueeltaan tiukasti loogisesti yhteensopiva KOKONAISUUS, mutta humanistinen ajattelu hyvksyy tiedon palasina näkemykset, jotka eivät ole keskenään loogisesti yhteensopivia.
Humanistisen ajattelutavan mukaan tieto voi sisältää myös palasia ideologioista, kuten marxilais-leninistisestä, fasistisesta, natsistisesta, uskonnollisesta, feministisestä ynnä muista filosofioista. Luonnontieteellinen salli vain loogis-empiirisen menetelmän, joka luonnostaan johtaa loogiseen yhteensopimiseen. 🌹👀
Humanistisen ja luonnontieteellisen maailmankuvan perusero
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jaahas, aamun puppugeneraattori on taas käynnistynyt. Pyydä ennemmin vaimoasi työntämään sun tuolisi tonne ulos aurinkoon, niin tulet paremmalle tuulelle.
- Anonyymi
Erinomaisesti ilmaistu! Ei voi kuin ihmetellä miten kukaan jaksaa ja viitsii suoltaa samaa potaskaa päivästä toiseen jollekin sinkut -palstalle.
- Anonyymi
Minä en edes aina jaksa lukeakaan kaikkea... olen siistes tietotekninen johtaja-hommissa.
Tarkentanet hiukan, onko kyse softasta vai raudasta. Softan käsittely voi olla yhtä humanistista kuin mikä tahansa humanismi. 🌹👀
- Anonyymi
kynä.mi kirjoitti:
Tarkentanet hiukan, onko kyse softasta vai raudasta. Softan käsittely voi olla yhtä humanistista kuin mikä tahansa humanismi. 🌹👀
Eli menee yli sun ymmärryksen ja osaamisen.
- Anonyymi
Ja kysymys: mikä on pokeri-korttipelin korkein kortti?
- Anonyymi
Moni ei arvaisi herttaq-äss' pn korkein :D
- Anonyymi
Totta kai on moniakin biologisia syitä, jotka vaikuttavat seksipartnerin ja puolison valintaan. Esimerkiksi lähisukulaisuus tekee henkilöstä hyvin vastenmielisen sillä saralla, vaikka muutoin rakas olisikin.
- Anonyymi
Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.
Niin, kummasti se lähisukulaisuus ei vaikuta kyniksen tasoihin. Muutoinhan ne tasot ja niiden pisteytys onkin sitten salaisuus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.
Jep. Ja jos et halua, olet heikkoälyinen ja rajoittunut humanisti-psykologisti-feministi, joka kieltää luontaiset geneettiset ja biologiset tarpeensa. :-D
- Anonyymi
Hassu sinänsä jos on loukkaantunut pahasti: sitten paareilla ja kuljettaa kuin olisi avaruusaluksen kyydissä.
- Anonyymi
hassu sinänsä, kuin olisit avaruusaluksenjonkin kyydissä hoitajat paareiella kuljettaa :D
- Anonyymi
Tuollainen joo olet aaruusaluksen kyydissä, jos siis niin hoitajat viät sairaalaan, kun pahasti loukkaantunut.
Eikös täällä Suomi24:ssä olisi Huuhaa-palstakin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751430Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481332Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1531113Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551088- 51795
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39738Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44711- 30647