Saattaa, tää unta olla saattaa

Anonyymi

Olikohan se Dragon ball Z missä ne animehahmot menivät johonkin aikaulottuvuuskammioon treenailemaan jossa vietetyn vuoden aikana oli ulkopuolella kulunut aikaa vain muutama päivää?

Joskus leikkimielisesti mietin, että olenkohan tietoisesti halunnut lähteä matkalle kehittämään henkistä puoltani vai olinkohan vaan sillä tasolla että jokin johdatti tällä tielle kehittymään koska oli pakko? Tiesin kyllä egon mutta en välttämättä ymmärtänyt sen käsitettä kunnolla. Ihan kuin olisin päättänyt olla yksin ja tutkiskella itseäni kunnolla viimeiset vuodet, koska parista kolmesta vastakkaisen sukupuolen edustajasta olen ollut tänä aikana enemmän kiinnostunut, ja joka kerta kun olen päättänyt pyytää kunnolla ulos niin ovat muuttaneet muualle. Eli päätöksen jällkeen katosivat välittömästi elämästä. Mikä voisi tuntua kohtalolta, mutta kun en tiedä tekeekö muisti vaan kepposen asioita yhdistellessä. Muistiani kyllä kehutaan aina, mutta kun muistan vähän liian hyvinkin asioita elämäni varrelta. Tiedostan menneeni rikkikin tänä aikana syystä jota en sen enemmän ala täsmentämään, mutta siihen liittyi jonkinlaista väkivaltaa. Mutta kun itsetunto oli arvojen varaan rakennettu, ja muistan tehneeni hyviäkin tekoja niin pienestä mainehaitasta/häpeästä löysin vaan uusia tapoja käsitellä asioita kuten meditaatiot, mielenhallitsemisen tietoisesti ja uskonnolliset asiat. Pelot ovat oikeastaan kuluneet pois. Anteeksi opin antamaan kun jouduin antamaan anteeksi samoille ihmiselle useamman kerran ja yhden kohdalla aloin epäilemään, että meditoinnin jälkeen olisin voinut jopa uneksia itselleni muiston transsissa jonka olisin sekoittanut todellisuuteeni. Toki pidän hänestäkin ihmisenä paljon enemmän kuin kukaan uskookaan eli saatan muokata todellisuudenkuvaakin siinä niin, että en usko selitelleen jotain omia muille vaikka muistan näin tapahtuneen. Kokemuksena opin antamaan aidosti anteeksi muille yksilöille kun tajusin oppia kyseenalaistaa omaa totuuttani vaikka olisin sen mielestäni aistinut ja kokenut todellisuudessani. On varmaan paremmat mahdollisuudet pärjätä elämässä ja kaipa näille poluille vaan eksytään tietyssä elämäntilanteessa. Tosin tekee pahaa tiedostaa miten ihmisiä ohjataan esimerkiksi medioijen välityksellä. Korona. Venäjän ja Ukrainan sota. Huomaat ajattelelutapasasi eroavan läheisien tavasta ajatella. Mielenkiinnonkohteet eroavat yleisestä. Sitä tuntee lopulta itsensä aika yksinäiseksi ja ei tunne enää itseään älykkääksi vaikka kuvittelee omaavansa jonkinlaisia kognitiivisia kykyjä. Haluat on rehellinen ja elää todellisuudessa niin vankasti kuin voit. Mutta huomaat, että mitä enemmän tiedostat sitä epävarmempi olet oikeasti yhtään mistään. Jos et voi luottaa edes täysin muistoihisi niin kuinka varmasti olet se joka luulet olevasi? Voit kuvitella kohtelevasi kaikkia reilusti, mutta elää täysin oman egosi rakentamassa pilvilinnassa.

2

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko elämä on itsensä kehittämistä. Pelkkään arvomaailmaan luottavan olisi hyvä nähdä se, että isoin arvo tulee itsestäsi, ei niinkään ulkoisista asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      999
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      942
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      869
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      242
      851
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe