Tunnustus Venäjän televizorissa ja johtopäätökset

Anonyymi

Asiantuntija on julkisesti rapauttanut Venäjän sisäistä kiiltokuvaa erikoisoperaatiosta. Hänen mielestään Intian ja Kiinan tuki ei välttämättä ole kovinkaan vahva.

Johtopäätös 1 : Eräs venäläinen henkilö saa 15 vuotta ankaraa uudellenkoulutusta Siperiassa.

Johtopäätös 2 : Yksikin "nuke" Ukrainaan, niin Venäjä saa Intian ja Kiinan vihat päälleen.

Johtopäätös 3 : Venäjä on hävinnyt. Putinin posket tippuvat leukaperiin. Venäjällä vallanvaihto, jopa sisällissota ja jakaantuminen minivaltioiksi.

Johtopäätös 4 : Turkki Unkari taipuvat lännettymisen tielle. SuomiRuotsi käsi kädessä hypähtelevät iloisesti Naton paraatiovista kukitettaviksi.

9

82

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä mahtaa olla asiantuntijan nimi ja kirjoituksesi lähde?

      • Anonyymi

        Sergei Ritter


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sergei Ritter

        Eiku Mihail Hodarjonok, lähde IS/BBC/Sky News.


    • Anonyymi

      is seuranta https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008743320.html
      "9:50
      Brittimediat: Venäjän televisiossa kuultiin harvinainen lausunto sodasta
      Venäjän televisiossa on brittimedian mukaan nähty äärimmäisen harvinainen kriittinen puheenvuoro Ukrainan sodasta. Lausunnon antoi sotilasasiantuntija Mihail Hodarjonok.

      Videon hänen Venäjän valtiollisessa televisiossa maanantaina esittämistään lausunnoista on jakanut Twitterissä englanninkielisten käännösten kera BBC:llä Venäjän televisiota seuraava Francis Scarr. Asiasta on sittemmin uutisoinut myös muun muassa Sky News.

      Mihail Hodarjonok muistutti, että EU:n aseapu Ukrainaan tarkoittaa sitä, että Ukraina pystyy aseistamaan miljoona sotilasta. Hän korosti, että tämä realiteetti tulee huomioida myös Venäjällä.

      - Meidän on otettava se huomioon operatiivisissa ja strategisissa laskelmissamme, ja tilanne pahenee tässä suhteessa koko ajan.

      Lisäksi hän viittasi Venäjällä vallitseviin ajatuksiin siitä, että maan omat sopimussotilaat olisivat ammattitaitoisia ja tyrmäsi tällaiset näkemykset.

      - Kaukana siitä."
      "Hodarjonok mainitsi puheenvuoronsa aikana myös Suomen ja Ruotsin aikeet liittyä Natoon ja korosti, että "sotilaallis-poliittisen realismin" säilyttäminen on tärkeää Venäjälle, ettei historia toista itseään.

      - Älä kalistele sapelia ohjusten suhteen Suomen suuntaan. Se näyttää itse asiassa aika huvittavalta.

      - Loppujen lopuksi sotilaspoliittisen asemamme suurin puute on se, että olemme tavallaan täysin geopoliittisessa eristyksissä ja että vaikka kuinka inhoaisimmekaan myöntää tätä, käytännössä koko maailma on meitä vastaan.

      Videon Twitteriin jakanut Scarr twiittaa, että keskustelu jatkui vielä muutaman minuutin ajan. Tuona aikana Hodarjonok kiisti hänen mukaansa ohjelman isännän kommentin siitä, että vain länsi olisi Venäjää vastaan ja totesi, ettei Intian ja Kiinan tuki Venäjälle "ole niin ehdoton".

      Katariina Karjalainen"

      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Hyvä rauhallinen ja maltillinen esitys, Arvostan.

    • Anonyymi

      Nyt jännällä odottamaan kuinka kauan Mihail elää vielä.

      • Anonyymi

        Laitan vitosen panokseksi ikkunasta tippumiselle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2314
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1559
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1372
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1310
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      268
      1293
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe