Katolisen kirkon johdantokurssi

Anonyymi

Onko täällä ketään joka olisi käynyt tuon katolisen kirkon johdantokurssin/tietää asiasta? Täytyykö sinne ilmoittautua jotenkin vai voiko vain mennä ilmoittamatta mitään paikalle? Kurssihan kestää vuoden, jos jonakin kertana on estynyt tulemaan paikalle täytyykö kerta korvata jotenkin? Onko sinne jotakin ikärajaa vai voiko minkä ikäinen tahansa mennä sinne? Missä niitä järjestetään? Täytyykö ottaa ensin johonkuhun pappiin yms yhteyttä? Kiitos asiallisista vastauksista.

5

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helsingissä on kurssi. Olet tervetullut. Meitä on 1,4 miljardia. Apostolinen Usko eli 2.000 vuotta on oltu.

      • Anonyymi

        Valtava määrä mahtuu kurssille Helsingissä.


    • Anonyymi

      Kävin kurssin jokin vuosi sitten. Tykkäsin todella paljon. En kuitenkaan liittynyt katoliseen kirkkoon erinäisistä syistä. Sinällään olisi kyllä kiinnostanut ja toki ei mielenkiinto vieläkään ole hävinnyt. Ei kuitenkaan nyt tunnu ainakaan tällä hetkellä ajankohtaisesta. Kannattaa käydä juttelemassa kirkkoherran kanssa. Myös pappien kanssa voi käydä juttelemassa. Kannattaa tehdä itselleen selväksi, miksi haluaa juuri katoliseen kirkkoon eli mitä sillä on lisäarvoa omaan nykytilaa nähden.

    • Anonyymi

      Kurssille ei tarvitse ilmoittautua etukäteen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4248
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      224
      3756
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      44
      2718
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      107
      2699
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2699
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      12
      2625
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2416
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2377
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2316
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe