Hoitajille mitä heille kuuluu

Anonyymi

Olen seurannut useiden ihmisten taistelua vaikeissa sairauksissa sekä iäkkäitä viimeisinä päivinään sairaaloissa. Tilanteet ovat olleet järkyttäviä ja usein syystä, että ei ole ollut tarpeeksi hoitajia tarkistamaan tilannetta riittävän usein tai aikaa vaihtaa märkiä vaippoja ym.
Harvat enää haluavat hoitajiksi, koska ei ole tarpeeksi hoitajia. Eräs sukulaiseni kertoi, että ei ehdi antamaan niin hyvää hoitoa kuin haluaisi ja eräs hoitaja syö rauhoittavia paineiden alla.
Nyt käydään palkkaneuvotteluja ja hoitajat ovat samassa sarjassa muiden kanssa. Harvat enää haluavat hoitajiksi pienehköllä palkalla kiireessä tapahtuvasta myös oman terveyden altistavasta vaarallisesta työstä.
Hoitajat eivät kuulu samaan sarjaan muiden kanssa! Ei tule leikkiä ihmisten terveydellä ja elämällä. Hoitajille tulisi antaa kunnon palkka vaativasta työstä!

3

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei nyt mitään tapahdu hoitajien tilanteen parantamiseksi, viiden vuoden kuluttua ei käytännössä ole hoitajia. Jätetäänkö vanhus kuolemaan kotiin vai saako armonpillerin?

    • Anonyymi

      Suuria ikäluokkia, myös hoitajia on eläköitymässä.
      Hoitajien tilanne on niin iso yhteiskunnallinen asia, että se jää vähän kaikilta huomaamatta.
      Milloin valtio herää totaaliseen hoitajapulaan?

    • Anonyymi

      On herännyt jo, tai ainakin kunnat rekrytoi ulkomailta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      42
      8634
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4903
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      77
      4723
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3782
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3291
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2804
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe