Ja että ei kelvannut

Anonyymi

Siis hoitajille ei kelvannut sovintoesitys ja ammattiliitto alkaa järjestelemään joukkoirtisanomisia. Jo on aikoihin eletty.
Ihan hurlumhei meininki.
Vanhatkin, vuosia viroissa olleet hoitajat uskovat noita 15 000€ kuukausipalkalla olevia lakkokenraaleita. Rahat loppu liitolta niin, että ei lakossa enää voi olla ja nyt sitten haetaan marttyyreitä uhrattavaksi irtisanoutumisella. No
Me eletään epävarmoja aikoja kaiken kaikkiaan. Talous ei ole enää kuin hetken tässä huumassa. Tulee maksun aika, kun lainalla ei enää voi elää. Kyllä työpaikat on tapetilla ja sosiaaliturvaan on pakko tulla leikkauksia. Ei ehkä nyt mutta odottakaas.

Suomi velkaantuu karmeaa vauhtia. Muille työtekijöille kyllä kelpaa yleinen taso ja kuntasektorille olisi kelvannut muutenkin.

Eipä tule solidaarisuuspisteitä, ei.

11

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keljuttaako? 🤣

      • Anonyymi

        Miksi keljuttaisi.
        Sanoimpas vaan mielipiteeni. Tyhmä se ei ole joka pyytää, vaan se joka maksaa - sanotaan.

        Kokonaisveroaste ei nouse - sanotaan myös. Jostainhan sitä karsitaan, kaikkeen ei riitä.
        Se vain on niin, että tässä iässä ei tuollaiset keljuta. Se saattaa vuosien saatossa keljuttaa ihan jotain muuta.


    • Anonyymi

      Millariikka Rytkönen meuhkaa, että esitetty sopimus ei ratkaise hoitajapulaa. Siinä hän on oikeassa. Mutta hänen ajama ehdotus ei myöskään ratkaise hoitajapulaa.

      Kysymys ei ole palkasta. Ei ole. Palkanlisä on kuin kusisi housuihin pakkasella, että tulee lämmin. Vähän aikaa lämmittää, mutta kohta on entistä kylmempi.

      Järkeä päähän. Kysymys on johtamisesta. Kiire on ihmisen korvien välissä. Arvostus ja palkka ansaitaan. Sitä ei kiristämällä saa. Tehyn ja Superin alan haukkuminen ovat vähentäneet jo nyt alalle hakautumista ja lisänneet hoitajien pahoinvointia.

      Tehy ja Super kohtaavat tätä menoa jäsenkadon. Joukkoirtisanoutuminen liitosta.
      Saman palkan saa kuuluuko liittoon vai ei. Saman ansiosidonnaisen saa kuuluuko liittoon vai ei, kunhan kuuluu työttömyyskassaan. YTK on yleinen työttömyyskassa. Siinä on jo yli 500.000 jäsentä eri aloilta.

      Joukkoirtisanoutuminen olisi absurdia. Yhtä hullua kuin lahkolaisten joukkoitsemurha. Mitäs irtisanoutuja sitten aikoo tehdä? Ensin karenssi työkkärissä. Sitten aktivointimalli II:n hakemusrumba. Se on sitä vasemmiston "sisäilmaa". Sitä Millariikka ja Silja ehdottavat.

    • Anonyymi

      Toivottavasti nyt muut kunta-alat nappaisivat tuon esitetyn sopimuksen ja antaa hoitsujen irtisanoutua/mennä näihin muihin kunta-alan töihin.

      • Anonyymi

        Amen!


      • Anonyymi

        Näinhän siinä taitaa juuri nyt käydä...toivotaan että saavat vielä järkeistettyä tuohon soppariin noita kokemuslisiä kun nykyään tulee 5v ja 10v kohdalla kokemuslisää, eipä paljoa houkuta pitkään uraan moiset...


    • Anonyymi

      Ei kelpaa sovintoesitys ja han oikein meni. Mitään muutosta ei tapahdu jos sovintoesitys on noin surkea. T. Sairaanhoitaja

    • Anonyymi

      Vuonna 2023 vientialatkin neuvottelevat jo yli 5% palkankorotuksista ja viimeistään tuolloin hoitsutkin saavat noin 5% korotuksen ja hoitsuliitot juhlii tätä suurta korotusta, vertaavat siihen 2022 vuoden 2% yleislinjaan tietysti ;)

    • Anonyymi

      Ammattiliittojen toiminta on terrorismia.

      • Anonyymi

        Erittäin hyvin perusteltu sieltä työanantajien leiristä, jossa kovin koitetaan tuoda orjuutta takaisin nyky-yhteiskuntaan! :)


    • Anonyymi

      Nimen omaan ja hölmöistä hölmöin joka uskoo työnantajan muka hyväntahtoista esitystä !
      Ilman AY-toimintaa ja tarvitessa jopa siankusella rikkurien ruiskutusta, olisi ota tai jätä tilanne joka työpaikassa.
      Ei ole vielä sellaista työnantajaa löytynyt joka auliisti kuin joulupukki, jakaisi palkkoja mielin määrin . Muista eduista puhumattakaan. Ei olisi lomia eikä muutakaan.
      Hyväuskoisille hölmöille tekisi pieni siankusella ruuttaus tosi hyvää vaikka ei lakko olisikaan !

      Talkoo-Taavetti

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      38
      6072
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      277
      4946
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      159
      4821
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      122
      4617
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3847
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2384
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2168
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1722
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1717
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      212
      1419
    Aihe