Panssarivaunuja 1330 Panssaroituja miehistövaunuja 3258 Lentokoneita 207
Helikoptereita 174 nämä tiedot päivittyneet tänään. Venäjä saa kaivella kaikki sotamuseot , että saa kalustoa rintamalle. Iltasanomat.
Helikoptereita 174 nämä tiedot päivittyneet tänään. Venäjä saa kaivella kaikki sotamuseot , että saa kalustoa rintamalle. Iltasanomat.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Putinin 2 vuorokauden erikoisoperaatio muuttui hyökkäyssodaksi Ukrainaan jota on kestänyt jo 94 vuorokautta. Jokohan Putiini on määrännyt tuhottavaksi tuon
" voitonpuheensa nauhoitukset " kaikista arkistoista ?
Syy venäläisten tappioihin tässä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17444679/miksi-venaja-ei-tuhoa-amerikkalaisten-ja-brittien-tiedustelusatelliitteja-
No se sateliittien tuhoaminen tietäisi heti varmaa maailmansotaa.
Häh???????
Konflikti alkoi jo 2014!
Ota selkoa.
Ukrainassa on ollut ongelmia JO vuosia. Vasta nyt, päättäjätkeksi hyötyä siitä. Levittää venäjävihaa, ja kurittaa Suomen kansaa hinnannousuilla jne.
Venäjän ilmapuolustus ampui alas ukrainalaisen Mi-8-helikopterin lähellä Orekhovon kylää;
-hävittäjät ampuivat alas kaksi ukrainalaista Su-25-konetta ilmassa Zagradovkan taajamien yllä Hersonin alueella ja Barvenkojan taajaman yllä Harkovan alueella;
- Tarkkuusohjusiskut Bakhmutin kylässä tuhosivat Ukrainan asevoimien 30. mekanisoidun prikaatin etukomentopaikan ja aluepuolustusprikaatin komentopaikan Soledarin kylässä;
- viisi komento- ja tarkkailupistettä, 17 miehistön ja ukrainalaisen sotilastarvikkeiden keskittymisaluetta ja neljä ampumatarvikevarastoa tuhoutuivat Nyrkovon, Bakhmutin ja Mironovkan alueella (DPR);
- ilmailu osui kuuteen komentopaikkaan, viestintäkeskukseen, neljään ampumatarvikevarastoon, kahteen Grad MLRS:n patteriin sekä 50:een työvoiman ja ukrainalaisen sotilaskaluston keskittymisalueeseen - yli 260 kansallismielistä tuhoutui päivän aikana;
- 18 ukrainalaista UAV:tä ammuttiin alas Zhovtneven, Pitomnikin, Russkaja Lozovajan, Liptsin, Volohov Jar, Glubokoe, Strelechjan, Petrivsken, Mihailovkan, Mospanovon, Harkovan alueen Pienten kulkureittien, Luhanskin kansantasavallan Pervomaiskin ja Nikolajevin alueen Voznesenskin taajamien alueilla;
- "Bayraktar TB-2" ammuttiin alas Pokrovkan taajaman lähellä Mykolaivin alueella;
- Svatovon alueella (DPR) pysäytettiin ukrainalainen Tochka-U-ohjus ja ammuttiin alas seitsemän Smerch MLRS -rakettia Suhaja Kamenkan (Harkovan alue) ja Golaja Pristanin (Hersonin alue) taajamien lähistöllä;
- Ohjusjoukot ja tykistö iskivät 57 komentopaikkaan, 618:aan miehistön ja sotilastarvikkeiden keskittymisalueeseen, 42:een ukrainalaiseen tykistö- ja kranaatinheitinyksikköön tuliasemissa, kahteen Grad-monitoimiohjusjärjestelmien patteriin;
Erityisoperaation alusta lähtien on tuhottu 182 lentokonetta, 128 helikopteria, 1045 UAV:tä, 324 ilmapuolustusjärjestelmää, 3297 panssarivaunua ja muuta panssaroitua taisteluajoneuvoa, 444 MLRS:ää, 1714 kenttätykin kappaletta ja kranaatinheittimiä sekä 3245 erikoissotilasajoneuvoyksikköä.
Venäläinen tilasto - tunnettu vitsin aihe sinänsä niinkuin muukin venäläinen uutisointi. Tarkoitettu vain oman väestön kusettamiseen.
Ei suinkaan, nehän ovat ukrainan alueella aivan kuten impperialistin tykitkin ja niitä saa vapaasti tuhota.
Näistä ei oikeisto-yle ole meille raportoinut halaistua sanaa
Luotat siis Ukrainan hallinnon lukuihin Venäjän tappioista, mutta et Venäjän ilmoituksiin Ukrainan tappioista?
Miksi toimit näin? Olet luultavasti läntisen propagandan aivopesemä.
Venäjällä on hirmuinen ylivoima tykistö ja rakettiaseissa tässä taistelussa. Tietysti myös tulosta syntyy enemmän.
Ukrainan armeija on romahtamassa.
Aivan kuten Länsimedia kusettaa meitä.
Minä ainakin luotan puolueettomiin tilastoihin ja niissä ryssien tappiot ovat noin 5-kertaiset.
No kyllä niitä satelliitteja on kaikissa maissa ja monenlaisia. Ei niitä tietysti Mooseksen aikana ollut mutta nykyään on.
Ajatelkaa nyt . Siellä oli kaupunki nimeltä azov STALIN.
Turkki myy aseita kummallekin.
Venäläinen Reuters Novosti alfa ...
Moskovan kadulla kurvailee kohta vain itäautoja.
Jenkkipurka kovassa huudossa sekä sukkahousut ja farkut. 😁😁😁😁
Venäjä on lähettänyt kyselyn Parolan panssarimuseolle myydäänkö sieltä kalustoa .
Kiinasta ja Japanista saa mitä vain....
Kiinasta ja Japanista saa mitä vain.....jos on rahaa.
Venäjällä on rahaa.
Paitsi ettei kiina myy koska ei halua lännen pakotteita :D
Myydään kaikki missä niiden vanhat ruosteet on. Verkkokaupan katolla on mig !
Vaikka media ja kaikki muutkin sympatiseeraa ukrainaa, on pidemmänpäälle typerää ja naiivia uutisoida vain toisen osapuolen tappioita. Koska todennäköisesti ukrainan kokemat miestappiot ovat suuremmat, kuin venäläisillä.
Venäjä on ampunut jo yli 2000 järeää ohjusta, monet iskut ovat osuneet varuskuntiin ja koulutuskeskuksiin ovat tappaen satoja kerralla, lisäksi ukraina laittaa rintamalle taviksia, ilman ammattimaista osaamista ja kykyjä, siksi tappiot kasvavat. Ukrainan kokemat tappiot ovat pääteltävissä korkeiksi.
Puolustajien tappiot ovat yleensä pienempiä. Joskus aikoinaan sanottiin, että pitää olla kymmenen hyökkääjää yhtä puolustajaa kohti. Tappioihin voi myös miettiä vastaavanlaista suhdetta. Suhde voi toki olla jokin muu kuin 1/10, mutta joka tapauksessa uskon, että Venäjä tappiot ovat suuremmat.
Ei päde nykyajan sodissa.
Ongelma on ettei Venäjän puolelle pääse riippumattomia toimittajia. Vain niitä päästetään ketkä kertovat hyökkääjän propagandaa. Siksi sen puolen uutiset ovat luotettavuudeltaan yhtä tyhjän kanssa..
Hesarin toimittaja kierteli ennen sotaa venäjän puolen kaupungeissa, lähellä Ukrainan rajaa. Oli seurannan alaisena, ja jos yritti haastatella jotain, poliisi tuli keskeyttämään, ja ihmiset eivät uskaltaneet olla kanssakäymisissä länsitoimittajan kanssa. Kun vaihtoi paikkaa, niin seuranta auto seurasi mihin oli menossa.
Nimeltä mainitsematon Venäjän bunkkerijohtaja lienee valmis kymmenkertaiseen mieshukkaan. Kansanmurhayritys Ukrainassa vaatii vähintään sen, eikä tule sittenkään onnistumaan.
Kansanmurhaa yritti nimenomaan Ukrainan Kiovan juntta. He yrittivät eliminoida venäjänkieliset Ukrainasta. Venäläiset pitävät ukrainalaisia slaaviveljinä, ei heitä haluta murhata, vaan vapauttaa Kiovan pellen hallinnon alta.
Venäjänkieliset taas itse kertovat, ettei heitä mitenkään sorrettu. Monet kaupungit olivat enemmistöltään venäjänkielisiä.
Nyt niissäkin Venäjän viha on suurta, ja entisistä venäjänkannattajista on tullut Ukrainan kannattajia.
Käänne on ollut yhtä jyrkkä, kuin meillä Nato- kannatuksen suhteen.
Aikamoinen mestari tuo Putin kääntämään mielipiteitä itseään vastaan.
Entäs sitten tataarit kasakat ??? Juutalaiset ...
Lihamyllyltä näyttää.
Iltasanomat..
Jo ensimmäinen piikki suojaa😆🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Jokainen variantti on edellistä tarttuvampi🙊
Mistäs iltalehti sai kuvia venäjän kuljetusauton sisältä tai Reuters kuvan Suomen tankeista Abdullah oli tehnyt ne.
Mukavaa luettavaa.
Juurikin niin.
Ukrainalle kaikki kunnia! He taistelevat oman maansa puolesta tunkeutujia vastaan!
Ukraina aloitti sodat jo 8 vuotta sitten.
Noi kunnia murhat .....silmä silmästä jutut ajalta ennen Jeesusta . Kunnia on Jeesuksen .
Venäjällä on hylätty kristinusko ja alettu lahtaus- ja raiskuuhommiin naapurimaassaan.
Ja Ukraina kertoi taas?
juu, ukrainalaiset kertoi taas ja kypäräkamera dokumentoi venäläisille sotilaiden äideille tietoa jaettavaksi.
Tässä materiaalia siitä miten taas lähti yksi vaunullinen venäläisiä sotilaita pois miesvahvuudesta:
Ukrainian Foreign Legion Fighters RGW-90 Ambush On Russian BTR | Helmet Cam
https://www.youtube.com/watch?v=scwCGABmRo4
Aikamoinen intensiteetti tuossa touhussa.
Putlerihan tästä päättää.
Miten voi noin vähän kuolla ovat sotineet jo 90 päivää. Vähän reilu 300 siis kuolee päivässä? Vaikka Ukrainalaisetkin siis ilmeisesti parhaansa mukaan koittaa noita tappaa joka tunti. Valtava lännen aseapu eikä niillä tehokkaillakaan aseilla kouluttautuneet? ihmiset saa tuon enempää "tuhoa" aikaiseksi.
Ryssä on jo joutunut turvautumaan totaalisiin museoromuihin, eli mummonaikaisia T-62 panssarivaunuja on ilmestynyt helpoiksi maaleiksi Ukrainan asevoimien menestyksekkäälle puolustukselle. Noiden romujen tuhoamisessa Ukrainalle lahjoitetut kertasingotkin ovat sangen pätevää kalustoa. Venäjä ui yhä syvemmällä omassa kus*ssaan. Seuraavaksi ryssä varmaan kaivaa ikivanhat T-55 romunsa Ukrainalle tykistönruuaksi? Ei ole venäjästä todellakaan suurvallaksi, - jos edes valtioksi ollenkaan?
Miltähän tuntuu kun Ukraina häviää tämän sodan?
Venäjä säästää parasta kalustoa sotaan Natoa vastaan.
Venäjällä ei ole enää parasta kalustoa ja parhaita miehiä. Ne lojuvat kylminä Ukrainan maaperällä. Nyt venäjällä mennään jo kakkosdivarissa laadun suhteen. :D
Ydinaseitako?
Ryssän toiveunelta mikä ei toteudu :)
Ukraina tulee pian häviämään elleivät saa pitan käyttöön juuri luvattua raskasta aseistusta. Itä on romahtamisen partaalla.
Venäläiset lähinnä leikkineet vaarattomien Ukrainalaisten sotilaiden kanssa. Jos Ukraina saa raskasta aseistusta ja käyttää sitä...niin taitaa tuosta leikistä tulla loppu. Venäjä rupeaisi myös käyttämään raskasta aseistusta jopa todella "raskasta" aseistusta ja silloin ei olisi kiva olla Ukrainalainen Ukrainassa luulen...
Vai leikkineet? Vähintään 20 000 kylmennyttä iivanaa poistunut venäjän muonavahvuudesta. Luku voi olla vielä suurempikin - jopa 30 000? Pakotteet purevat päivä päivältä yhä kovemmin, ja niitä tulee lisää jokaisena sodan kuukautena. Melkosta leikkiä vanjoilla, ja kaupan päälle pysyvä hylkiövaltion asema. Venäjä tuhoaa väistämättä itsensä.
Ei ryssillä ole enää kuin ydinaseet eikä ne niitä uskalla käyttää, tuhoutuisivat vaan itsekin.
Alkaa ottaa päähän tää ettei Suomesta saa mitään Suomessa tehtyä enää.
Itse ovat hyökänneet Ukrainaan tappamaan. Saat.ana on ollut murhaaja alusta asti. He pahan seuraajana tappavat omansakin.
Ei yksikään murhaaja pääse taivasten valtakuntaan sanotaan PYHÄSSÄ Sanassa.
Valehtelet ajelivat ihan rauhallisesti panssarivaunuilla ukrainaan. Ukrainalaiset mulkut rupesi niitä varoittamatta tulittamaan ohjuksilla. Ukrainalaiset tuon sodan aloitti.
Huono provo. Ei jatkoon.
https://yle.fi/uutiset/3-12314941 Nyt tavallinen kansakin myöntää venäjällä, jotta ovat sotilaallisesti "nesteessä". Ruoka on loppu, kiikareita ei ole, jne, jne... Aseet ovat yhä enenevässä määrin vanhoja neuvostoromuja, sillä venäjän aseteollisuus ei saa tarvitsemiansa komponentteja, joten tuotanto on seis.
Vaikeasti haavoittuneita yli 100000. Kansa kerää heille kainalosauvoja ja muita apuvälineitä.
Mihin ne tarvii kainalo sauvoja? Jakomäessä ne tarvii varastettua ruokaa vaatetta kenkää ja huumeita.
Imperialistihyökkääjän kuolemasta pitää aina iloita.
Joudutaan jo vielä venäläisillekin antamaan köyhänapua, niinkuin NL:n sortuminen jälkeen.
Silloin maa meni konkurssiin huonon hallinnon, asevarusteluun, ja KGB:n ryöstämän kansallisomaisuuden takia. Nyt merkit ovat samanlaiset.
Ryssiä on Suomen sossun asiakkaana ollut aina myös huumepiikin vaihto pisteillä. Leipä jonoissa.
Hyvin on tuhottu 95 vuorokaudessa kalustoa ja miehiä
Ja joka päivä saldo kasvaa.
Turkki myy droneja Ukrainaan ja Venäjälle Iskander ja itse ne osti Venäjältä ohjuspuolustus juttuja.
Jos pidetään esimerkkinä suomalaisten tappioita talvisodassa, kuolleiden määrä oli noin kolmannes koko miestappiosta johon kuuluivat kadonneet ja haavoittuneet. Eri tavoin haavoittuneita pitäisi myös Venäjän kaatuneiden luvun perusteella olla noin 60 000. Tästä tulee noin 100 000 miehen tappiot, mitä ei varmasti mainosteta venäläisissä lehdissä. Tekee ison loven kantahenkilöstöstä ja sopimussotilaista muodotsuvassa armeijassa.