kunhan maksavat täyden ylöspidon. Sen voi tehdä osin vaikka tekemällä polttopuita. Rankametsää piisaa.
Olen valmis piilottelemaan suomalaisia sotilaskarkureita
29
141
Vastaukset
- Anonyymi
Metsään ei pidä sotilaskarkurin mennä.
- Anonyymi
Sota-aika sotilaskarkuruus on rankka rikos, mistä tuomitaan 6-10 vuotta vankeutta. Sotilaskarkurin piilottaja syyllistyy rikoksentekijän suojeluun, mistä tuomitaan sakkoa - 1 v. vankeutta.
- Anonyymi
Itähelsinki on metsää parempi paikka.....valmis verkosto, palvelut, kaverit ja "työpaikka" lähellä ja sinne voi hukkua vaikka mitä paperitonta ihmisroskaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itähelsinki on metsää parempi paikka.....valmis verkosto, palvelut, kaverit ja "työpaikka" lähellä ja sinne voi hukkua vaikka mitä paperitonta ihmisroskaa
Kuka on niin vtun hullu, että menee Suomen armeijan suorittamaan, sen jälkeen olet luovuttanut kehosi hallinnan muille ja olet käytännössä orja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka on niin vtun hullu, että menee Suomen armeijan suorittamaan, sen jälkeen olet luovuttanut kehosi hallinnan muille ja olet käytännössä orja.
Varusmiehet ovat sukupuoliorjia, sukupuolen perusteella tuomittuja, vastoin perustuslakia.
- Anonyymi
Mihin sitten meinasit mennä? Kyllä se metsä on kaikista järkevin paikka, materiaalia suojan rakentamiseen ja polttopuita riittää. Nuotiota tulisi toki polttaa vain yöllä jos ei halua savun paljastavan.
- Anonyymi
Mikä paikkakunta?
- Anonyymi
Nuorison kannattaisi syödä itsensä niin rapakuntoon että saisivat vapautuksen asepalveluksesta. Väitetään että aikoinaan Ted Nugent vältti asepalveluksen ja Vietnamin sodan elämällä niin törkyisästi viikkokausia roskaruokaa syöden, pesulla käymättä ja edes alushousuja vaihtamatta että sai hylsyn kutsunnoissa. Nugent haisi kuin kärpän raato.
- Anonyymi
Kun katsoo kuvia nykyvarusmiehistä ja vertaa kuviin omalta armeija-ajalta niin muutos on selvä. Silloin 80-luvun alussakin oli kyllä lihavia varusmiehiä mutta ainakin jääkäripuolella 1-2 kaveria per komppania ja peruskoulutuskauden jälkeen sijoittuivat huoltoyksiköihin. Nyt näyttää olevan normaalipainoisia korkeintaan puolet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun katsoo kuvia nykyvarusmiehistä ja vertaa kuviin omalta armeija-ajalta niin muutos on selvä. Silloin 80-luvun alussakin oli kyllä lihavia varusmiehiä mutta ainakin jääkäripuolella 1-2 kaveria per komppania ja peruskoulutuskauden jälkeen sijoittuivat huoltoyksiköihin. Nyt näyttää olevan normaalipainoisia korkeintaan puolet.
Siltä näyttää. Ilmeisesti 10% ei osallistu edes kutsuntoihin ja varsin yleistä on että 1/4 vapautetaan palveluksesta mielenterveyden tai varsinkin ylipainon vuoksi.
Ja toisaalta - kuka hullu haluaa enää rintamalla. Palkka-armeija on tulossa ja menkööt sotahullut sinne. - Anonyymi
Siinäpä vasta "patriootti"...
- Anonyymi
Vissiin niitä siellä Siperian gulagissa piisaa.
- Anonyymi
Mitä jos jää kiinni lorvimisesta? Päätyykö monttuun saunan taakse?
- Anonyymi
No ei.
- Anonyymi
Ihmiskauppaan rinnastettava kiskontarikos. Linnaan kuuluisit.
- Anonyymi
Sotilaskarkurin pitää vaieta siitä että on sotilaskarkuri. Sellainen diili eli hiljainen sopimus on syytä tehdä.
- Anonyymi
Metsää piisaa mutta ei sieltä saa ottaa puita.
- Anonyymi
Diabeetikon ei tarvi sotaan lähteä.
- Anonyymi
Mitenhän nykynuoriso pärjäisi jos sota alkaisi.Ei nettiä mäkkäriä äitiä tulisi ikävä .Kun katsoo nyky 20-30 vuotiaita varsinaisia pullamössöjä.
- Anonyymi
Sotilaskarkuruudesta voidaan syyttää jos kieltäytyy noudattamasta komentavan upseerin käskyä eikä ilmesty paikalle. Se koskee aseellisissa tehtävissä maataan palvelevia.
Sotilaskarkuruudesta ei voi syyttää siviilipalveluksen suorittaneita tai reservistä armeijan jälkeen eronneita täydennyspalvelukseen hakeutuneita, koska heidän palveluspaikkansa on ei-aseellisissa tehtävissä, sekä rauhan että sodan aikana.
Jos jollakin putkahtaa päähän eri mieltä oleva väite, niin käy ensin lukemassa kyseiset lainkohdat, niin säästät aikaa ja viisastut samalla (ehkä). - Anonyymi
Anna Kontulakin, hänhän piilottelee jopa tarvittaessa Irakilaisia sotilaskarkureita
- Anonyymi
Kävin eroamassa reservissä 49,5-vuotiaana että ehdin saada siitä merkinnän ja todistuksen. Ja tämä siksi että minun maanpuolustuslupaus on näköjään avoin shekki, puolustamaan jotain maata joka a) ei ole enää se mihin sitouduin, b) täällä on liikaa ihmisroskaa joita ei huvita puolustaa, c) NATOn intressejä en luvannut puolustaa vaan SEN AIKAISTA liittoutumatonta maata. Se että sopimusta venyttää överiksi toinen sopimusosapuoli yksipuolisesti tekee minusta nyt ryssän kätyrin jonkun läskin aivokääpiön mielestä? Ennemmin ihan kaikkien pitäisi olla huolissaan kuinka rikollisessa ja puliveivaavassa maassa asutaan. Ihmisroska ei ole vissiin täällä vähentynyt?
Miksi?
- Anonyymi
Mieti kehari sitä. Miksi aina kyselet tyhmiä, oletko ihan oikeasti niin vajakki että et vain ymmärrä yhtään mitään?
Anonyymi kirjoitti:
Mieti kehari sitä. Miksi aina kyselet tyhmiä, oletko ihan oikeasti niin vajakki että et vain ymmärrä yhtään mitään?
Onko sinulla jotakin ongelmia, kun sinä kokobajan raivoat ja nimittelet? Onko sinulla kaikki hyvin?
- Anonyymi
Saat pikakenttätuomion,samaan kuoppaan kuin punikki isoisäsi.
- Anonyymi
Silloin pitää kyllä toimia yksin. Kiinnijääminen sekä vihollisen kohteeksi joutuminen on siinä tapauksessa minimissään. Aina jos haluaa selvityä, täytyy vältellä ihmisjoukkoja ja piileksiä yksin metsässä. Elintarvikkeet jne. tarve-esineet täytyy toki olla valmiina, kuten jokaisella järkevällä vaikkei karkuriksi ryhtyisikään.
Karkuri on toki epäisänmaallinen luuseri, mutta jokainen päättäköön elämästään. - Anonyymi
Miten eroan reservi stä
Kumipää- Anonyymi
Minullapa oli todistus lattajaloista sekä pahasta allergiasta sekä homppeliudesta.
Papan kaveri, lääkäri Tötterström kirjoitti todistukset ja esikunnassa istahdin vielä varmuuden vuoksi majurin syliin, kun syynäsivät kelpoisuuttani.
Vapauduin palveluksesta.
Terv: Caj-Göran
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopullinen varmistus. Suomi ja Ruotsi eivät liity Natoon
Suomen ja Ruotsin liittyminen Natoon on estetty Erdoganin toimesta: https://www.is.fi/politiikka/art-2000008826412.html Tämä on pieni askel Erdogani5513545- 1392657
Mitä tapahtui? Bachelor-Timo paljastaa, miksi suhde Sonjaan ajoi karille: "Ehkä ei kuitenkaan..."
Rovaniemeltä kotoisin oleva Timo Harvey, 32, halusi sitoutua, löytää rakkauden ja asettua aloilleen. Kauden viimeisessä jaksossa Bachelor-Timo valitsi202246- 411513
Martiinan "Ikuinen rakkaus", hah hah haaa
Onko tämä lippisressukka nyt sitten taas se ikuinen rakkaus ? ? miksi ikiteini mara on niinkin tyhmä ja nolo ?2271301Maisa Torppa miehensä kanssa lomalla
Espanjan Alicantessa. https://www.seiska.fi/Kotimaa/Vauva-jai-kotiin-Maisa-Torppa-karkasi-rakkaansa-kanssa-aikuisten-lomalle-Espanjaan-kuva1051138- 1171059
Zaharova yllättäisi sotilaallisesti
Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova sanoi keskiviikkona, että Venäjän vastaus Suomen Nato-jäsenyyteen tulee olemaan luonteeltaan sotilaa195996Naton vastustajat pääosin kouluja käymätöntä, ja vähemmän älykästä porukkaa
monet myös työttömiä. Paljolti samaa jengiä joka myös vastustaa koronarokotuksia, ja puolustaa venäjää. Uutiset luetaan mm. MV-lehdestä. Veikkaan ett279880