Onkos palstalaiset miettineet aurinkopaneeleita, kun sähkön hinta kallistuu?
Meillä on sähkön hinta ollut vähän päälle 4 c/kWh, mutta nyt nousee 11c/kWh.
Laskin, että nousee sähkölasku 150%, ihan järkyttävän suuri hinnan nousu.
Kolmessa kuukaudessa on sähköä mennyt n. 60€ arvosta ja korotuksen jälkeen olis lähes 150€ sähkönsiirtomaksu päälle, jos se on sama, niin teksi 300€ ja vuodessa 1200 euroa, et ihan järkyttävän paljon rahaa sähköön tulee menemään.
Sähköpaneelit sais asennettuna paikalleen avaimet käteen tehtynä noin 6000 euron hintaan ja ylijäämäsähkön ostaisi sähkön myyjä.
Katolle joutuisi asentamaan, kun piha ei ole kovin iso, mutta sähköä tuottaisi paneelit niin paljon, ettei sähkölaskuja tulisi ainkaan aurinkoisimpaan aikaan, vaan saisi rahaa myydystä sähköstä.
Aurinkopaneelit
10
224
Vastaukset 10
- Anonyymi
Pöljän hommaa alkaa suomessa jotain helevetin kalliita paneeleja asentamaan, kun muutenkin suurin sähkön tarve aika on osin kaamosta.
Näillä jopa kymmenientuhansien paneeli remonteilla makselee melko arvokasta sähkön hintaakin ja toisekseen eihän niiden varaukset kata kunnolla edes perus kodinkoneiden ylläpitoon. Leikkimistä sanon minä.
Vielä hölmömpi pitää pörssisähkö sopimusta. Itse uusin viime syksynä sähkösopimuksen ja halvalla sopimuksella kiinteällä hinnalla mennään syksyyn 2023 asti.- Anonyymi
10 c/kWh sähkönhinnalla maksaa sähkö sähkönsiirtomaksuineen vuodessa päälle 1200€ vaikkei ole sähkölämmitystä ja aurinkopaneelit avaimet käteen ratkaisuna valmiiksi asennettuna maksaa noin 6000€, että 5 vuodessa menee sähköön noin paljon rahaa.
Sähkön sirtomaksu on suhteessa sähkönhintaan sama.
Ei ne talvella mitään tuota, vaikka olisi miten aurinkoista, jos ovat metrin lumikerroksen alla. Mutta käyhän se curling-harjoituksesta kun käy lakaisemassa ne joka lumisateen jälkeen puhtaaksi. Matalaltakin se aurinko talvella paistaa.
- Anonyymi
Juu, talvella eivät tuota, mutta maaliskuusta syyskuuhun tuottavat.
Kesällä tuottavat niin paljon, ettei oma kulutus saa kaikkea kulutettua, mutta ylimääräisen sähkön saa myytyä sähköyhtiölle n. 5c/kWh hintaan.
Talvella ei aurinkopaneelli tuota sähköä, mutta tuulivoima tuottaa.
Talvella tuulee, vaikkei maanpinnalla, mutta kyllä tuolla yli 100 metrin korkeudella. Anonyymi kirjoitti:
Juu, talvella eivät tuota, mutta maaliskuusta syyskuuhun tuottavat.
Kesällä tuottavat niin paljon, ettei oma kulutus saa kaikkea kulutettua, mutta ylimääräisen sähkön saa myytyä sähköyhtiölle n. 5c/kWh hintaan.
Talvella ei aurinkopaneelli tuota sähköä, mutta tuulivoima tuottaa.
Talvella tuulee, vaikkei maanpinnalla, mutta kyllä tuolla yli 100 metrin korkeudella."ylimääräisen sähkön saa myytyä sähköyhtiölle n. 5c/kWh hintaan"
Tässä kannattaa olla tarkkana. Monet sähköyhtiöt ostavat sähkön ns spot-hinnalla, joka on ollut viime aikoina keskimäärin yli 10 snt/kWh.Anonyymi kirjoitti:
Juu, talvella eivät tuota, mutta maaliskuusta syyskuuhun tuottavat.
Kesällä tuottavat niin paljon, ettei oma kulutus saa kaikkea kulutettua, mutta ylimääräisen sähkön saa myytyä sähköyhtiölle n. 5c/kWh hintaan.
Talvella ei aurinkopaneelli tuota sähköä, mutta tuulivoima tuottaa.
Talvella tuulee, vaikkei maanpinnalla, mutta kyllä tuolla yli 100 metrin korkeudella.Kovimpien pakkasten aikaan ei välttämättä tuule. Kyllä se ilma osaa seistä korkeallakin. Jossain muualla ehkä tuulee silloinkin. Epävakaat sähkön hinnat ovat kuitenkin osin seurausta siitä, että sähköä tuotetaan yhä enemmän tavoilla joiden tuotantoa ei voi ennustaa.
Yogamies kirjoitti:
"ylimääräisen sähkön saa myytyä sähköyhtiölle n. 5c/kWh hintaan"
Tässä kannattaa olla tarkkana. Monet sähköyhtiöt ostavat sähkön ns spot-hinnalla, joka on ollut viime aikoina keskimäärin yli 10 snt/kWh.Ja just se keskimäärin alkaa olla sitä vanhaa maailmaa. Nytkin yöhinnat on lähellä nollaa ja päivät tyypillisesti luokkaa 20c/kWh. Siksi se ei ole kovin suuri menetys, että aurinkopanelit ei tuota mitään pimeinä tunteina. Kovasti on haussa edulliset tekniikat, joilla sähköä voisi ostaa/varastoida halvalla ja myydä/luovuttaa kalliilla.
Yogamies on aurinkosähkön asiantuntija ja sanon, että ehdottomasti kannattaa laittaa paneelit.
Alkuinvestointi on tietysti olemassa, mutta sen jälkeen ne ovat pelkkää säästöä. Kuulin aikanaan dieselauton hommanneelta kaverilta hyvän vertauksen: alussa investointi kirpaisee, mutta joka tankkauksella naurattaa.
Hiilijalanjäljen pienentämisen lisäksi on tietysti se tuoton seuraamisen riemu, kun helmikuussa paneelit heräilevät henkiin .
Kannattaa kuitenkin kysyä ainakin parista paikasta tarjous. Markkinoilla on firmoja, jotka ottavat häikäilemätöntä ylihintaa.- Anonyymi
Aurinkopaneelit nostavat myös asunnon energialuokkaa ylöspäin eu:sta uhkaavan asuntojen energiaremonttien osalta, kun aurinkopaneelit vähentävät asunnon energian kulutusta ja asunnon käyttämä sähkö on taatusti päästötöntä aurinkosähköä.
Onhan sähköautojakin alettu kehittämään, että niissä on paneelit, jotka lataavat sähköauton akkuja.
Aurinkopaneeleja kehitetään koko ajan tehokkaammiksi.
On tulostettavia aurinkopaneeleita, joiden tulostus maksaa vain muutaman euron neliöltä.
Sellaisia paneeleita, jotka voi kääriä rullalle, ovat niin ohuita.
Sellaisilla voisi päällystää asunnon seinän.
Näissä katolle asennettavissa paneelelssa on vaan se, että niiden kiinnitys, että kiinnitys kohta on veden pitävä, vaikkapa huopakatolle, ettei vesi mene kiinnityskohdasa kattomateriaalin läpi.
Kiinni ne on laitettava, muuten tuuli ne mukaansa tarraaa.
- Anonyymi
Kannattaiskos vilkaista myös aurinkosähköpalstaa?
https://keskustelu.suomi24.fi/koti-ja-rakentaminen/rakentaminen-ja-remontointi/lammitys-ja-sahko/aurinkosahko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.881303Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu35853- 13797
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.38776- 90705
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl17697Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.80696- 46688
- 58638
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27637- 65610
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan86600- 41581
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa56565Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47556Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129537- 43534
Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13512- 9505
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31495