Jos minä saisin päättää.

Anonyymi

Niin ei liityttäs Natoon. Sillä kyllä oma puolustus on ollut meidän itsenäisyyden ainut oikea valinta tähän asti ja kyllä se on sitä edelleen.
Kun olimme liitossa Ruotsin kanssa, eli olimme osa Ruotsia. Ei sieltä meille apuja liiemmälti tullut, päin vastoin, se kuppas meidän kansan nälkäkuoleman partaalle ja jätti aina yksin taistelemaan Venäläisiä vastaan. Yli sata vuotta olimme Venäjän vallan alla ja kun siitä irti pääsimme 1918. Olemme tulleet toimeen yksinämme, lukuun ottamatta 1941-45 aikaa, joka ensiksi näytti hyvältä, mutta lopussa oli mitä karvainta kalkkia.
Jos vieraan apuun panemme toivomme, kyllä se tulevaisuus silloin on epävarmaa, sen historiamme on todistanut.
Kun lisäämme varoja armeijallemme vuosittain saman verran, mitä Naton jäsenmaksut ja muut siihen liittyvät kulut maksavat, niin käsitykseni mukaan meillä on hetken päästä eun vahvin armeija, jota nytkin jo lähentelee.
"Suomen ainut puolustaja on sen oma kansa." Sanoi JR 7, Äyräpään ja Vuosalmen suurtaisteluissa komentanut Kenraali. Meidän kaikkien tuntema isänmaan ystävä Adolf Änruut.

Kyllä tuntuu vähän naivilta ajatella, että Usan veronmaksajat jaksaisivat koko maailman puolustamisen rahoittaa nyt ja ikuisesti.
Siellä kun on nyt jo, köyhää kansaa enemmän kun koskaan. Siis oma puolustus kuntoon ja hoitakoon kukin puolustuksensa miten parhaaksi näkevät, se ei ole meidän asiamme.

5

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No omasta mielestäsi. Mutta suuri enemmistö on nyt sitten toista mieltä se on sitä temukratiaa vapaa sana..Puten lätissä ei oo sitä Puten lätissä 15 v vankeutta heti jos et röhki sen kanssa samaa mieltä

    • Anonyymi

      Siinä onkin kyse pelotteesta. Näkeehän tuon Ukrainassa, ettei länsi mene auttamaan vaikka pyydettäisi, kun ei kuulu Natoon. Lähetetään vain aseita, mutta jos miehiä ei ole riittävästi eikä osaa käyttää niitä aseita, niin ne on ihan turhia. Jos kuuluu Natoon, niin tiukanpaikan tullen Venäjäkin voi odottaa suurempaa ja tehokkaampaa sotajoukkoa vastaansa. Oma puolustus on tärkein, mutta sodan pitkittyessä tarvittaisiin ehdottamasti enemmän ja kehittyneempiä aseita ja käyttäjiä niille. Esim. hävittäjiä voisi tulla huomattavasti enemmän apuun, kuin ne omat 64 kpl.

    • Anonyymi

      Hei haloo, eihän se oma puolustus mihinkään katoa natoon liittymisen myötä!

    • Karjala meni talvisodassa kun oli vain se oma puolustus eikä liittolaisia. Suomella ei kertakaikkiaan ole enää varaa menettää lisää aluettaan Venäjälle. Toivottavasti tästä liittymisvaiheesta selvitään ilman isompia ongelmia. Sen jälkeen helpottaa.

    • Anonyymi

      Päättäjät syyllistyvät maanpetokseen viedessään suomea ydinsodan partaalle?🤦🤦🤦

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2789
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1612
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1575
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1373
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      34
      1261
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1171
    Aihe