selvää tekstiä.
Nato-keskustelussa esiintyy usein virheellisiä väittämiä tai oletuksia,(kuten täällä vasemmistolaisten taholta).
"Natosta tulee samanlainen rahareikä kuin EU:sta!” Naton jäsenmaksu on parikymmentä miljoonaa euroa vuodessa. Se on samaa luokkaa kuin Marinin hallituksen avustajien palkkamenot. Se vastaan kymmenen päivän kehitysapumenoja. Sillä ei ole julkisen talouden kannalta mitään merkitystä. Lisäksi sillä saadaan jotakin hyödyllistä, toisin kuin muilla mainituilla menoerillä.
Muita kuulemiani väitteitä ovat, että ”Natosta ei voi erota!”; ”Nato pilaa Suomen ja Venäjän välit, rajasuhteet ja kaupankäynnin!”; ”Suomeen tulee tukikohtia ja ydinaseita!”; tai että ”Suomalaiset joutuvat taistelemaan ulkomaille!” Mikään näistä ei pidä paikkaansa, ja tämä on helppo osoittaa vaikkapa Tanskan ja Norjan esimerkeillä."
Niinpä niin trollit, turha jankata.
Kukahan poliitikko se puhuu näin järkeviä
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjä on itse pilannut välinsä koko maailman kanssa lukuun ottamatta Valko- Venäjää ja Pohjois- Koreaa. Siinä on kyllä sopivat kaverit.
- Anonyymi
Eivät valko-venäläiset varmastikaan diggaa Venäjää, jonka tukema diktaattori romutti maan demokratian ja tukahdutti kansan mielenilmaisut väkivallalla.
Venäjää tukivat YK:n äänestyksissä vain Valko-Venäjä, Pohjois-Korea, Syyria ja pieni afrikkailainen diktatuuri Eritrea. - Anonyymi
Me emme ole tuomareita
- Anonyymi
Valitsit Tanskan, teit virheen, tanska joutui usan painostuksesta lähettämään sotilaitaan Afganistaniin. Näin oikeassa elämässä.
- Anonyymi
Sitähän sinä et tiedä, että painostiko.
- Anonyymi
Suomi lähetti sotilaita Afganistaniin - emmekä olleet edes Natossa. Joten mikä muuttuisi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitähän sinä et tiedä, että painostiko.
Tiedän kyllä, seurasin tilannetta uutisissa. Sinä roikuit varmaan silloin vielä äitisi tississä, kun ei sinulla näytä olevan hajuakaan asiasta.
- Anonyymi
Venäjä juuri viestitti, että se ei uhkaa Suomea tai Ruotsia.
- Anonyymi
Ei uhkaa ja putler itse halusi suomen ja ruotsin natoon.
https://pbs.twimg.com/media/FSjcI6OXoAEUnZE?format=jpg&name=medium - Anonyymi
Kannattaa varman ottaa todesta umpikieron valehtelijan puheita?
- Anonyymi
Oliko Jussi?
- Anonyymi
Venäjä on viestittänyt, ettei se hyökkää Ukrainaan...
- Anonyymi
Natojäsenyys 20 miljoonaa? Se on jossain 50 ja 60 miljoonan euron välillä. Hintakeskusteluissa unohtuu usein muut kustannukset. Arvaa paljonko maksaa: naton tukikohtien järjestäminen ja niiden ylläpito, puolustusvoimien natoyhteensopivaksi päivittäminen (jota on tehty jo vuosia!), kaluston hankinta, huolto, logistiikka, hallinto ja muu byrokratia jne jne jne.... Puhutaan mieluummin miljardeista euroista. Puolustusvoimien menot on olleet muutenkin useita miljardeja per vuosi, joten natojäsenyys toisi tähän melkoisen siivun lisää kustannuksia. Tietenkin herää kysymys, mistä tähän löytyy rahat. Sitä ei tarvitse arvailla: otetaan lisää velkaa, nostellaan veroja ja leikataan vähävaraisilta.
- Anonyymi
Nato Norjassa on jo valmiina Merijalkaväen koko divisjoonan varusteet kallioluolissa.
Tarvii vaan lennättää ihmiset uniformussa ja siinä on taisteluvoima jolle Putlerkin sanoo a vot harasoo... - Anonyymi
Kalustohankintaan ei mene enempää rahaa kuin nykyään. Ainoastaan byrokratia ja valmius vaativat hieman rahaa, eli sen n. 60 miljoonaa. Se on halpa hinta lisääntyneestä puolustuskyvystä.
- Anonyymi
a) ei ole olemassa Natomaata josta otetaan
nato sotilaita, sotimaan jonnekin.
Se on jäsenmaista koottuja ihmisiä. - Anonyymi
Luonnevikaiset virkamiehet lisääntyvät jäsenyyden myötä.
- Anonyymi
Kauan eläköön UKRAINA!
- Anonyymi
Suokoon Pyhä Jumala että kaikki ne vitsaukset jotka lähetettiin Egyptille
kohdistetaan Venäjälle. Samalla myös nämä kiroukset kohdistetaan myös Venäjän tukijoille.
Tätä me Rukoilemme Abrahamin, Isakin ja Jaakobin Jumalalta.
Kiitos Herra Sebaot, kaikkien Joukkojen komentaja että olet Kuuleva Jumala.
Tätä me rukoilemme Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä.
Amen, Amen, Amen.
Tämä on Kirousten 4:jäs päivä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va546898Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k565492Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko995331Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html635326Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas994924Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi194907Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin84750Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa774563Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast704145Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä244137