Ei aukene oikein, mut ehkä siinä lauletaan vain yksilöstä jolla ei ole hyvä olla joten vertauksellisesti suksi ei luista, mutta kun aloin pähkäilemään syvällisemmin tota lyriikkapuolta niin aloin miettiä että hei hmm mitä siis kun siinä lauletaan mm näin "oli kuokka ja jussi alla suo luminen tuli raivostunut pussi-karhu mulle huutaen nyt jätkä se kuokka tänne tai käy kuin kälviällä" että voisko olla biisissä myös kyse suon raivaajasta että voisko popedan väki irvailla suon raivaajille??? Kaukaa haettua varmaankin, mutta ainahan näitä voi tulkita moniulotteisesti vai mitä?
Vastaukset 3
- Anonyymi
Uskoisin ,että tekstissä runoilija haluaa käsitellä lapsuudesta kumpuavaa ristiriitaa oman seksuaalisuutensa suhteesta yhteiskunnassa valliseviin tiukkoihin normeihin ja sitäkautta käsitellä myös vaikeaa suhdettaan äitiinsä ja sisareensa ja siittä kumpuavien traumojen kautta vaikuksiin parisuhteessa nykyisen kumppaninsa kanssa,....... jatkanko?
- Anonyymi
Nettikaverini näkee biisin rasistisena kun biisissä suo-kuokka-jussi mainitaan ja sitten mainitaan pussikarhu joka ei ole suomessa asustava /pesivä eläin kun pussikarhu sanoo "nyt se kuokka tänne tai käy kuin kälviällä" niin minustya upeaa päättelykykyä nettikaveriltani! Tosin itse käännän biisin ei -rasistikseksi eli antti näkee sen rasistisena, mutta minusta se voi olla toisinpäin eli siinä biisissä kritisoidaan suomalaisten huonoa suhtautumista ulkomaalaisiin eli siinä ei kritisoida ulkomaalaisia vaan suomalaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l271900Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni45692- 67665
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 52544
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30476- 48467
- 38450
- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437