Putin kommentoi Salen puhelua, Venäjän presidentinkanslian verkkosivuilla tiedotteessa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/putinin-mukaan-suomen-nato-hakemus-olisi-virhe/8426614
Tiedotteen mukaan Putin korostaa, että perinteisestä sotilaallisen puolueettomuuden politiikasta luopuminen olisi virhe, koska Suomen turvallisuuteen ei kohdistu uhkia.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/putinin-mukaan-suomen-nato-hakemus-olisi-virhe/8426614
Tiedotteen mukaan Putin korostaa, että perinteisestä sotilaallisen puolueettomuuden politiikasta luopuminen olisi virhe, koska Suomen turvallisuuteen ei kohdistu uhkia.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Suomen turvallisuuteen ei kohdistu uhkia, miksi siis Natoon ?
Itse koko Putte on valuvirhe. Virhe jota ei olisi moni murehtinut
Media lietsoo venäjävihaa, sinä lähdit siihen. Joko 4 piikki tökätty?
Uskotko, estää koronan🙊
Uhkja on itse Putin
Suomi on hukannut 15 miljardia korona influenssaan, flunssa tarttuu piiketettyihin ja piikittämättömiin samanlailla, aika paljon rahaa hukattiin jälleen kerran maailman tuuliin.
Rahan merkitys lienee nykyään symbolinen, kun hallituksen toilailuja seuraa.
Venäjä tappaa, raiskaa ja kiduttaa siviilejä ukrainassa. Ei Putinkaan niin hölmö ole ettei ymmärtäisi että muut naapurimaat reagoi.
Muuten suomella olisi ukrainan kohtalo.
𝗦𝘂𝗼𝗺𝗲𝗻 𝘁𝘂𝗿𝘃𝗮𝗹𝗹𝗶𝘀𝘂𝘂𝘁𝗲𝗲𝗻 𝗲𝗶 𝗸𝗼𝗵𝗱𝗶𝘀𝘁𝘂 𝘂𝗵𝗸𝗶𝗮 !
Mikä saa sinut luulemaan että Suomen turvallisuuteen ei kohdistu uhkia? Uskotko sinä patologisen valehtelijan sanaan?
Tässä vähän esimerkkejä muista Putinin puheista:
Ennen hyökkäyssotaa:
Putin: Me emme aio hyökätä Ukrainaan.
Kun Venäjä siirsi lisää hyökkäysjoukkoja alueelle:
Putin: Aloitimme vetäytymisen Ukrainan rajoilta.
Hyökkäyssodan aloittamisen jälkeen:
Putin: Me emme ole hyökänneet Ukrainaan.
Sotatoimien kiihtymisen jälkeen:
Putin: Ukrainassa ei ole sotaa.
Kun Ukraina oli jo tuhonnut kokonaisia venäläisten kolonnia:
Putin: Yksikään venäläinen sotilas ei ole kuollut Ukrainassa.
Varusmiesten dokumentoitujen kuolemien jälkeen:
Putin: Varusmiehiä ei ole lähetetty Ukrainaan.
Vain täysi imbesilli uskoisi jatkuvasti pelkkiä valheita suoltavaa patologista valehtelijaa, joka ei kykene sanomaan mitään valehtelematta.
Joo kaato ku Putte lätissään röhkii ja kaikki meni pieleen ja trollit Pietarissa nyt koittaa saada jotain ropakantaa tänne.. mutta myöhässä jä väärässä ku ovat. No luonteelleen ja valuviolle ei voi mitään muuta kuin että hehhe
Ei kohdistu ko llaan Natoon nyt menossa
Putin on poliitikko. Puhuu yhtä, ja tekee toista...........
Suomi täysin eritilanteessa. Ota selkoa miksi sotivat, sotineet JO vuosia!
Ukraina on korrubtoitunut. Pommittavat omia takennuksia, ampuivat omiaan ulkonaliikkumiskiellon aikana jne. En luota yhtään!
Sinä uskot kaiken, mitä media syötää!
Vielläkö uskot, jo ensimmäinen koronarokote estää tehokkaasti sairastumasta koronaan🤣
Niin uutisoivat, monet usko, ja sairastu koronaan 3 piikinkin jälkeen. Sitten media muutti uutiset, kun huomas eihän ne estä tautia. Estääkin median mukaan...kuoleman... Mieti, ei estä yskää, ei nuhaa, mutta kuoleman.... Usko toki uutisiin...🙈🙉🙊
Höpön höpön. Miten sinua on noin helppoa aivopestä?
Suomeen+on+aina+uhka+ja+on+ollut+Venäjältä+on+hyökätty+suomeen+15+kertaaEikö+se+kerro+jotain,+Tapettu+jopa+30+%+koko+kansasata
Myöntäisikö Putin jos he suunnittelesivat hyökkäystä Suomeen?
Valehtelu on normaali käytäntö maailmassa, siinä mielessä ei mihinkään sopimukseenkaan voi luottaa, korkeintaan joku Ääliö voi joiltain osin luottaa itseensä.
Putinin sanaan ei voi luottaa. Putin sanoi alkuvuodesta, että se ei hyökkää Ukrainaan. Mitens kävi?
Juuri näin, Norjan Jens Stoltenberg sanoo että Suomen ja Ruotsin kannattaa hakeutua välittömästi Naton siipien alle kunnes idän diktaattori saa joukkojaan vapautettua uusiin invaasioihin.
Suomi EI ole korrubtoitunut natseja kuhiseva ukraina. Meillä on paremmat välit Venäjään, ollut aina. Mitään pahaa eivät oo tehneet. Eu riistää/ ryöstää kansaa.
Siivetkö suojaa ydinpommeilta,jos Venäjä kokee Naton uhaksi rajoillaan?
Halojatakukkuu...
Jeps, ja joulupukki antaa kaikki joululahjat.
Venäjä on täysin ajautunut sivuraiteille, ei noita mailma enään mihkään hyväksy.
Usakin sotii, Jemenissä jo nälänhätä!
Eihän heihin voi luottaa, ewer.
Oletko kysynyt esim. Botswanasta ja kaikkialta muualtakin? Vai mihin väitteesi perustat?
Kolmatta maailmansotaa odotellessa.
Mistä tietää Putinin valehtelevan?
Siitä että tämä avaa suunsa ja sanoo jotakin.
Entäs jos se ajattelee että ei tässä enempää hävittävää ole. Muista myös että hän ilmeisesti vakavasti sairas syöpäpotilas.
Lapsi, hakeudu lasten seuraan....
Suomen turvallisuuteen ei kohdistu uhkia ... juuri nyt.
Asiaanhan voiisi palata sitten kun seuraava jugend-leirierä nuoria valmistuu ja uudet panssarit on saatu tehtaasta junakuljetuksiin.
Suomesta kiinni. Uhka tulee, jos Naton viemme Venäjän rajalle. Niin ovat kertoneet, ei olla yllättyneitä sitten.
Nonii, Putin kertoi Sen, jonka normitallaajat tiesivät. Venäjä EI uhkaa Suomea!
Natoon meno ON!
Miksi Päättäjät ja Media harhaanjohtaa meitä Natoon, ja uskottelee Venäjän olevan uhka?
Mitä päättäjät hyötyy siitä?
Onko sittenkin syynä Usan hinku tuhota Venäjä Suomesta käsin?
Haudataan turvattomuutta tuovat natopulut. Ja palataan Puolueettomuuteen.
Lopetetaan typerät ja lapselliset pakotteet, ja helpotetaan oman kansan polttoaine/ ruokalaskuja.
Ukraina, tekee omat päätöksensä,sopii omat rauhansa. Heilläkin ON ollut aikaa, ja mahdollisuus sopuun. Mikäli Usa sen sallii....
Suomen EI pidä sotkeutua muiden sotiin!
Usa tykkää kyllä pitkistä konflikteista/ sodista. Aseet myy hyvin jne.
Esim. Afganistan... Vuosia meni, ja asetehtaat takoi rahaa🤑🤑🤑
Patologinen valehtelija, joka ei kykene sanomaan mitään valehtelematta, kertoi jotakin ja sinä imbesilli uskot patologista valehtelijaa. Voi voi miten säälittävää typeryyttä.
Pääministeri Marin sanoi, että tällä hallituskaudella ei liitytä Natoon. Puhe on rehellistä, kuten Venäjän presidentillä.
Ei Marin noin sanonut. Miksi valehtelet kuin Putin?
Eihän 1939 piänyt olla uhkaa oli jopa sopimus, Venäjä hyökkäsiPuolaan ja sitten Suomeen
Lavrov sanoi että länsi julisti hybridisodan eli kohta on matua itärajalla. Tässä on itseasiassa sisällissodan mahdollisuuskin, jos krista mikkonen ja sanna marin eivät saa rajaa kiinni niin euroopassa porukat ottaa oikeuden omiin käsiinsä. krista mikkonen aiheutti sisällisodan eurooppaan? kyllä.
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja se teki kaikki puheet arvottomoksi. Ihan sama mitä Putin sanoo, en usko. Valehtijoiden sakkia!
>..... Suomen turvallisuuteen ei kohdistu uhkia.
Niin, ellei 1300 kilometriä yhteistä rajaa sotahullun naapurin kanssa lasketa uhkaksi.
Sopimus Venäjän kanssa pitää niin kauan kuin Venäjä ei revi sopimusta. Samoin kävi Ukrainalle, veljeskansalle.
Joulukuussa Adolf Putler totesi, että Suomi on Venäjän etupiiriä. Sellaista ei voi enää sanoa ääneen suvereenille valtiolle 2020-luvulla.
Olisi ollut mukavaa, ellei Venäjä olisi aloittanut Krimin valtaamista 2014 ja hyökkäyssotaa 2022. Helppo on jossitella eli Putler katsoo hyvin peiliin.
Bile-Sanna Marin syö aamupalaa veronmaksajien piikkiin, bilettää valomerkkiin asti korona-altistuksen saatuaan...
Taitaa Pietarin Ano Turtinaista sapettaa nyt!
Kuinkas se Ukrainan johto onkaan toiminut ja kohottanut itsenäisen maansa elintasoa? Jopa Suomen media innoissaan kertoi lettipäisestä blondista, joka kiipesi kohti presidentin virkaa. Ja presidentiksi hakenut mies, joka laittoi palatsinsa vessan pyttyjen kannet ja ovenkahvat kullatuiksi.
Julia Tymysenko, oranssivallankumous Ukrainassa. Viktor Jushtshenko, palatsissaan, suihkulähteiden ympäröimänä. Noilla molemmilla rikoksia, korruptiota., rikossyytteitä, vankeutta!
Sisällissotaa, venäläismielisiä, jatkuvaa valtataistelua.
Onko Suomen poliittinen ja taloudellinen elämä mielestänne samanlaista, kuin Ukrainan?
Oli tai ei, Ukraina on itsenäinen kuten Suomikin. Samalla periaatteella kuin Venäjä toimii, voisi heti kuka tahansa rynniä Venäjälle.
Mitä se hälle kuuluu. Eikä Ukrainaankaan ollut mitään uhkaa vielä tammikuussa. Ei ole sotaa vieläkään, eikä uhkaa. Miten mikään kasa voi pitää tollasta pelleä pressanaan?
Sota ja maan pommittaminen tilaustyönä on tietysti kaksi eri asiaa.
Tänään tuli selväksi, että Turkin Erdogan ei hyväksy Suomen natojäsenyyttä ja Erdoganin mukaan ei edes Suomen kannata lähettää mitään valtuuskuntia neuvottelemaan.
Edistykselliset punavihreät ajoivat lakia, jolla esim. vasemmistolainen PKK: n terroristi saa automaattisesti oleskeluluvan Suomessa, jos hänen turvapaikkahakemuksensa hylätään aiheettomana.
Lisäksi Suomen punavihreät tekivät aseiden vientikiellon Turkiin, koska Turkki loukkaa kansalaistensa oikeuksia.
Aikaisemmin Tarja Halonen, SDP, ja Erkki Tuomioja,SDP, töykeästi tyrmäsivät Natoon liittymisen ( ei ainakaan noiden balttien kanssa) sekä vesittivät EU:n turvatakuut.
Antti Rinne, SDP, puolestaan suututti Unkarin, Puolan ja Kreikan puheillaan ja Britanniaakin leikkiessään suurta EU:n puheenjohtajaa. Natomaita nekin.
Jäi vain optio.
SDP:n yleinen näkemys optioista on, että optioilla ei saa liikemaailmassakaan hyötyä.
YYA sopimus pelastaa Suomen fasismilta. Sopimuksessa Suomi estää Saksan ja sen liittolaisten käyttämästä Suomen maaperää hyökkäyksessä Venäjälle. Tarvittaessa Suomi pyytää Venäjän apua.
Suomelle myös avautuvat Venäjän valtavat ja kasvavat talousmarkkinat, eikä puhettakaan rahasta.
Kolmas maailmansota on jo käynnistynyt ja todennäköisesti myös viimeinen.
Evoluutiossa ei ihmisellä ole erityisasemaa, se mikä kerran tulee se toki joutaa meneen.