4-tahti moottori, käyntinopeus?

Anonyymi

Mietinpä tuossa, mikä onkaan 4-tahtimoottorin käyntinopeus kun ajatellaan yhtä sylinteriä, mittaako käyntinopeusmittari vain kampiakselin kierroksia vai 4-tahdin syklejä?
4-tahtimoottorissahan jos mietitään mitä tapahtuu kampiakselin kierroksen aikana, lähdetään laskemaan, kun mäntä on yläkuolokohdassa.
Kampiakseli pyörähtää puoli kierrosta ja vetää männän alakuolokohtaan, on tapahtunut imuvaihe.
Kampura pyörähtää toiset puoli kierrosta, on tapahtunut puristusvaihe.
Tässä vaiheessa kampiakseli on pyörähtänyt yhden kierroksen, eli 360 astetta.

Tulppa iskee kipinen mikä potkaisee männän alaspäin, eli työvaihe. Tämä on kahdesta kierroksesta ainoat puoli kierrosta, kun moottori tekee varsinaista työtä, jos olen ymmärtänyt oikein?
Viimeinen kampiakselin puoli kierrosta poistaa palokaasut sylinteristä.

Eli käydäkseen (käyntinopeus), moottorin on pyörittävä siis kaksi kampiakselin kierrosta.

Ottaako käyntinopeusmittari tuon huomioon, vain näyttääkö se vain jokaisen kampiakselin kierroksen, välittämättä siitä, että moottorin käynnin kannalta, kampiakselin on pyörittävä kaksi kierrosta?

Eli jos käyntinopeusmittari näyttäisi vaikka 2000 kierrosta minuutissa, todellinen kampiakselin pyörimisvauhti olisikin 4000 kierrosta minuutissa?

Vai olenko ihan hakoteillä?

13

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      niin käyntinopeusmittari kertoo moottorin kierrosluvun,ei moottorin sytytystaajuutta.

    • Anonyymi

      Aloittajan olisi kannattanut miettiä kannattaako tämän tasoista aktivointi aloitusta tehdä ?

      • Anonyymi

        Olisi sinunkin kannattanut miettiä toisenkin kerran ennenkuin lähetät moisen jonniinjoutavan vittuiluviestin.


      • Anonyymi

        Olipas tuossa typerä kommentti.


    • Anonyymi

      Tältä suoli24 keskustelusta saa aina varmaa tietoa asiaan kuiin asiaan.

      • Anonyymi

        Varmista varmin vastaus täällä kaikkiin juttuihin on v1ttuilu.


    • Anonyymi

      Haistakaa 8aatana sitten pesemätön v1ttu kaikki v1tun v1ttuilijat...

    • Anonyymi

      Aloittajalla on varmaan muutakin kysyttävää.

    • Anonyymi

      Täälä vastatahan aina, todella aina siihen mitä ei kysytty.

    • Anonyymi

      Voi viddu! Voi viddu!! Ilimanko ne on haukkunu suomi24:ää...

    • Anonyymi

      Autoissa rpm mittaa kuinka monta kertaa moottorin kampiakseli tekee yhden täyden kierroksen minuutissa ja sen mukana, kuinka monta kertaa kukin mäntä pyörii ylös ja alas sylinterissään. Kierrosluku per minuutti.

      1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 8-, 10-, 12- ja 16-sylinterisissä, bensa-, diesel-, metanoli-, formula-, työkone-, 2-tahti-, 4-tahti- tai wankel- jne. koneissa männät liikkuvat eri tahtia, vaikkapa välillä 100 - 20 000 kierrosta minuutissa. Oleellista on, että kukin yksittäinen mäntä liikkuu samassa tahdissa kampiakselin kanssa. Taviksen autossa kone kiertää jotakin välillä 600 - 6000 rpm eli kierrosta minuutissa.

      Nokka-akselin tai nokka-akselien liike, venttiilien kokonaisliike sekä yksittäisten sytytysten kokonaismäärä minuutin aikana voi olla mitä tahansa, mutta ratkaisevaa mittauksen kannalta on kampiakselin ja sitä kautta yhden yksittäisen männän liike.

      • Anonyymi

        Auton tietokoneenhan on kumminkin seurattava 720 astetta kampiakselin pyörintää, eli kaksi kierrosta, sytytyksen ajoittamiseksi kampiakselin (ja nokka-akselin) asentoanturilla, yhtä 4-tahdin sykliä kohden.
        Tämä lienee ymmärrettävä esim. mekaanikkojen, jotka mahdollisesti ottavat käyräkuvaajia obd skannerin näytölle vaikkapa vian etsinnässä, yksi käyrä seuraa vaikka sytytystä, toinen polttoaineen suihkusuuttimien signaalia, kolmas seuraa kampuran asentoanturin signaalia, jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Auton tietokoneenhan on kumminkin seurattava 720 astetta kampiakselin pyörintää, eli kaksi kierrosta, sytytyksen ajoittamiseksi kampiakselin (ja nokka-akselin) asentoanturilla, yhtä 4-tahdin sykliä kohden.
        Tämä lienee ymmärrettävä esim. mekaanikkojen, jotka mahdollisesti ottavat käyräkuvaajia obd skannerin näytölle vaikkapa vian etsinnässä, yksi käyrä seuraa vaikka sytytystä, toinen polttoaineen suihkusuuttimien signaalia, kolmas seuraa kampuran asentoanturin signaalia, jne.

        Sopii seurata vaikka hihnan pyörimistä tunnin verran.

        Kierrosluku RPM kuitenkin mittaa kampiakselin ja yksittäisen männän liikerataa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      253
      14389
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3877
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3742
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1559
    5. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      29
      1540
    6. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      379
      1521
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1296
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1081
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      46
      957
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      105
      837
    Aihe