Luoja Jumala vai korotettu ihminen?

Anonyymi

Myöhempien Aikojen Pyhät eivät usko Luoja Jumalaan, eli he eivät usko että Kaikkivaltias Jumala Jehova (ei Sana) on luonut kaiken, eivätkä he sen tähden usko Jeesuksen olevan Jumalan esikoispoika joka on luomakunnan alku ja Jumalan ensiksi luoma persoona kuten Raamattukin opettaa.

He eivät usko että sovitukseen tarvitaan esikoinen eli ensiksi syntynyt (luotu) persoona kuten Mooseksen laissa opetettiin uhraamisesta esikoisuhreilla ja meneteltiin vertauskuvana syntien anteeksisaamisessa ja sovituksessa joka tapahtuisi Jeesuksen kautta.

He eivät myöskään usko että esikoinen (ensimmäiseksi luotu persoona) ei voi luoda materiaa tai persoonia tai että Jumala loisi esikoisen kautta materiaa tai persoonia mikä on järkevästi ajatellen hulluutta.

Myöhempien Aikojen Pyhät etsivät sellaista tietoa ja viisautta jota he eivät ymmärrä tai jota he eivät pysty käsittämään ja haluavat muidenkin eksyvän heidän järjettömiin opetuksiinsa.

4

193

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myöhempien Aikojen Pyhät opettavat kahta tapahtumaa totuutena. Ensin he opettavat että aine on ikuista eli sitä ei ole luotu ja toiseksi he opettavat että Kaikki (myös aine) on luotu Sanan kautta. Miten tuo on mahdollista?

    • Anonyymi

      Myöhempien Aikojen Pyhät sanovat että kolminaisuusoppi on väärä mutta itse he opettavat lähes yhtä väärin Jumalasta, Sanasta ja Pyhästä Hengestä opettamalla että Jumala on ollut ensin ihminen ja on sittemmin korotettu ihminen ja että Hänellä on puoliso taivaassa jonka kanssa Hän on siittänyt muut persoonat ja että Sana on Jehova ja että hän on luonut kaiken ja että häntä ei ole luotu ja että Pyhä Henki on vain henkipersoona jolla ei ole lihaa ja luuta olevaa ruumista.

    • Anonyymi

      Tulkaa avuksi kansat, sillä heidän (MAP-kirkon) pahuutensa (eksytys) on suuri.

      • Anonyymi

        MAP-kirkko ja sen johtajat eivät ainoastaan eksytä, kuten Mormonin kirjakin sanoo (2 Nefi 13:12) että ”Oi kansani, sinun johtajasi johdattavat sinut harhaan ja hämmentävät sinun polkujesi suunnan” vaan heidän johtajansa vievät myös köyhiltä heidän rahansa ja omaisuutensa ja käyttävät ne omiin tarkoituksiinsa kuten Mormonin kirjakin todistaa (2 Nefi 13:14) näin tapahtuvan ”Herra käy tuomiolle kansansa vanhinten ja sen päämiesten kanssa, sillä te olette syöneet tyhjäksi viinitarhan ja olette syöneet loppuun köyhiltä ottamanne ryöstösaaliin taloissanne”


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe