Helluntailaiset eivät seuraa Raamatun opetusta.
Kymmenykset tarkoitti elintarvikkeiden viemistä Leeviläisille papeille, joilla ei itsellä ollut viljelysmaata.
Jeesus ei ottanut edes rikkaalta nuorukaiselta rahaa, vaikka siihen oli hyvä tilaisuus.
Luuk. 22:35
Jeesus sanoi opetuslapsille: "Kun lähetin teidät matkaan ilman kukkaroa, laukkua ja jalkineita, niin puuttuiko teiltä mitään?" "Ei mitään", he vastasivat
5.Ms.14
26 Ja osta sillä rahalla kaikkia, mitä sinun sielus himoitsee, joko se on nauta eli lammas, viina, väkevä juoma, taikka mitä ikänä sinun sielus himoitsee, ja syö se Herran sinun Jumalas edessä, ja ole iloinen, sinä ja sinun huonees.
Rahaa ei saa antaa kymmenyksinä lahkoille
36
102
Vastaukset
- Anonyymi
26 ja osta sillä rahalla kaikkea, mitä haluat, joko raavaita tai lampaita, viiniä tai väkijuomaa, kaikkea, mitä mielesi tekee, ja syö siellä Herran, sinun Jumalasi, edessä ja iloitse, sinä ja perheesi.
26 Ostakaa sillä rahalla kaikkea, mitä mielenne tekee, nautoja, lampaita ja vuohia, viiniä tai olutta tai muuta mieleistänne, ja syökää ja iloitkaa siellä perheinenne Herran, Jumalanne edessä.
26 And thou shalt bestow that money for whatsoever thy soul lusteth after, for oxen, or for sheep, or for wine, or for strong drink, or for whatsoever thy soul desireth: and thou shalt eat there before the LORD thy God, and thou shalt rejoice, thou, and thine household, [desireth: Heb. asketh of thee]- Anonyymi
Viiniä olutta kyllä nyt helluntai tätit pyörtyy. Saalem.fi
- Anonyymi
Laki kymmenyksistä
22 "Luovuttakaa vuosittain kymmenykset kylvönne tuottamasta sadosta, kaikesta siitä, mikä kasvaa pelloillanne. [1. Moos. 14:20 ]
23 Teidän tulee syödä viljanne, viininne ja öljynne kymmenykset sekä nautojenne, lampaittenne ja vuohienne esikoiset Herran, Jumalanne, edessä siinä paikassa, jonka hän valitsee nimensä asuinsijaksi. Näin te opitte olemaan koko elinaikanne kuuliaisia Herralle, Jumalallenne. [5. Moos. 12:17,18]
24 Mutta jos matka on pitkä -- Herra näet siunaa teitä tekemällä alueenne laajaksi -- ettekä siksi kykene viemään kymmenyksiänne siihen paikkaan, jonka Herra, teidän Jumalanne, valitsee nimensä asuinsijaksi,
25 muuttakaa ne rahaksi, ottakaa rahat mukaanne ja menkää siihen paikkaan, jonka Herra, teidän Jumalanne, valitsee.
26 Ostakaa sillä rahalla kaikkea, mitä mielenne tekee, nautoja, lampaita ja vuohia, viiniä tai olutta tai muuta mieleistänne, ja syökää ja iloitkaa siellä perheinenne Herran, Jumalanne edessä.
27 Mutta keskuudessanne asuvaa leeviläistä älkää jättäkö osattomaksi, sillä hänellä ei ole omaa perintömaata. [5. Moos. 12:19]
28 "Joka kolmas vuosi teidän tulee jättää sadosta erottamanne vuotuiset kymmenykset omalle paikkakunnallenne,
29 niin että leeviläiset, joilla ei ole teidän keskuudessanne omaa perintömaata, sekä luonanne asuvat muukalaiset, orvot ja lesket saavat syödä itsensä kylläisiksi. Jos teette, kuten Herra, teidän Jumalanne, on käskenyt, hän siunaa teitä kaikissa toimissanne. [4. Moos. 18:24 | 5. Moos. 26:12,13] - Anonyymi
Raamatussa oikea usko tarkoittaa Jumalan käskyjen ja säädösten tottelemista.
- Anonyymi
Ei muuten tarkoita!
- Anonyymi
Uudessa Liitossa ei ole käskyä kymmenyksistä.
Mutta uudestisyntyneellä Jumalan lapsella on omatunto.
Jos näemme jonkun aidosti hätääkärsivän, vaikeuksissa olevan ihmisen, tai eläimen, niin voimme auttaa häntä, siten kuin siihen mahdollisuuksia on.
Apu voi olla esirukousta, se voi olla rahan antamista, hyödyllisten neuvojen jakamista, mitä vain, mitä toinen aidosti tarvitsee muilta.
Hyväksikäyttäjien, rikollisten, siivelläeläjien ja loisten tukeminen taas on syntiä, osallisuutta heidän rikollisuutensa mahdollistamiseen.
Etenkin, jos on itse joskus kokenut erilaista kurjuutta ja siitä päässyt nousemaan, voi tajuta kurjuudessa elävien sielunmaailmaa ja voi oppia erottamaan heikoimmat yksilöt (huijareista) ja tarjota esim. sitä apua, jota itse aikoinaan kaipasi, muttei saanut.
Puliukkona / -akkana eläminen voi olla avartavakin kokemus. Näkee ihmiskunnan ikäänkuin toisesta näkökulmasta, ei kuten hyväosaisena näkee huono-osaisen, vaan, kuten huono-osaisena katsoo ohikulkevia ihmisiä, jotka joko katsovat sinua, eri tavoin, tai eivät katso ollenkaan.
Tuolla kaduilla on ihmisiä, erilaisia, vapaaehtoisia "kymmenyksiämme" vailla.
Jaak. 4: 17 Joka siis ymmärtää tehdä sitä, mikä hyvää on, eikä tee, hänelle se on synniksi.
*- Anonyymi
Lahko vaatii 10% jopa kelarahoista, lapsilistä, kotouttamisrahoista. Jos et maksa, sanoo että varastat Jumalalta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lahko vaatii 10% jopa kelarahoista, lapsilistä, kotouttamisrahoista. Jos et maksa, sanoo että varastat Jumalalta.
Jotkut lahkot vihjaa Ananiaan ja Safiiran kohtaloon rahat saadakseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut lahkot vihjaa Ananiaan ja Safiiran kohtaloon rahat saadakseen.
Niille ei pidä antaa rahaa, vaan jättää ne.
Lopettaa yhteydenpidot niiden jäseniin.
Sillä niinkuin opittu on: tämä porukka osaa syyllistää uhrinsa.
Et joudu Helvettiin siitä syystä, että katkaiset tuttavuutesi uskontoa väärinkäyttäviin ammattirikollisiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lahko vaatii 10% jopa kelarahoista, lapsilistä, kotouttamisrahoista. Jos et maksa, sanoo että varastat Jumalalta.
Kymmenyslaki ei ole enää voimassa.
Uskovainen voi antaa 0-100% hyvällä mielellä.
Oma seurakunta, lähetystyö, köyhien avustaminen= järjellinen jumalanpalvelus. - Anonyymi
"Tuolla kaduilla on ihmisiä, erilaisia, vapaaehtoisia "kymmenyksiämme" vailla."
Älä yritä keksiä uusiokäyttöä kymmenys-sanalle. Minkäänlaisia "kymmenyksiä" ei pidä antaa. Eikä kymmenyksiä KOSKAAN annettu Raamatussa rahana. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut lahkot vihjaa Ananiaan ja Safiiran kohtaloon rahat saadakseen.
Lestat myös
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niille ei pidä antaa rahaa, vaan jättää ne.
Lopettaa yhteydenpidot niiden jäseniin.
Sillä niinkuin opittu on: tämä porukka osaa syyllistää uhrinsa.
Et joudu Helvettiin siitä syystä, että katkaiset tuttavuutesi uskontoa väärinkäyttäviin ammattirikollisiin.Ne käy kirkoissa myymässä harhaoppi kirjoja
- Anonyymi
Parhamin omatunto taisi kolkutella niin vaimeasti, että sitä oli vaikea kuulla?
- Anonyymi
Paha mies sai tehtäväkseen perustaa sen väkevän lahkon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paha mies sai tehtäväkseen perustaa sen väkevän lahkon.
Valittu ase. .2. Tess. 2:11 "Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen"
- Anonyymi
Unohda nyt jo se seko-Parhami.
Oliko se Parham, vai sen kaveri, joka saarnasi / rukoili puulaatikko päässään? (Joku ylijäänyt hedelmälodju?)
Vaikka näitä ilmeisiä kahjoja onkin esiintynyt puljussa, niin pahimmat kaikista eivät suinkaan ole näyttäneet sekopäisiltä. Olen tavannut muutamankin tosi perkeleen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valittu ase. .2. Tess. 2:11 "Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen"
Väärät profeetat eksyttää
- Anonyymi
Onko Helareiden virallisessa opissa kymmenykset? Ainakaan he eivät joidenkin muiden tapaan saarnaa, että kymmenyksien maksamattomuus on jumalalta varastamista. Yleensä lakihenkiset harhaoppiset rakastavat käskyjen antamista seurakunnalle.
- Anonyymi
Elävä sana vaatii tavaratkin ja City arken myös
- Anonyymi
Jumala tietää, mitä haluaa ja sanoo, mitä tahtoo. Hän ei jätä tulkinnan varaa käskyihinsä. Jumalan käskyt ovat yksiselitteisiä eivätkä sisällä piilomerkityksiä. Jos niihin lisää jotakin, se on Jumalan tahdon vastaista. Jos niistä poistaa jotakin, se on hänen tahtonsa vääristelyä. Jokaisella sanalla on merkityksensä ja että asiayhteyskin merkitsee. Tämä pätee kaikissa Jumalan ohjeissa ja käskyissä, kuten esim. sapattikäskyssä. Katsotaanpa siis mitä JUMALA määrää kymmenyksien maksamisesta ja kenelle.
Raamatussa ei missään kohden ole Jumalan määräystä , jonka mukaan kymmenyksiä maksettaisiin rahana, päin vastoin:
3. Mooseksen kirja 27:30-34
"30. Kaikki maan kymmenykset, sekä pellon viljasta että puiden hedelmistä, kuuluvat Herralle. Ne ovat Herralle pyhitetyt. 31. Jos joku kaikesta huolimatta lunastaa takaisin kymmenyksiään, hänen tulee maksaa viidesosa niiden arvon lisäksi. 32. Kaikki kymmenykset nautakarjasta ja pikkukarjasta – joka kymmenes eläin, joka kulkee paimenen sauvan alitse – ovat Herralle pyhitetyt. 33. Ei pidä tutkia, onko eläin hyvä vai huono, eikä sitä saa vaihtaa. Jos joku kaikesta huolimatta vaihtaa sen, on myös tilalle otettu eläin pyhä, eikä sitä voi lunastaa.” 34. Nämä ovat ne käskyt, jotka Herra antoi Siinainvuorella Moosekselle israelilaisia varten. "
Jumala on hyvin tarkka asioista. Silloin kun hän haluaa, että rahaa käytetään johonkin, hän antaa siitä tarkat ohjeet, joita ei voi tulkita väärin, kuten esim tässä:
3. Mooseksen kirja 27:2-7
"2. ”Sano israelilaisille: Jos joku on tehnyt erityisen lupauksen, sinun on arvioitava Herralle luvatun ihmisen arvo. 3. Iältään kahdenkymmenen ja kuudenkymmenen vuoden välillä oleva mies arvioitakoon viidenkymmenen hopeasekelin arvoiseksi pyhäkkösekelin painon mukaan. 4. Jos kyseessä on nainen, arvioi hänet kolmenkymmenen sekelin arvoiseksi. 5. Jos ikää on viidestä kahteenkymmeneen vuotta, arvioi mies kahdenkymmenen sekelin ja nainen kymmenen sekelin arvoiseksi. 6. Kuukauden ikäisestä viisivuotiaaseen asti arvioi poikalapsi viiden hopeasekelin ja tyttölapsi kolmen hopeasekelin arvoiseksi. 7. Jos ikää on kuusikymmentä vuotta tai enemmän, arvioi mies viidentoista sekelin ja nainen kymmenen sekelin arvoiseksi."
Temppeliin liittyen Jumala on määrännyt rahasta:
2. Mooseksen kirja 30:11-16
"11. Herra puhui Moosekselle: 12. ”Kun lasket israelilaisten katselmuksessa heidän lukumääränsä, jokaisen heistä tulee suorittaa sovitusmaksu hengestään Herralle, ettei heitä kohtaisi mikään rangaistus, kun heitä lasketaan. 13. Jokainen katselmuksessa laskettava on velvollinen antamaan puoli sekeliä pyhäkkösekelin painon mukaan. Sekeli on kaksikymmentä geeraa. Herralle erotettava anti on puoli sekeliä. 14. Kaikkien katselmuksessa laskettavien, kaksikymmenvuotiaiden ja sitä vanhempien, on annettava tämä uhrilahja Herralle. 15. Kun annatte Herralle uhrilahjan sovitukseksi hengestänne, rikas ei saa antaa enempää eikä köyhä vähempää kuin puoli sekeliä. 16. Ota sovitusraha israelilaisilta ja anna se ilmestysmajan palvelustehtäviä varten. Se on muistutuksena Herran edessä israelilaisista, teidän henkenne sovituksesta.” "
Kyseessä oli siis erillinen sovitusraha, joka käytettiin ilmestysmajan palvelustehtäviin. Mutta ei sanaakaan kymmenyksistä rahana. Kymmenyksistä tässä ei siis puhuttu. Jälleen Jumala oli tarkka siitä mitä, miten ja mistä syystä annettiin Jumalan käyttöön ja miten sitä pitää käyttää. Rahaa ei koskaan määrätty maksettavan mitään prosenttimäärää vaan aina tarkka selkeästi ilmoitettu määrä.
Joten Jumala ihan varmasti mainitsisi sen, jos kymmenykset pitäisi maksaa rahana mutta sellaista mainintaa ei Raamatusta löydy. Jeesuskin, joka eli vielä Vanhanliiton temppeliuhrauksen aikaa vahvistaa, että kymmenyksiä piti antaa maan tuotosta:
Matteus 23:23
"Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te tekopyhät! Te annatte kymmenykset MINTUSTA, TILLISTÄ ja KUMINASTA mutta laiminlyötte sen, mikä laissa on tärkeämpää: oikeuden, laupeuden ja uskollisuuden. Näitä teidän pitäisi noudattaa lyömättä laimin noita muitakaan."
Tottahan Jeesus olisi rahan maininnut jos hän olisi ollut sitä mieltä, että kymmenykset pitäisi maksaa rahana. Mutta hän puhui maan tuotoksista: mintusta, tillistä ja kuminasta.
...jatkuu...- Anonyymi
Raamatussa on yksi ainoa kohta, jossa raha ja kymmenykset mainitaan samassa yhteydessä. Siinä kymmenykset muutetaan rahaksi, joka käytetään omaksi huviksi ja hyödyksi. Kyse ei siis ole enää kymmenyksistä, jotka olivat AINA karjaa tai maan tuottoa, vaan kymmenykset lakkaavat olemasta kymmenyksiä kun ne MUUTETAAN rahaksi. Teksti ei enää puhu kymmenyksistä sen jälkeen kun ne on muutettu rahaksi:
5. Mooseksen kirja 14:22-29
"22. ”Erota joka vuosi kymmenykset kylvösi tuottamasta sadosta, kaikesta, mitä kasvaa pelloillasi, 23. ja syö ne Herran, sinun Jumalasi, edessä siinä paikassa, jonka hän valitsee nimensä asuinsijaksi. Anna kymmenykset viljastasi, viinistäsi ja öljystäsi sekä nautojesi ja lampaittesi esikoiset, että oppisit pelkäämään Herraa, sinun Jumalaasi, koko elinaikasi. 24. Mutta jos matka siihen paikkaan, jonka Herra, sinun Jumalasi, on valinnut asettaakseen sinne nimensä, on sinulle liian pitkä voidaksesi kantaa kymmenyksesi – onhan Herra, sinun Jumalasi, siunannut sinua runsaasti – 25. muuta kymmenyksesi rahaksi, ota rahakukkaro käteesi ja mene paikkaan, jonka Herra, sinun Jumalasi, valitsee. 26. Osta rahalla kaikkea, mitä haluat, nautoja tai lampaita, viiniä tai väkijuomaa, kaikkea, mitä mielesi tekee. Syö sitten siellä Herran, sinun Jumalasi, edessä ja iloitse, sinä ja perheesi. 27. Älä myöskään jätä osattomaksi alueellasi asuvaa leeviläistä, sillä hänellä ei ole maaomaisuutta eikä perintöä niin kuin sinulla. 28. Joka kolmas vuosi ota kaikki kymmenykset sinä vuonna saamastasi sadosta ja pane ne talteen porttiesi sisälle, 29. niin että leeviläinen, jolla ei ole osuutta eikä perintöosaa niin kuin sinulla, sekä muukalainen, orpo ja leski, jotka asuvat alueellasi, voivat tulla ja syödä kyllikseen. Silloin Herra, sinun Jumalasi, siunaa sinua kaikessa, mitä teet.” "
Jos siis kymmenykset muutetaan rahaksi yhdessä tietyssä tilanteessa, on niillä rahoilla ostettava ruokaa joka on syötävä Jumalan edessä. Tuota rahaa ei siis käytetty temppelin tai kirkon hyväksi vaan kymmenysten antajan omaksi iloksi. Missään muussa yhteydessä rahaa ei mainita yhdessä kymmenysten kanssa.
Milloin seurakuntasi viimeksi kertoi sinulle, että voit muuttaa kymmenykset rahaksi ja ostaa niillä kaikkea, mitä mielesi tekee, omaksi hyödyksesi?
Raamatussa on lukuisia kohtia, joissa ihmisille maksetaan palkkaa rahana eikä missään niistä sanota, että niistä pitäisi maksaa kymmenyksiä.
1.Moos 14:18-20 (Abram ja Melkisedek) ja 1.Moos 28:22 (Jaakob) ja ovat kohtia, joissa uskova itse tekee henkilökohtaisen päätöksen antaa kymmenesosan jostakin Jumalalle mutta Jumala itse ei käske ketään maksamaan muita kymmenyksiä kuin karjaa tai sitä, mitä maa tuottaa. Kyse on kertaluontoisesta suorituksesta. Sinäkin voit tehdä tuollaisen henkilökohtaisen lupauksen jos haluat mutta Jumala ei siihen kehota. Sitäpaitsi, Abram päätti olla maksamatta kymmenyksiä omista tuloistaan. Hän ei maksanut niitä edes koko sotasaaliistaan eikä tämä ollut minkäänlainen ongelma Melkisedekille:
Heprealaiskirje 7:4
"Katsokaa, kuinka suuri hän on. Jopa kantaisä Abraham antoi hänelle kymmenykset SAALIINSA PARHAIMMASTA OSASTA. "
Mihin Jumala määräsi kymmenykset käytettävän:
4. Mooseksen kirja 18:25, 26, 30, 31
"25. Herra puhui Moosekselle: 26. ”Sano leeviläisille: Kun otatte israelilaisilta kymmenykset, jotka minä olen antanut teidän perintöosaksenne, niin erottakaa niistä Herralle kuuluva osa, kymmenykset kymmenyksistä. 30. Sano heille vielä: Kun erotatte niistä parhaan osan, se katsotaan leeviläisten anniksi niin kuin puimatantereen tai viinikuurnan sato. 31. Te ja teidän perheenne saatte syödä sen missä hyvänsä, sillä se on teille palkkana palvelustyöstänne ilmestysmajassa."
Kymmenyksistä siis maksettiin temppelipalvelijoille palkkaa RUOKANA. Se oli osa uhrijärjestelmän temppelipalvelijoiden palkkaa.
...jatkuu... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatussa on yksi ainoa kohta, jossa raha ja kymmenykset mainitaan samassa yhteydessä. Siinä kymmenykset muutetaan rahaksi, joka käytetään omaksi huviksi ja hyödyksi. Kyse ei siis ole enää kymmenyksistä, jotka olivat AINA karjaa tai maan tuottoa, vaan kymmenykset lakkaavat olemasta kymmenyksiä kun ne MUUTETAAN rahaksi. Teksti ei enää puhu kymmenyksistä sen jälkeen kun ne on muutettu rahaksi:
5. Mooseksen kirja 14:22-29
"22. ”Erota joka vuosi kymmenykset kylvösi tuottamasta sadosta, kaikesta, mitä kasvaa pelloillasi, 23. ja syö ne Herran, sinun Jumalasi, edessä siinä paikassa, jonka hän valitsee nimensä asuinsijaksi. Anna kymmenykset viljastasi, viinistäsi ja öljystäsi sekä nautojesi ja lampaittesi esikoiset, että oppisit pelkäämään Herraa, sinun Jumalaasi, koko elinaikasi. 24. Mutta jos matka siihen paikkaan, jonka Herra, sinun Jumalasi, on valinnut asettaakseen sinne nimensä, on sinulle liian pitkä voidaksesi kantaa kymmenyksesi – onhan Herra, sinun Jumalasi, siunannut sinua runsaasti – 25. muuta kymmenyksesi rahaksi, ota rahakukkaro käteesi ja mene paikkaan, jonka Herra, sinun Jumalasi, valitsee. 26. Osta rahalla kaikkea, mitä haluat, nautoja tai lampaita, viiniä tai väkijuomaa, kaikkea, mitä mielesi tekee. Syö sitten siellä Herran, sinun Jumalasi, edessä ja iloitse, sinä ja perheesi. 27. Älä myöskään jätä osattomaksi alueellasi asuvaa leeviläistä, sillä hänellä ei ole maaomaisuutta eikä perintöä niin kuin sinulla. 28. Joka kolmas vuosi ota kaikki kymmenykset sinä vuonna saamastasi sadosta ja pane ne talteen porttiesi sisälle, 29. niin että leeviläinen, jolla ei ole osuutta eikä perintöosaa niin kuin sinulla, sekä muukalainen, orpo ja leski, jotka asuvat alueellasi, voivat tulla ja syödä kyllikseen. Silloin Herra, sinun Jumalasi, siunaa sinua kaikessa, mitä teet.” "
Jos siis kymmenykset muutetaan rahaksi yhdessä tietyssä tilanteessa, on niillä rahoilla ostettava ruokaa joka on syötävä Jumalan edessä. Tuota rahaa ei siis käytetty temppelin tai kirkon hyväksi vaan kymmenysten antajan omaksi iloksi. Missään muussa yhteydessä rahaa ei mainita yhdessä kymmenysten kanssa.
Milloin seurakuntasi viimeksi kertoi sinulle, että voit muuttaa kymmenykset rahaksi ja ostaa niillä kaikkea, mitä mielesi tekee, omaksi hyödyksesi?
Raamatussa on lukuisia kohtia, joissa ihmisille maksetaan palkkaa rahana eikä missään niistä sanota, että niistä pitäisi maksaa kymmenyksiä.
1.Moos 14:18-20 (Abram ja Melkisedek) ja 1.Moos 28:22 (Jaakob) ja ovat kohtia, joissa uskova itse tekee henkilökohtaisen päätöksen antaa kymmenesosan jostakin Jumalalle mutta Jumala itse ei käske ketään maksamaan muita kymmenyksiä kuin karjaa tai sitä, mitä maa tuottaa. Kyse on kertaluontoisesta suorituksesta. Sinäkin voit tehdä tuollaisen henkilökohtaisen lupauksen jos haluat mutta Jumala ei siihen kehota. Sitäpaitsi, Abram päätti olla maksamatta kymmenyksiä omista tuloistaan. Hän ei maksanut niitä edes koko sotasaaliistaan eikä tämä ollut minkäänlainen ongelma Melkisedekille:
Heprealaiskirje 7:4
"Katsokaa, kuinka suuri hän on. Jopa kantaisä Abraham antoi hänelle kymmenykset SAALIINSA PARHAIMMASTA OSASTA. "
Mihin Jumala määräsi kymmenykset käytettävän:
4. Mooseksen kirja 18:25, 26, 30, 31
"25. Herra puhui Moosekselle: 26. ”Sano leeviläisille: Kun otatte israelilaisilta kymmenykset, jotka minä olen antanut teidän perintöosaksenne, niin erottakaa niistä Herralle kuuluva osa, kymmenykset kymmenyksistä. 30. Sano heille vielä: Kun erotatte niistä parhaan osan, se katsotaan leeviläisten anniksi niin kuin puimatantereen tai viinikuurnan sato. 31. Te ja teidän perheenne saatte syödä sen missä hyvänsä, sillä se on teille palkkana palvelustyöstänne ilmestysmajassa."
Kymmenyksistä siis maksettiin temppelipalvelijoille palkkaa RUOKANA. Se oli osa uhrijärjestelmän temppelipalvelijoiden palkkaa.
...jatkuu......jatkuu...
Mutta mikä merkitys on tuolla parhaalla osalla itseasiassa on? Raamattu selittää itse itseään seuraavasti:
Hesekiel 44:30
"Paras osa kaikesta ensi sadosta ja kaikki annit, kaikenlaatuiset, mitä tahansa antinne ovatkin, kuuluvat papeille. Teidän tulee antaa satojenne ensimmäiset leipomukset papille, että siunaukseni lepäisi kotienne yllä. "
Paras osa oli tarkoitettu pappien henkilökohtaiseen käyttöön. Aabraham ei siis lopulta antanutkaan Jumalalle sellaisia kymmenyksiä, joita tulevat israelilaiset tulisivat kymmenyksinä myöhemmin antamaan vaan antoi erityistä papeille annettavaa kymmenystä. Hän siis maksoi Melkisedekille palkkaa. Ja Raamatun mukaan sai siitä siunauksen. Oli siis kymmenykset, jotka menivät kaikille temppelipalvelijoille korvaukseksi työstä eli kaikille leeviläisille mutta vain papeille maksettiin erityistä pappien palkkaa.
Aabrahamin Melkisedekille antama kymmenys on siis erityistapaus, koska hän ei antanut kymmenyksiä kaikesta vaan vain parhaasta osasta, eikä tämä kymmenys mennyt normaalisti koko pyhäkön käyttöön. Lisäksi kyse oli sotasaalista.
Montako kertaa olet itse antanut parhaasta osasta sotasaalistasi kymmenyksiä henkilökohtaisesti papille suoraan käteen palkkana?
Entäpä sitten Jaakob? Miksi hän antoi kymmenyksiä Jumalalle?
1. Mooseksen kirja 28:20-22
"20. Sitten Jaakob antoi lupauksen sanoen: ”Jos Jumala on minun kanssani ja varjelee minut tällä tiellä, jota kuljen, ja antaa minulle leipää syötäväksi ja vaatetta päälle pantavaksi, 21. niin että saan palata rauhassa isäni kotiin, on Herra oleva minun Jumalani. 22. Ja tämä kivi, jonka olen asettanut patsaaksi, on oleva Jumalan huone, ja kaikesta, mitä minulle suot, minä annan sinulle kymmenykset.” "
Jabob siis sanoo, että jos Jumala pitää hänestä huolen, on Herra hänen Jumalansa ja silloin Jaakob maksaa kaikesta siitä, mitä Jumala hänelle suo, kymmenykset.
Jaakob siis lahjoi Jumalaa vastineeksi siitä, että saisi suojelusta, ruokaa ja vaatteet päällensä. Tällaisia lupauksia voi tehdä kuka tahansa mutta ne eivät liity, eivätkä tässäkään kohtaa liittyneet mitenkään Israelin kansalle annettuihin lakeihin ja kymmenysjärjestelmään, joka tuli Raamatun perusteella voimaan vasta erillisestä Jumalan määräyksestä ja vasta kun temppelipalvelus eläinten uhrauksineen aloitettiin. Ja lakkasi tietysti kun temppelipalveluskin eläintenuhrauksineen lakkasi.
Miten kymmenykset sitten liittyivät temppelipalvelukseen?
4. Mooseksen kirja 18:21
"Olenhan minä antanut leeviläisille perintöosaksi kaikki israelilaisten antamat kymmenykset KORVAUKSENA TYÖSTÄ työstä, jota leeviläiset tekevät iLMESTYSMAJAN PALVELUKSESSA."
Mutta kun uhraaminen lopetettiin Jeesuksen uhrikuoleman tähden, ei uhrijärjestelmää enää ollut eikä temppelipalvelijoitakaan enää tarvittu. Heille ei enää maksettu palkkaa ruokana. Leeviläinen pappeus lakkautettiin ja tilalle tuli uusi ylipappi Melkisedekin lain mukaan.
Mutta mikä merkitys on tuolla parhaalla osalla itseasiassa on? Raamattu selittää itse itseään seuraavasti:
Hesekiel 44:30
"Paras osa kaikesta ensi sadosta ja kaikki annit, kaikenlaatuiset, mitä tahansa antinne ovatkin, kuuluvat papeille. Teidän tulee antaa satojenne ensimmäiset leipomukset papille, että siunaukseni lepäisi kotienne yllä. "
Paras osa oli tarkoitettu pappien henkilökohtaiseen käyttöön. Aabraham ei siis lopulta antanutkaan Jumalalle sellaisia kymmenyksiä, joita tulevat israelilaiset tulisivat kymmenyksinä myöhemmin antamaan vaan antoi erityistä papeille annettavaa kymmenystä. Hän siis maksoi Melkisedekille palkkaa. Ja Raamatun mukaan sai siitä siunauksen. Oli siis kymmenykset, jotka menivät kaikille temppelipalvelijoille korvaukseksi työstä eli kaikille leeviläisille mutta vain papeille maksettiin erityistä pappien palkkaa.
Aabrahamin Melkisedekille antama kymmenys on siis erityistapaus, koska hän ei antanut kymmenyksiä kaikesta vaan vain parhaasta osasta, eikä tämä kymmenys mennyt normaalisti koko pyhäkön käyttöön. Lisäksi kyse oli sotasaalista.
Montako kertaa olet itse antanut parhaasta osasta sotasaalistasi kymmenyksiä henkilökohtaisesti papille suoraan käteen palkkana?
....jatkuu... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...jatkuu...
Mutta mikä merkitys on tuolla parhaalla osalla itseasiassa on? Raamattu selittää itse itseään seuraavasti:
Hesekiel 44:30
"Paras osa kaikesta ensi sadosta ja kaikki annit, kaikenlaatuiset, mitä tahansa antinne ovatkin, kuuluvat papeille. Teidän tulee antaa satojenne ensimmäiset leipomukset papille, että siunaukseni lepäisi kotienne yllä. "
Paras osa oli tarkoitettu pappien henkilökohtaiseen käyttöön. Aabraham ei siis lopulta antanutkaan Jumalalle sellaisia kymmenyksiä, joita tulevat israelilaiset tulisivat kymmenyksinä myöhemmin antamaan vaan antoi erityistä papeille annettavaa kymmenystä. Hän siis maksoi Melkisedekille palkkaa. Ja Raamatun mukaan sai siitä siunauksen. Oli siis kymmenykset, jotka menivät kaikille temppelipalvelijoille korvaukseksi työstä eli kaikille leeviläisille mutta vain papeille maksettiin erityistä pappien palkkaa.
Aabrahamin Melkisedekille antama kymmenys on siis erityistapaus, koska hän ei antanut kymmenyksiä kaikesta vaan vain parhaasta osasta, eikä tämä kymmenys mennyt normaalisti koko pyhäkön käyttöön. Lisäksi kyse oli sotasaalista.
Montako kertaa olet itse antanut parhaasta osasta sotasaalistasi kymmenyksiä henkilökohtaisesti papille suoraan käteen palkkana?
Entäpä sitten Jaakob? Miksi hän antoi kymmenyksiä Jumalalle?
1. Mooseksen kirja 28:20-22
"20. Sitten Jaakob antoi lupauksen sanoen: ”Jos Jumala on minun kanssani ja varjelee minut tällä tiellä, jota kuljen, ja antaa minulle leipää syötäväksi ja vaatetta päälle pantavaksi, 21. niin että saan palata rauhassa isäni kotiin, on Herra oleva minun Jumalani. 22. Ja tämä kivi, jonka olen asettanut patsaaksi, on oleva Jumalan huone, ja kaikesta, mitä minulle suot, minä annan sinulle kymmenykset.” "
Jabob siis sanoo, että jos Jumala pitää hänestä huolen, on Herra hänen Jumalansa ja silloin Jaakob maksaa kaikesta siitä, mitä Jumala hänelle suo, kymmenykset.
Jaakob siis lahjoi Jumalaa vastineeksi siitä, että saisi suojelusta, ruokaa ja vaatteet päällensä. Tällaisia lupauksia voi tehdä kuka tahansa mutta ne eivät liity, eivätkä tässäkään kohtaa liittyneet mitenkään Israelin kansalle annettuihin lakeihin ja kymmenysjärjestelmään, joka tuli Raamatun perusteella voimaan vasta erillisestä Jumalan määräyksestä ja vasta kun temppelipalvelus eläinten uhrauksineen aloitettiin. Ja lakkasi tietysti kun temppelipalveluskin eläintenuhrauksineen lakkasi.
Miten kymmenykset sitten liittyivät temppelipalvelukseen?
4. Mooseksen kirja 18:21
"Olenhan minä antanut leeviläisille perintöosaksi kaikki israelilaisten antamat kymmenykset KORVAUKSENA TYÖSTÄ työstä, jota leeviläiset tekevät iLMESTYSMAJAN PALVELUKSESSA."
Mutta kun uhraaminen lopetettiin Jeesuksen uhrikuoleman tähden, ei uhrijärjestelmää enää ollut eikä temppelipalvelijoitakaan enää tarvittu. Heille ei enää maksettu palkkaa ruokana. Leeviläinen pappeus lakkautettiin ja tilalle tuli uusi ylipappi Melkisedekin lain mukaan.
Mutta mikä merkitys on tuolla parhaalla osalla itseasiassa on? Raamattu selittää itse itseään seuraavasti:
Hesekiel 44:30
"Paras osa kaikesta ensi sadosta ja kaikki annit, kaikenlaatuiset, mitä tahansa antinne ovatkin, kuuluvat papeille. Teidän tulee antaa satojenne ensimmäiset leipomukset papille, että siunaukseni lepäisi kotienne yllä. "
Paras osa oli tarkoitettu pappien henkilökohtaiseen käyttöön. Aabraham ei siis lopulta antanutkaan Jumalalle sellaisia kymmenyksiä, joita tulevat israelilaiset tulisivat kymmenyksinä myöhemmin antamaan vaan antoi erityistä papeille annettavaa kymmenystä. Hän siis maksoi Melkisedekille palkkaa. Ja Raamatun mukaan sai siitä siunauksen. Oli siis kymmenykset, jotka menivät kaikille temppelipalvelijoille korvaukseksi työstä eli kaikille leeviläisille mutta vain papeille maksettiin erityistä pappien palkkaa.
Aabrahamin Melkisedekille antama kymmenys on siis erityistapaus, koska hän ei antanut kymmenyksiä kaikesta vaan vain parhaasta osasta, eikä tämä kymmenys mennyt normaalisti koko pyhäkön käyttöön. Lisäksi kyse oli sotasaalista.
Montako kertaa olet itse antanut parhaasta osasta sotasaalistasi kymmenyksiä henkilökohtaisesti papille suoraan käteen palkkana?
....jatkuu......jatkuu...
Entäpä sitten Jaakob? Miksi hän antoi kymmenyksiä Jumalalle?
1. Mooseksen kirja 28:20-22
"20. Sitten Jaakob antoi lupauksen sanoen: ”Jos Jumala on minun kanssani ja varjelee minut tällä tiellä, jota kuljen, ja antaa minulle leipää syötäväksi ja vaatetta päälle pantavaksi, 21. niin että saan palata rauhassa isäni kotiin, on Herra oleva minun Jumalani. 22. Ja tämä kivi, jonka olen asettanut patsaaksi, on oleva Jumalan huone, ja kaikesta, mitä minulle suot, minä annan sinulle kymmenykset.” "
Jabob siis sanoo, että jos Jumala pitää hänestä huolen, on Herra hänen Jumalansa ja silloin Jaakob maksaa kaikesta siitä, mitä Jumala hänelle suo, kymmenykset.
Jaakob siis lahjoi Jumalaa vastineeksi siitä, että saisi suojelusta, ruokaa ja vaatteet päällensä. Tällaisia lupauksia voi tehdä kuka tahansa mutta ne eivät liity, eivätkä tässäkään kohtaa liittyneet mitenkään Israelin kansalle annettuihin lakeihin ja kymmenysjärjestelmään, joka tuli Raamatun perusteella voimaan vasta erillisestä Jumalan määräyksestä ja vasta kun temppelipalvelus eläinten uhrauksineen aloitettiin. Ja lakkasi tietysti kun temppelipalveluskin eläintenuhrauksineen lakkasi.
Miten kymmenykset sitten liittyivät temppelipalvelukseen?
4. Mooseksen kirja 18:21
"Olenhan minä antanut leeviläisille perintöosaksi kaikki israelilaisten antamat kymmenykset KORVAUKSENA TYÖSTÄ työstä, jota leeviläiset tekevät iLMESTYSMAJAN PALVELUKSESSA."
Mutta kun uhraaminen lopetettiin Jeesuksen uhrikuoleman tähden, ei uhrijärjestelmää enää ollut eikä temppelipalvelijoitakaan enää tarvittu. Heille ei enää maksettu palkkaa ruokana. Leeviläinen pappeus lakkautettiin ja tilalle tuli uusi ylipappi Melkisedekin lain mukaan.
Tämän lisäksi seurakuntalaiset antoivat toisille seurakuntalaisille rakkauden lahjoja mutta niissäkään ei ole kyse kymmenyksistä:
1. Korinttolaiskirje 16:1-2
"1. Mitä tulee keräykseen pyhiä varten, tehkää tekin samoin kuin olen määrännyt Galatian seurakunnille. 2. Kunkin viikon ensimmäisenä päivänä pankoon jokainen teistä talteen jotakin, säästäen menestymisensä mukaan, ettei keräyksiä tehtäisi vasta minun tultuani. "
Tämä lahja annettiin omien tulojen mukaan, ei tietyn prosenttimäärän mukaisesti. Eikä kyse välttämättä ollut edes rahasta vaan vaikkapa oliiviöljystä tai sandaaleista.
Milloin sinä olet viimeksi antanut jollekin seurakuntalaiselle jonkun rakkaudenlahjan?
Nyt kun tiedämme, että kymmenykset olivat Vanhan liiton aikaan kuuluva asia ja että ne maksettiin ruokana, seuraavakin raamatunpaikka on helpompi ymmärtää:
Malakia 3:8-10
"8. Riistääkö ihminen Jumalalta? Te kuitenkin riistätte minulta. Mutta te kysytte: ”Missä asiassa me riistämme sinulta?” Kymmenyksissä ja uhrilahjoissa! 9. Te olette kirouksella kirotut, kun te, koko kansa, riistätte minulta. 10. Tuokaa täydet kymmenykset varastohuoneeseen, että minun huoneessani (temppelissäni) olisi RUOKAA. Koetelkaa näin minua, sanoo Herra Sebaot. Totisesti minä avaan teille taivaan ikkunat ja vuodatan siunausta yltäkylläisesti. "
Kyse oli siis temppelin uhripalveluksen työntekijöiden ruoasta, jotta temppelipalvelijat saivat syödäkseen, sillä muuta palkkaa he eivät saaneet.
Adventistit ovat vääristäneet Jumalan sanaa kun he ovat väittäneet, että kymmenykset maksetaan rahana kirkolle. Raamattu kertoo hyvin yksiselitteisesti mitä mieltä Jumala on siitä, että ihminen luopuu Jumalan ohjeista ja rupeaa soveltamaan sanaa omalla tavallaan.
Asiaan sopivana esimerkkinä Kainin hedelmien uhraaminen vaikka Jumala oli halunnut, että uhraaminen tehdään uhraamalla nimen omaan karjaa. Jumalan ohjeet olivat olleet yksityiskohtaiset: Jumalalle annetaan vain ja ainoastaan sitä, mitä Jumala on pyytänyt: karjaa. Ei oravannahkoja eikä todellakaan rahaa! Ei mitään, mikä on ihmiselle helpompaa tai mieluisampaa, kuten Kain ajatteli.
1. Mooseksen kirja 4:5-7
"5. mutta Kainin ja hänen uhrilahjansa puoleen hän ei katsonut. Silloin Kain vihastui kovin, ja hänen kasvonsa synkistyivät. 6. Herra sanoi Kainille: ”Miksi olet vihastunut, ja miksi kasvosi ovat synkistyneet? 7. Eikö ole niin, että jos teet oikein, voit kohottaa katseesi, mutta jos et, synti väijyy ovella. Se haluaa sinut valtaansa, mutta hallitse sinä sitä!” "
Voimmeko me kohottaa katseemme Jumalaan kun vääristelemme hänen sanaansa kymmenyksistä? Olemme Raamatulla perustellen yhtyneet yhteiseen syntiin kymmenysten maksamisesta. Syntiin, joka hallitsee meitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...jatkuu...
Mutta mikä merkitys on tuolla parhaalla osalla itseasiassa on? Raamattu selittää itse itseään seuraavasti:
Hesekiel 44:30
"Paras osa kaikesta ensi sadosta ja kaikki annit, kaikenlaatuiset, mitä tahansa antinne ovatkin, kuuluvat papeille. Teidän tulee antaa satojenne ensimmäiset leipomukset papille, että siunaukseni lepäisi kotienne yllä. "
Paras osa oli tarkoitettu pappien henkilökohtaiseen käyttöön. Aabraham ei siis lopulta antanutkaan Jumalalle sellaisia kymmenyksiä, joita tulevat israelilaiset tulisivat kymmenyksinä myöhemmin antamaan vaan antoi erityistä papeille annettavaa kymmenystä. Hän siis maksoi Melkisedekille palkkaa. Ja Raamatun mukaan sai siitä siunauksen. Oli siis kymmenykset, jotka menivät kaikille temppelipalvelijoille korvaukseksi työstä eli kaikille leeviläisille mutta vain papeille maksettiin erityistä pappien palkkaa.
Aabrahamin Melkisedekille antama kymmenys on siis erityistapaus, koska hän ei antanut kymmenyksiä kaikesta vaan vain parhaasta osasta, eikä tämä kymmenys mennyt normaalisti koko pyhäkön käyttöön. Lisäksi kyse oli sotasaalista.
Montako kertaa olet itse antanut parhaasta osasta sotasaalistasi kymmenyksiä henkilökohtaisesti papille suoraan käteen palkkana?
Entäpä sitten Jaakob? Miksi hän antoi kymmenyksiä Jumalalle?
1. Mooseksen kirja 28:20-22
"20. Sitten Jaakob antoi lupauksen sanoen: ”Jos Jumala on minun kanssani ja varjelee minut tällä tiellä, jota kuljen, ja antaa minulle leipää syötäväksi ja vaatetta päälle pantavaksi, 21. niin että saan palata rauhassa isäni kotiin, on Herra oleva minun Jumalani. 22. Ja tämä kivi, jonka olen asettanut patsaaksi, on oleva Jumalan huone, ja kaikesta, mitä minulle suot, minä annan sinulle kymmenykset.” "
Jabob siis sanoo, että jos Jumala pitää hänestä huolen, on Herra hänen Jumalansa ja silloin Jaakob maksaa kaikesta siitä, mitä Jumala hänelle suo, kymmenykset.
Jaakob siis lahjoi Jumalaa vastineeksi siitä, että saisi suojelusta, ruokaa ja vaatteet päällensä. Tällaisia lupauksia voi tehdä kuka tahansa mutta ne eivät liity, eivätkä tässäkään kohtaa liittyneet mitenkään Israelin kansalle annettuihin lakeihin ja kymmenysjärjestelmään, joka tuli Raamatun perusteella voimaan vasta erillisestä Jumalan määräyksestä ja vasta kun temppelipalvelus eläinten uhrauksineen aloitettiin. Ja lakkasi tietysti kun temppelipalveluskin eläintenuhrauksineen lakkasi.
Miten kymmenykset sitten liittyivät temppelipalvelukseen?
4. Mooseksen kirja 18:21
"Olenhan minä antanut leeviläisille perintöosaksi kaikki israelilaisten antamat kymmenykset KORVAUKSENA TYÖSTÄ työstä, jota leeviläiset tekevät iLMESTYSMAJAN PALVELUKSESSA."
Mutta kun uhraaminen lopetettiin Jeesuksen uhrikuoleman tähden, ei uhrijärjestelmää enää ollut eikä temppelipalvelijoitakaan enää tarvittu. Heille ei enää maksettu palkkaa ruokana. Leeviläinen pappeus lakkautettiin ja tilalle tuli uusi ylipappi Melkisedekin lain mukaan.
Mutta mikä merkitys on tuolla parhaalla osalla itseasiassa on? Raamattu selittää itse itseään seuraavasti:
Hesekiel 44:30
"Paras osa kaikesta ensi sadosta ja kaikki annit, kaikenlaatuiset, mitä tahansa antinne ovatkin, kuuluvat papeille. Teidän tulee antaa satojenne ensimmäiset leipomukset papille, että siunaukseni lepäisi kotienne yllä. "
Paras osa oli tarkoitettu pappien henkilökohtaiseen käyttöön. Aabraham ei siis lopulta antanutkaan Jumalalle sellaisia kymmenyksiä, joita tulevat israelilaiset tulisivat kymmenyksinä myöhemmin antamaan vaan antoi erityistä papeille annettavaa kymmenystä. Hän siis maksoi Melkisedekille palkkaa. Ja Raamatun mukaan sai siitä siunauksen. Oli siis kymmenykset, jotka menivät kaikille temppelipalvelijoille korvaukseksi työstä eli kaikille leeviläisille mutta vain papeille maksettiin erityistä pappien palkkaa.
Aabrahamin Melkisedekille antama kymmenys on siis erityistapaus, koska hän ei antanut kymmenyksiä kaikesta vaan vain parhaasta osasta, eikä tämä kymmenys mennyt normaalisti koko pyhäkön käyttöön. Lisäksi kyse oli sotasaalista.
Montako kertaa olet itse antanut parhaasta osasta sotasaalistasi kymmenyksiä henkilökohtaisesti papille suoraan käteen palkkana?
....jatkuu...No ilmestysmaja Ilmestyskirja Jeesuksen ilmestys.Jeesus on ilmestynyt ja tullut maan päälle ihmisenä joten juutalaisen tavan mukaan ryövärit ristiin naulittiin. Jeesus syyttömänä tuli sitä varten meidän ryövärien pahojen varkaiden keskelle ihmiseksi että voi meidät sovittaa. Kuka siihen uskoo pelastuu. Älä kiellä pelastajaa. Mitä kymmenyksiin tulee moni yritti ostaa pelastusta rahalla. Juudas myi Jeesuksen rahasta. Jeesus sanoi että ryöstäjät tulee ja tuli temppelivuorella on muslimit.Väärät profeetat hallitsee myös budhia.Juutalainen ei voi uskoa.Se on heille peite.Lainrikkojat on heidän nimi.Polttavat uhreja ei niillä pelastu eikä puhdistuskasteilla parannuksen kasteilla voi selvitä pahan tekemisestä jotenkin.Kyllä muutama juutalainen pelastui kun kääntyi Kristuksen omaksi Muut jäi.Niitä on mahdoton uudistaa enää Pojan uskoon he lankesi.Vikapäät ikuiseen syntiin sanoivat Jeesusta saastaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...jatkuu...
Entäpä sitten Jaakob? Miksi hän antoi kymmenyksiä Jumalalle?
1. Mooseksen kirja 28:20-22
"20. Sitten Jaakob antoi lupauksen sanoen: ”Jos Jumala on minun kanssani ja varjelee minut tällä tiellä, jota kuljen, ja antaa minulle leipää syötäväksi ja vaatetta päälle pantavaksi, 21. niin että saan palata rauhassa isäni kotiin, on Herra oleva minun Jumalani. 22. Ja tämä kivi, jonka olen asettanut patsaaksi, on oleva Jumalan huone, ja kaikesta, mitä minulle suot, minä annan sinulle kymmenykset.” "
Jabob siis sanoo, että jos Jumala pitää hänestä huolen, on Herra hänen Jumalansa ja silloin Jaakob maksaa kaikesta siitä, mitä Jumala hänelle suo, kymmenykset.
Jaakob siis lahjoi Jumalaa vastineeksi siitä, että saisi suojelusta, ruokaa ja vaatteet päällensä. Tällaisia lupauksia voi tehdä kuka tahansa mutta ne eivät liity, eivätkä tässäkään kohtaa liittyneet mitenkään Israelin kansalle annettuihin lakeihin ja kymmenysjärjestelmään, joka tuli Raamatun perusteella voimaan vasta erillisestä Jumalan määräyksestä ja vasta kun temppelipalvelus eläinten uhrauksineen aloitettiin. Ja lakkasi tietysti kun temppelipalveluskin eläintenuhrauksineen lakkasi.
Miten kymmenykset sitten liittyivät temppelipalvelukseen?
4. Mooseksen kirja 18:21
"Olenhan minä antanut leeviläisille perintöosaksi kaikki israelilaisten antamat kymmenykset KORVAUKSENA TYÖSTÄ työstä, jota leeviläiset tekevät iLMESTYSMAJAN PALVELUKSESSA."
Mutta kun uhraaminen lopetettiin Jeesuksen uhrikuoleman tähden, ei uhrijärjestelmää enää ollut eikä temppelipalvelijoitakaan enää tarvittu. Heille ei enää maksettu palkkaa ruokana. Leeviläinen pappeus lakkautettiin ja tilalle tuli uusi ylipappi Melkisedekin lain mukaan.
Tämän lisäksi seurakuntalaiset antoivat toisille seurakuntalaisille rakkauden lahjoja mutta niissäkään ei ole kyse kymmenyksistä:
1. Korinttolaiskirje 16:1-2
"1. Mitä tulee keräykseen pyhiä varten, tehkää tekin samoin kuin olen määrännyt Galatian seurakunnille. 2. Kunkin viikon ensimmäisenä päivänä pankoon jokainen teistä talteen jotakin, säästäen menestymisensä mukaan, ettei keräyksiä tehtäisi vasta minun tultuani. "
Tämä lahja annettiin omien tulojen mukaan, ei tietyn prosenttimäärän mukaisesti. Eikä kyse välttämättä ollut edes rahasta vaan vaikkapa oliiviöljystä tai sandaaleista.
Milloin sinä olet viimeksi antanut jollekin seurakuntalaiselle jonkun rakkaudenlahjan?
Nyt kun tiedämme, että kymmenykset olivat Vanhan liiton aikaan kuuluva asia ja että ne maksettiin ruokana, seuraavakin raamatunpaikka on helpompi ymmärtää:
Malakia 3:8-10
"8. Riistääkö ihminen Jumalalta? Te kuitenkin riistätte minulta. Mutta te kysytte: ”Missä asiassa me riistämme sinulta?” Kymmenyksissä ja uhrilahjoissa! 9. Te olette kirouksella kirotut, kun te, koko kansa, riistätte minulta. 10. Tuokaa täydet kymmenykset varastohuoneeseen, että minun huoneessani (temppelissäni) olisi RUOKAA. Koetelkaa näin minua, sanoo Herra Sebaot. Totisesti minä avaan teille taivaan ikkunat ja vuodatan siunausta yltäkylläisesti. "
Kyse oli siis temppelin uhripalveluksen työntekijöiden ruoasta, jotta temppelipalvelijat saivat syödäkseen, sillä muuta palkkaa he eivät saaneet.
Adventistit ovat vääristäneet Jumalan sanaa kun he ovat väittäneet, että kymmenykset maksetaan rahana kirkolle. Raamattu kertoo hyvin yksiselitteisesti mitä mieltä Jumala on siitä, että ihminen luopuu Jumalan ohjeista ja rupeaa soveltamaan sanaa omalla tavallaan.
Asiaan sopivana esimerkkinä Kainin hedelmien uhraaminen vaikka Jumala oli halunnut, että uhraaminen tehdään uhraamalla nimen omaan karjaa. Jumalan ohjeet olivat olleet yksityiskohtaiset: Jumalalle annetaan vain ja ainoastaan sitä, mitä Jumala on pyytänyt: karjaa. Ei oravannahkoja eikä todellakaan rahaa! Ei mitään, mikä on ihmiselle helpompaa tai mieluisampaa, kuten Kain ajatteli.
1. Mooseksen kirja 4:5-7
"5. mutta Kainin ja hänen uhrilahjansa puoleen hän ei katsonut. Silloin Kain vihastui kovin, ja hänen kasvonsa synkistyivät. 6. Herra sanoi Kainille: ”Miksi olet vihastunut, ja miksi kasvosi ovat synkistyneet? 7. Eikö ole niin, että jos teet oikein, voit kohottaa katseesi, mutta jos et, synti väijyy ovella. Se haluaa sinut valtaansa, mutta hallitse sinä sitä!” "
Voimmeko me kohottaa katseemme Jumalaan kun vääristelemme hänen sanaansa kymmenyksistä? Olemme Raamatulla perustellen yhtyneet yhteiseen syntiin kymmenysten maksamisesta. Syntiin, joka hallitsee meitä.Kainin teot oli pahat silti hän toi omia tekojaan uhriksi. Abel luotti luokassa teki hyviä tekoja mutta ei tarjonnut niitä uhriksi. Kain tappoi kateudesta abelin. Kuka voi antaa lapselleen nimen kai tai Adam...enää ikinä niiden takia tuli syntiin lankeemuksen seuraukset ja juutalaiset ristiin naulitsi Jeesuksen. Pilkkasivat ei vaan edelleen pilkkaavat.
- Anonyymi
Puhut potaskaa. Ei Jumala tarvitse ihmiseltä mitään, koska Jumala on antanut kaiken ihmiselle. Jumala on rikas antaja.
Ihmisten tulee palvella toisiaan, ei Jumala mitään ihmisen palveluksia tarvitse.
Helluntailaisten epäjumalia on Hypnos, Hurmos, Pervoa ja Mammona.- Anonyymi
Jumala ei perustanut maan päälle yhtään seurakuntaa. Alkuseurakuntakin hajosi omaan mahdottomuuteensa jo v. 70 jKr. Siellä jopa tapettiin ihmisiä rahojen saamiseksi.
24 Jumala, joka on tehnyt maailman ja kaikki, mitä siinä on, hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu käsillä tehdyissä temppeleissä,
25 eikä häntä voida ihmisten käsillä palvella, ikäänkuin hän jotakin tarvitsisi, hän, joka itse antaa kaikille elämän ja hengen ja kaiken. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala ei perustanut maan päälle yhtään seurakuntaa. Alkuseurakuntakin hajosi omaan mahdottomuuteensa jo v. 70 jKr. Siellä jopa tapettiin ihmisiä rahojen saamiseksi.
24 Jumala, joka on tehnyt maailman ja kaikki, mitä siinä on, hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu käsillä tehdyissä temppeleissä,
25 eikä häntä voida ihmisten käsillä palvella, ikäänkuin hän jotakin tarvitsisi, hän, joka itse antaa kaikille elämän ja hengen ja kaiken.Jumalan seurakunta on yhä edelleen maan päällä. Tuonelan portit eivät sitä voita!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala ei perustanut maan päälle yhtään seurakuntaa. Alkuseurakuntakin hajosi omaan mahdottomuuteensa jo v. 70 jKr. Siellä jopa tapettiin ihmisiä rahojen saamiseksi.
24 Jumala, joka on tehnyt maailman ja kaikki, mitä siinä on, hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu käsillä tehdyissä temppeleissä,
25 eikä häntä voida ihmisten käsillä palvella, ikäänkuin hän jotakin tarvitsisi, hän, joka itse antaa kaikille elämän ja hengen ja kaiken.70 jälkeen Jeesuksen ylösnousemuksen juutalainen temppeli tuhottiin ja siellä on moskeijat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumalan seurakunta on yhä edelleen maan päällä. Tuonelan portit eivät sitä voita!
Maan päällä ei ole mitään Jeesuksen seurakuntia.
Jenkkilahkot ei ole mitän oikeita seurakuntia. Lahkoja mitä lahkoja on.
Jeesus tarkoitti itseään sanomalla "Tälle kalliolle minä rakennan seurakuntani"
Ainoa oikea seurakunta on Kristus itse, Kyriake, Herran omat, Kristukseen kastettut, suomeksi Kirkko.
1. Kor. 12:13
Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
On vain yksi paimen ja yksi lauma.
- Anonyymi
Aloittaja puhuu asiaa, ei ropoakaan lahkolaisille. Tärkeintä onkin se, että kaikki rakkaat helluntailaiset muistavat säntillisesti maksaa kymmenyksensä tuloistaan oman seurakuntansa kassaan. T. Kymmenyksien valvoja.
- Anonyymi
Jollei kymmenyksiä ala kuulua ajallaan niin enkeliseurue ajaa pihaan mustalla mersulla hoitamaan asian kuntoon.
- Anonyymi
Koko Israelin 2,5 milj. kansa sai kaikki kasteen Punaisen meren ylityksen aikana
Kaikki kuului samaan seurakuntaan, johon heidät kasteessa oli liitetty. Kristuskallioon.
1 Sillä minä en tahdo, veljet, pitää teitä tietämättöminä siitä, että isämme olivat kaikki pilven alla ja kulkivat kaikki meren läpi
2 ja saivat kaikki kasteen Moosekseen pilvessä ja meressä
3 ja söivät kaikki samaa hengellistä ruokaa
4 ja joivat kaikki samaa hengellistä juomaa. Sillä he joivat hengellisestä kalliosta, joka heitä seurasi; ja se kallio oli Kristus.
Jeesus käksi kastaa kaikki KANSAT. Mitä Raamatun ajan KANSALLA
ja SEURAKUNNALLA tarkoitetaan.?
Joel 2:16
Kootkaa kansa, pitäkää pyhä seurakuntakokous, kerätkää vanhukset, kootkaa lapset ja rintoja imeväiset; lähteköön ylkä huoneestansa ja morsian kammiostansa. - Anonyymi
Vauvakastajalle kelpaa kuitenkin vanhasta liitosta ympärileikkaus perusteeksi kasteasiassa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1127356Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista705861- 955034
- 524305
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494136- 2233996
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283758- 423615
- 552962
- 422467