Miksi nämä sotaveteraaniemme niskassa ratsastavat sotahistoriasta kiinnostuneet niin kovin vähän haluavat muistaa koko kesän 1941 "uljasta" hyökkäyssotaa?
Tämä se on aina ihmetyttänyt sotahistoriassamme
6
82
Vastaukset
- Anonyymi
Euforia eli varmuus voitosta silloisen liittolaisen rinnalla oli niin suurta,että sitä oli myöhemmin tuskallista muistella.
Vertautuu tämän hetkiseen Nato-hypetykseen.
Sotapsykoosi("Arvaamaton puuttin on rajan takana ja voi milloin tahansa hyökätä Suomi-raukan kimppuun sen raadellakseen") on vaihtumassa tulevan Nato-jäsenyyden euforiseen ihailuun.Euforiassa on se ikävä puoli,että se estää loogisen ajattelun.
Ihan aluksi pitäisi muistaa määräävän Nato-maan keskeinen poliittinen lausuma:Ei ole olemassa ilmaisia lounaita.
Meille tulee nyt riesaksemme erittäin raskaasti varusteltu pitkä itärajamme,joka varustelu hyödyttää vain määräävää Nato-maata antamalla sille lisäkeinon pelata valtapoliittista peliään voimistamalla ulkoista painetta pysyvää itänaapuriamme vastaan- Anonyymi
Putinin ystäviä ja ihailijoita tuntuu kovasti harmittavan Suomen siirtyminen Venäjää joka suhteessa vahvempaan läntiseen liittoumaan.
Kaikki haaveet pääsystä osaksi Venäjää romuttuvat kerralla.
Harmittaahan se!
Kun se Ukrainakin tappelee lännen tuella!
Aina vain... - Anonyymi
”Ihan aluksi pitäisi muistaa määräävän Nato-maan keskeinen poliittinen lausuma:Ei ole olemassa ilmaisia lounaita.”
EI KANNATA MUISTAA stallarin sepittämää VALETTA! Natossa ei ole ”MÄÄRÄÄVIÄ” maita!
”Meille tulee nyt riesaksemme erittäin raskaasti varusteltu pitkä itärajamme”
EI TULE! SE ON MEILLÄ OLLUT AINA JA KJUULUU SJAINTIIMME TUOMIIN”LUONTAISETUIHIN”!
”joka varustelu hyödyttää vain määräävää Nato-maata antamalla sille lisäkeinon pelata valtapoliittista peliään voimistamalla ulkoista painetta pysyvää itänaapuriamme vastaan”
TODELLISUUDESSA Nato tuo meille suojaa ja takaa, että arvaamaton ja agressiivinen itänaapuri myös PYSYY itärajan takana!
- Anonyymi
Jos lähestymme viime sotia, ei talvisodan vaan sotilaallisen liittoutumisen Hitlerin Saksan kautta joka johti jatkosodan hyökkäykseen sekä myöhempään tappioon ja liittoutuneiden edessä antautumiseen on mieli alakuloinen. Niinpä massojen huomio on kiinnitettävä talvisotaan ja kesän 1944 tappion sijasta "torjuntavoittoon". Virallinen Suomi siinä kuin muutkin maat kaunistelevat sotahistoriaansa kuten historiaansa yleensä. Rujo kuva, se todellisempi ei miellytä kaunosieluja.
- Anonyymi
Ei se ole mikään ”rujo” kuva vaan vain se kunniakkaampi osa.
Yleensä sodasta halutaan tuoda esiin vain ne kunniakkaammat hertket! Hyvän esimerkin asiasta näet naapurimaassa, joka huomenna (9.5.) juhlii omaa ”voiton päiväänsä”!
On turha toivoa sen korostavan sen sodasta sen lopun kahta miljoonaa massaraiskausta tai Itä-Euroopan kymmeniä miljoonia käsittävän väestön orjuuttamista pakkovaltaan 45.n vuoden ajaksi!
- Anonyymi
Myöskään heimosodista (1918-19) jotka menivät koko lailla pieleen ollaan mielellään hiljaa. Niissä itsestään suuria kuvitelleet suomalaiset läksivät hyökkäämään itään ja tulivat verissä päin häntä koipien välissä takaisin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjän sotilaiden raiskaama 1 vuotias poika kuoli vammoihinsa
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fac86480-df24-41b8-be6c-6ab6ff6476e4 Järkyttävää tämä jatkuva raiskaaminen. patriarkka Kirilin mielestä p3633115Lasta odottava Johanna Harlin hehkuu Cannesin juhlissa - Some ylistää: "Maailman kaunein mama"
Oi, mitkä kuvat suoraan Ranskan Rivieralta. Onnea loppuodotukseen, Johanna ja Renny Harlin! Oletko muuten katsonut The Harlins -realityä? Mielipiteit542851- 1001495
Meidän Hanko
Siis toi ämmä. Mitähän Stefu maksoi (ehkä ponin), että astuu tiluksilleen kuittailemaan Sohville. Nyt on pappa siinä kunnossa, että kannattanee olla h1011292Sano mies jotain mistä tietäisin että tykkäät
Olen itse kirjoittanut tosi tunnisteellisesti, tiedät mun naisen olevan täällä, jos olet hän. Ihan siksi että uskallan paremmin irl, jos tiedän että t1211144Soffe on nähty ulkomaisia lätkänpelaajia vonkaamassa
Mahtaakohan joku huolia?601098Onko Suomi huonompi kotimaa kuin Venäjä?
Täällä kirjoittelee muutama ihminen Suomesta siihen sävyyn, että kysymys on pakko esittää. Jos siis vertailet toisiinsa näitä kahta maata, onko Venä433802Tänään puhutaan loukkauksista
(En huomioi sua röllikkä tänään, koska päänsärkyisenä ei huvita vääntää sun kans riitaa) Ihmisetkokee erilailla asioita. Toiset loukkaantuu pienemmis118726Suomen kuherruskuukausi Ukrainan kanssa on ohi. Väitän, että suomalaisia on harhautettu.
Aivan ensimmäiseksi haluan sanoa, että jokaisella on oikeus mielipiteeseen. Voi myös olla sitä mieltä, että saa haluta Suomen liittymistä Natoon. Enne224724- 23721