Suomen on ostettava lisää aseita itärajalle , NATO ei aseita Suomelle anna ilmaiseksi. Ei tule turvaa NATO maista itse on aseet ostettava ja jopa Virolle Suomi joutuu aseita ostamaan.
NATO ei tuo turvaa Suomelle , valtiojohto valehteli
Anonyymi
29128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kyllä Suomen puolustus on edelleen suomalaisten tehtävä. Mutta kavereista saadaan tarvittaessa apuja.
Basaarikauppias valehteli.
Vedättivät Suomen NATO ansaan
Nato antaa aseita kun suomipoika taistelee eli sama tilanne on tulossa mikä Ukrainassa on nyt.
Juuri siksi suomella oltava riittävät omat resurssit eikä kuvitella asioiden sujuvan kuin stömsössä kun tilanne päällä.Artikla 2 ja 1.
Ukraina ei ole Naton jäsen.
Älä valehtele. Eikö tuo jo nolota?
Ei saa Suomi edes ilmaisia aseita , kaikesta pitää maksaa Jenkeille.
Ukrainan rosvovaltio , pahan akseli saa aseet ilmaiseksi , Suomen maksettava ylihintaa.
Trollia ottaa päähän, että USA myi Suomelle F35-hävittäjät puoleen hintaan. Maailman parhaat taisteluhävittäjät tulossa Suomeen, jotka takaavat Suomelle ilmaherruuden venäläisiä vastaan. Ja Putin raivoaa "Nato-infrastruktuurista", kun sitä pelottaa Naton laajeneminen.
suomalaisia politiikkoja kiinostaa vain uudet virat naton naima kauppassa kylkiäisenä,
Eihän ne ihan parhaita ole mutta hyviä kuitenkin. F22 eli Raptor olisi kovempi sana.
Tietenkin jenkit subventoi hintaa.Elinkaarikustannuksissa lentotunnin hinta huolto ja varaosat suuremmat kuin kuin itse hävittäjien kappalehinta. Rikkoumaa hankinnassa ei huomioitu mitenkään.Halvempi tapa ostaa reilusti enemmän ja kierrättää osia.Australiassa koneet maassa varaosien ja huollon puutten takia.Aussit teki kaupat sadasta.
Totta sisäpoliittinen ongelmajäte päätyy brysseliin jossa sijaitsee sekä eu että nato fyysisesti.Myyvät itseänsä hinnalla millä hyvänsä suomesta ja suomalaisista viis veisaavat.
Tupla hinnan otti USA koneista.
Kuka on Tupla?
Eikö ryzzänaZi oikein osaa suomen kieltä?
Nato Sotilaallis-Teollisen Kompleksin narikka jolla on sekä poliittisia että sotilaallisia tavoitteita.Kilpavarustelua lietsotaan tahallaan.Tyhmät maksaa.
Kerrassaan hyvä asia, että Suomesta ja Ruotsista tulee Naton jäsenvaltioita. Se vakauttaa Itämeren alueen tilannetta ja takaa maallemme vankan puolustusliiton tuen kaikelle naapurimaamme Venäjän fasismidiktatuurin mahdolliselle turvallisuusuhkatekijöille isänmaatamme Suomea kohtaan.
Niin sanottujen Kremlin edessä konttaajien kannattaa olla realisteja ja ymmärtää tapahtunut tosiasia - Ei tullut paluuta YYA:ha ja alistumista Putinin fasismidiktatuurille, tuli liittyminen Natoon ja se on todella hyvä asia.
Minä en usko tuohon. Turkki on kantona kaskessa.
Toki kannatan natoa.
Se tuli mieleen että miksei Suomi taistele kommunistista eurostoliittoa vastaan kun aivan oikein taistelee ryssän pyrkimyksiä vastaan? Nämä ovat Suomelle mitä suurimpia uhkia.
Jos natoon päästään, silloin emme tarvitse eurostoliittoa missään.
Voimme alkaa jälleen elää itsenäisinä kuten Norja on.
USA:n senaatti esti 18.7.2019 Turkkia saamasta 100 F-35 hävittäjää.
TURKKI on valmis hyväksymään Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden, mikäli maa pääsee takaisin Naton ja Yhdysvaltojen F-35-hävittäjäohjelmaan, kertoo uutistoimisto Bloomberg.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-17/what-turkey-wants-from-sweden-and-finland-in-nato-expansion-spat
USA on jo sanonut asian selvästi. Se ei Turkin kanssa neuvottele enää F-35 hävittäjistä. Turkki siis ei Nato-maana saa F-35-hävittäjiä, kun taas Suomi, joka vastaa on hakemassa Natojäsenyyttä saa hävittäjänsä. Ei siis ole mikään ihme ettei Turkki ole hyväksymässä Suomen Natoon.
Mikäli Turkki saisi hävittäjänsä se vaatisi USA:n kongressin ja senaatin hyväksynnän ja lisäksi vielä sen, että Turkki palauttaisi Venäjältä saamansa S-400-ohjuspuolustusjärjestelmän.
Tietenkin valtiojohto ja NATO valehteli ja valehtelee kaiken aikaa. Ei kannata teeskennellä "yllättynyttä!" Natottajat ovat alusta asti tienneet minkä asialla he ovat.
Suomalaisia natovastaisia on hyökätty kaikin valhein keinoin, on vaiennettu, sensuroitu, uhattu väkivallalla, maastakarkotuksilla, jopa tappamisilla.
Kaikki vastuu ja syyllisyys on nyt yksin natottajien. Hoitakoot he nyt yksin "Suomensa", johon me muut, heidän kiroustensa mukaan emme kuulu.
Anteeksiantoa ei ole. Vain tuomio.
Voivoi, kyllä joidenkin vainoharhaisten elämä on sitten vaikeaa.
Muista viettää koko loppuelämäsi pimeässä perunakellarissa kyykyssä.
Sotaa odotellessa.
Sotahan on jo alkanut ja Suomi liittynyt siihen mukaan.
Suomen päättäjät ja esim. nk. julkiset mediat ja sallittu, julkinen mielipide, ovat katkaisseet rauhansuhteet Venäjään. Nämä ovat jo koko kevään puhuneet Venäjästä vain vihollisena.
Etenkään Sanomatalo ei ole ensikertaa tällä asialla. Myös HS:n omistaja, ministeri Erkko mm. kieltäytyi NL:n / Stalinin, Talvisodan kohdalla tarjoamasta rauhasta.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/richardjarnefelt1/119734-lansisuuntauksen-taustaa-erkon-sota-ryssaviha/
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/lassilappalainen/talvisota-erkon-sota/
https://fi.wikipedia.org/wiki/Eljas_Erkko :
>>Juho Eljas Erkko (1. kesäkuuta 1895 Helsinki – 20. helmikuuta 1965 Helsinki) oli suomalainen poliitikko ja sanomalehtimies. Erkko toimi Cajanderin kolmannessa hallituksessa ulkoministerinä, ja taipumattomalla neuvottelulinjallaan vaikutti Talvisodan syttymiseen. Erkko uskoi etteivät venäläiset ryhdy hyökkäykseen talviaikaan.<<
Erkon, Latvian Riikassa syntynyt, sieltä ilm. Britteihin ja sieltä Suomeen muuttanut, juutalainen vaimokin kantoi kortensa kekoon!
Violet Eugenie Sutcliffe:
https://www.sodanjaljet.fi/talvisota/erkon-vaimon-sota/
*
>>Vai Erkon vaimon sota
Viktor Vladimirovin kirjassa on mielenkiintoinen viittaus Erkon taustoihin: ”Erkkoa luonnehtiessaan Wuolijoki totesi hänen olevan vaimonsa voimakkaan vaikutuksen alainen. Erkon vaimo oli taas aikoinaan Englantiin asettuneiden ja neuvostovallan vastaiseen taisteluun aktiviisesti osallistuneiden venäläisten valkoemigranttien pahimpia edustajia. Vaimon vaikutus Erkkoon ilmeneni muun muassa siinä, että useiden vuosien ajan Erkko karttoi visusti Neuvostoliiton lähetystöä ja että Helsingin Sanomien päätoimittajana hän muutti tämän sanomalehden Neuvostoliitolle vihamieliseksi.”
Vladimirov ei sen enempää palaa tähän tai saatikka pidä tätä taustatekijänä sodalle. Tieto on kuitenkin mielenkiintoinen. Olemmehan nykyaikana nähneet, miten irrationaalista päätöksenteko voi olla suurvaltojenkin tasolla, ja miten puolisot voivat vaikuttaa päättäjien toimintaan. Keittiön kautta osallistuminen ja taustalla vaikuttaminen ei ole ihan tavatonta.<<
Ihan hirvityksellä olen jo jokin aika sitten tajunnut myös rva Niinistön mahdollisen osuuden näissä nyt meneillään olevissa tapahtumissa. Hän kovasti, silloin tällöin, on ollut sekaantumassa politiikkaan. Tietenkin vain sen Suomenkansan osan "maan äitinä", jotka vihaavat ryssää.
Äitienpäivänä hän kovasti muisti "Ukrainan äitejä".
No, onhan ukrainalaisillakin äidit, tietysti.
Pitäkää tunkkinne.
Suurin ongelmamme on väestön kasvu,siihen ei natot auta.