selvää tekstiä.
Nato-keskustelussa esiintyy usein virheellisiä väittämiä tai oletuksia,(kuten täällä vasemmistolaisten taholta).
"Natosta tulee samanlainen rahareikä kuin EU:sta!” Naton jäsenmaksu on parikymmentä miljoonaa euroa vuodessa. Se on samaa luokkaa kuin Marinin hallituksen avustajien palkkamenot. Se vastaan kymmenen päivän kehitysapumenoja. Sillä ei ole julkisen talouden kannalta mitään merkitystä. Lisäksi sillä saadaan jotakin hyödyllistä, toisin kuin muilla mainituilla menoerillä.
Muita kuulemiani väitteitä ovat, että ”Natosta ei voi erota!”; ”Nato pilaa Suomen ja Venäjän välit, rajasuhteet ja kaupankäynnin!”; ”Suomeen tulee tukikohtia ja ydinaseita!”; tai että ”Suomalaiset joutuvat taistelemaan ulkomaille!” Mikään näistä ei pidä paikkaansa, ja tämä on helppo osoittaa vaikkapa Tanskan ja Norjan esimerkeillä."
Niinpä niin trollit, turha jankata.
Kukahan poliitikko se puhuu näin järkeviä
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjä on itse pilannut välinsä koko maailman kanssa lukuun ottamatta Valko- Venäjää ja Pohjois- Koreaa. Siinä on kyllä sopivat kaverit.
- Anonyymi
Eivät valko-venäläiset varmastikaan diggaa Venäjää, jonka tukema diktaattori romutti maan demokratian ja tukahdutti kansan mielenilmaisut väkivallalla.
Venäjää tukivat YK:n äänestyksissä vain Valko-Venäjä, Pohjois-Korea, Syyria ja pieni afrikkailainen diktatuuri Eritrea. - Anonyymi
Me emme ole tuomareita
- Anonyymi
Valitsit Tanskan, teit virheen, tanska joutui usan painostuksesta lähettämään sotilaitaan Afganistaniin. Näin oikeassa elämässä.
- Anonyymi
Sitähän sinä et tiedä, että painostiko.
- Anonyymi
Suomi lähetti sotilaita Afganistaniin - emmekä olleet edes Natossa. Joten mikä muuttuisi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitähän sinä et tiedä, että painostiko.
Tiedän kyllä, seurasin tilannetta uutisissa. Sinä roikuit varmaan silloin vielä äitisi tississä, kun ei sinulla näytä olevan hajuakaan asiasta.
- Anonyymi
Venäjä juuri viestitti, että se ei uhkaa Suomea tai Ruotsia.
- Anonyymi
Ei uhkaa ja putler itse halusi suomen ja ruotsin natoon.
https://pbs.twimg.com/media/FSjcI6OXoAEUnZE?format=jpg&name=medium - Anonyymi
Kannattaa varman ottaa todesta umpikieron valehtelijan puheita?
- Anonyymi
Oliko Jussi?
- Anonyymi
Venäjä on viestittänyt, ettei se hyökkää Ukrainaan...
- Anonyymi
Natojäsenyys 20 miljoonaa? Se on jossain 50 ja 60 miljoonan euron välillä. Hintakeskusteluissa unohtuu usein muut kustannukset. Arvaa paljonko maksaa: naton tukikohtien järjestäminen ja niiden ylläpito, puolustusvoimien natoyhteensopivaksi päivittäminen (jota on tehty jo vuosia!), kaluston hankinta, huolto, logistiikka, hallinto ja muu byrokratia jne jne jne.... Puhutaan mieluummin miljardeista euroista. Puolustusvoimien menot on olleet muutenkin useita miljardeja per vuosi, joten natojäsenyys toisi tähän melkoisen siivun lisää kustannuksia. Tietenkin herää kysymys, mistä tähän löytyy rahat. Sitä ei tarvitse arvailla: otetaan lisää velkaa, nostellaan veroja ja leikataan vähävaraisilta.
- Anonyymi
Nato Norjassa on jo valmiina Merijalkaväen koko divisjoonan varusteet kallioluolissa.
Tarvii vaan lennättää ihmiset uniformussa ja siinä on taisteluvoima jolle Putlerkin sanoo a vot harasoo... - Anonyymi
Kalustohankintaan ei mene enempää rahaa kuin nykyään. Ainoastaan byrokratia ja valmius vaativat hieman rahaa, eli sen n. 60 miljoonaa. Se on halpa hinta lisääntyneestä puolustuskyvystä.
- Anonyymi
a) ei ole olemassa Natomaata josta otetaan
nato sotilaita, sotimaan jonnekin.
Se on jäsenmaista koottuja ihmisiä. - Anonyymi
Luonnevikaiset virkamiehet lisääntyvät jäsenyyden myötä.
- Anonyymi
Kauan eläköön UKRAINA!
- Anonyymi
Suokoon Pyhä Jumala että kaikki ne vitsaukset jotka lähetettiin Egyptille
kohdistetaan Venäjälle. Samalla myös nämä kiroukset kohdistetaan myös Venäjän tukijoille.
Tätä me Rukoilemme Abrahamin, Isakin ja Jaakobin Jumalalta.
Kiitos Herra Sebaot, kaikkien Joukkojen komentaja että olet Kuuleva Jumala.
Tätä me rukoilemme Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä.
Amen, Amen, Amen.
Tämä on Kirousten 4:jäs päivä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110984
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311260Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902