tappaakseen itsensä. Olen ollut tänä vuonna lähempänä itsemurhaa kuin koskaan
ennen. Syitä siihen on monia, kuin on myös syitä elää. Marketin taloustavara
osastolla katselen veitsiä, mutta samalla ajattelen, etten halua kuolla noin.
Yksi syy elää, ovat lapset, mutta myös perhesurma on useasti käynyt useasti mielessä.
Äitini kuoli aivan hiljattain ja huomaan aika useastikin ajattelevani, eikö hän voi
jo kuolla, sinänsä hassua, sillä hänhän on jo kuollut! Mutta kaikki tämä järjetön härdelli hautajaisten järjestäminen, perunkirjoitus ym. vie järjen! Vanhempani olivat tois taitoisa mm. talouden suhteen. Äitini ei ollut hyvä kasvattaja, syytän häntä monesta asiasta. Ja sanon suoraan, etten oikeastaan ollut koskaan ollut rakastanut äitiäni. Haluaisin vain, että nämä **hautajaiset olisivat jo ohi ja äitini olisi vihdoin ja viimein jo kuopattu, eikä hän enää häiritsisi meidän elämää. On hänen syytään, että osaan vain ja ainoastaan sääliä itseäni. Isäni oli alkoholisti ja ajoittain myös väkivaltainen ja yleensä kapakasta tultuaan, myös suunnattoman itsekäs. (halusi jatkaa juhlimista ja halusi että häntä palvellaan tsm.)Tänään näin facebookissa jotain, joka sai minut TAAS säälimään itseäni.
En yhtään ihmettele, miksi joku haluaa ajaa päin rekkaa
18
923
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi päin rekkaa? Siltapilari tai kallioleikkaus on yhtä "tehokas", mutta ei kärsi psyykkisesti.
- Anonyymi
Ei, tarkoitin yleisessä mielessä, että joku siis joku on päättänyt ajaa päin rekkaa, enkä todellakaan ihmettele, miksi joku tekee niin. Siinä veitsien kohdalla huomasin, etten kuitenkaan pystyisi alkaa nirhaamaan ranteitani, vaikka ehkä haluaisinkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, tarkoitin yleisessä mielessä, että joku siis joku on päättänyt ajaa päin rekkaa, enkä todellakaan ihmettele, miksi joku tekee niin. Siinä veitsien kohdalla huomasin, etten kuitenkaan pystyisi alkaa nirhaamaan ranteitani, vaikka ehkä haluaisinkin.
Harmillinen tilanne. Voimia sinulle. Toivottavasti pääset menneestä roskasta yli ja voit jatkaa elämääsi ilman painolastia. Yritä jaksaa. Pidä lapsista hyvää huolta ja itsestäsi myös parempia aikoja odotellessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harmillinen tilanne. Voimia sinulle. Toivottavasti pääset menneestä roskasta yli ja voit jatkaa elämääsi ilman painolastia. Yritä jaksaa. Pidä lapsista hyvää huolta ja itsestäsi myös parempia aikoja odotellessa.
No, voimia on aina välillä on, välillä ei. Kun sais nyt ees tuon äiteen kunnialla kuoppaan.
Lapsista olen yrittänyt pitää huolta. Itsestänikin. Ongelmia on monia. Roskasta en sen-
tään puhuisisi. Syitä on molemmissa, olimme varmaan alunpeinkin väärät toisillemme, menimme aikoinaan vääristä syistä naimisiin.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Tilanteesi vaikuttaa raskaalta.
Et kertonut oletko hakenut ulkopuolista apua tilanteeseesi. Keskustelu ulkopuolisen tahon kanssa voisi helpottaa ja tuoda myös uusia näkökulmia. On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
Olen käyttänyt Tukinettiä sekä ollut yhteydessä paikalliseen kriisikeskukseen.
- Anonyymi
Ei ole ollut mitään hyötyä kummastakaan
Sori nyt vaan mutta tuo on totuus
P
- Anonyymi
Joo, itsekin ollut samassa tilanteessa. Kerran ajoin 5 km vasemmalla puolen tietä kaasu pohjassa, mutta ketään ei tullut vastaan. Oli tosin yö. Sittemmin ei ole enää tullut tehtyä, kun auto on senverran kallis kapistus Suomessa, ettei sitä halua romuttaa, varsinkin, kun ei lopulta ole varmaa, vaikka jäisikin kitumaan. On meinaan senverran huonoa sairaanhoitoa nykyään Suomessa, että ei siihen piinapenkkin halua. Toisaalta, kun tässä vanhenee, niin joku ratkaisu pitää tehdä, sillä vanhustenhoitokin on niin surkeassa jamassa, että sitäkään en haluaisi, kun on nähnyt mitä se on. Kyllä se vaan on niin, että köysi on helpoin, halvin ja äänettömin vaihtoehto, vaan nykyään ei oikein löydy niistäkään muuta kuin noita ohuita nailon naruja, jotka eivät todellakaan suo lempeää loppua, kuten hamppuköysi, joita ei tosiaan löydä mistään. Surkeaksi on tehty suomalaisen miehen elämä, kun ei täältä edes päästetä siististi pois, silloin kun aika olisi. Kaikenmaailman kallonkutistajaa ja sossutätiä on heti lässyttämässä, eikä niistä ole apua pätkääkään.
- Anonyymi
Sinua ei olisi haitannut vaikka olisit tappanut tai vammauttanut syyttömän matkaajan samalla? Miksi et välitä sivullisille aiheuttamastasi kärsimyksestä ja elämän tuhoamisesta?
No, toivottavasti ajatuksesi ovat valoisampia tulevaisuudessa, kaikesta huolimatta eikä synkät ajatukset enää piinaamassa. Yritetään pärjätä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinua ei olisi haitannut vaikka olisit tappanut tai vammauttanut syyttömän matkaajan samalla? Miksi et välitä sivullisille aiheuttamastasi kärsimyksestä ja elämän tuhoamisesta?
No, toivottavasti ajatuksesi ovat valoisampia tulevaisuudessa, kaikesta huolimatta eikä synkät ajatukset enää piinaamassa. Yritetään pärjätä.Minulla on samanlaiset ajatukset, ettei syyttömille pidä tapahtua mitään pahaa.
Kun ajatellaan rekkaa päin ajamista tai vaikka junan alle menoa, niin kyseisten ajoneuvojen, kulkuvälineiden kuljettajien loppuelämä voi tuhoutua sekunneissa.
Ei tuhoudu välttämättä fyysisen loukkaantumisen takia, vaan isommat arvet saattavat jäädä henkiseen puoleen.
Jotkut ovat jättäneet työnsä tuollaisten tapausten jälkeen välittömästi, eivät välttämättä enää ajohommiin kykene ikinä, minkäänlaisella kulkuneuvolla.
Eikä se tuho koske edes pelkästään sitä kuljettajaa, vaan myös hänen omaisiaan. Kun yksi perheessä sairastuu henkisesti, koskettaa se yleensä jollain tavalla koko perhettä, mahdollisesti sukua laajemminkin.
Jokainen ihminen, ja ihmiselämä on arvokas, yritetään siis pysyä elossa. - Anonyymi
Ei niin,tuossa olet kyllä oikeassa, meidän kaikkien elämä päättyy joskus. Siinä välissä pystyä tekemään jotakin sillä hommelilla mikä alkaa e:lä,koska se on joskus annettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinua ei olisi haitannut vaikka olisit tappanut tai vammauttanut syyttömän matkaajan samalla? Miksi et välitä sivullisille aiheuttamastasi kärsimyksestä ja elämän tuhoamisesta?
No, toivottavasti ajatuksesi ovat valoisampia tulevaisuudessa, kaikesta huolimatta eikä synkät ajatukset enää piinaamassa. Yritetään pärjätä.Siis en ole ollut enkä ole aikeissa
ajaa päin rekkaa, enkä ole aikeissa
viedä ketään mukanani. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis en ole ollut enkä ole aikeissa
ajaa päin rekkaa, enkä ole aikeissa
viedä ketään mukanani.Älä vie itseäsikään yhtään minnekkään, josta ei takaisin enää pääse.
Olet tärkeä, olet arvokas.
- Anonyymi
Sanoit että olet monesti ajatellut perhesurmaa. Toivottavasti joku viranomainen puuttuu peliin.
- Anonyymi
Siis ajatellut ja vain ainoastaan ajatuksen tasolla.
- Anonyymi
Tämähän on tuttu itseterapiakseen kirjoittajatyyppi. Kriisikeskuksen työntekijöiden pitäisi tunnistaa tälläiset tyypit.
Näkisittepä tyypin omistaman hulppean ok-talon Kymijoen rannalla!
Kirjoittajan uuttera vaimo tekee talosta arvo-kiinteistön.
Tänäpäivänä War ll aikana syntyneet eivät ole enimmin vaikeuksissa olevia vaan osa nuorisoa tai lapset. - Anonyymi
Tänään hirvee riita kuolinilmoituksen tekemisestä. Ja koko tämä hiivatin perunkirjoitus-
kuolinpesä härdelli. Tunnen vaan syvää, raastavaa vihaa äitiäni kohtaan, hoen koko ajan, eikö hän voi jo kuolla ja jättää meitä rauhaan.- Anonyymi
Voimia sinulle. Aika aikansa kutakin, nyt on noin mutta varmasti paremmaksi muuttuu kohta eikä asia enää rassaa noin paljoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713418
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541929Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471839Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591774- 771624
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3481599Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811439The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201288Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251199- 1581192