Kertokaa viisaammat mikä eroa on hitsatulla ja pulttilitos peräkärryllä?
Mitä huonoa/hyvää on pultein kasatussa peräkärryssä?
Asuntoauton perään peräkärry
13
222
Vastaukset
- Anonyymi
Kummassakaan ei ole mitään huonoa jos et erehdy sitä lainaamaan. Jos pidät sen vain omassa käytössä ja pidät huolta siitä siis huollat sitä etkä ajele mihinkään päin sillä.
Kumpikin kasausmalli vaatii huoltoa ja kestää normaalia käyttöä. Jos katselet kuomukärryjä katso kuomun vahvikkeiden määrää niissä on paljon eroja. Esim 3m kärryn kuomussa (en viitsi laittaa merkkiä) on yleensä 3-4 poikkivahviketta. Mutta jo 3,30m kärryssä kuomun vahvikkeita on 4-5. Kaikki kestää normaalia käyttöä mutta ei lainaamista edes sille parhaalle ystävälle.- Anonyymi
Kuomuun helppo tehdä itse lisää vahvikkeita jos sille tuntuu.
Kärryt ei lainassa ainakaan parempaan kuntoon tule😁
Ostin Pohojammaalla värkätyn kärryn. Pulttiliitoksilla kasattu, eipähän tartte koskaan hitsatulla revenneitä saumoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuomuun helppo tehdä itse lisää vahvikkeita jos sille tuntuu.
Kärryt ei lainassa ainakaan parempaan kuntoon tule😁
Ostin Pohojammaalla värkätyn kärryn. Pulttiliitoksilla kasattu, eipähän tartte koskaan hitsatulla revenneitä saumoja.Miksi tehdä itse jos vahvikkeet saa valmiina. Suomalaisten perisynti on tehdä kaikki itse.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi tehdä itse jos vahvikkeet saa valmiina. Suomalaisten perisynti on tehdä kaikki itse.
No jos niitä mielestään on liian vähän niin tekee lisää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jos niitä mielestään on liian vähän niin tekee lisää
Ja vielä tekee ihan itse.
- Anonyymi
Jos matkailuautossasi ei ole jo valmiina vetokoukkua, selvitä saako siihen edes koukkua ja kuinka kallis se on.
- Anonyymi
Kyse on peräkärrystä eikä koukusta eikä varsinkaan sen hinnasta.
- Anonyymi
Hitsattu on yleensä kalliimpi, paksummasta aineesta valmistettu ja siten vahvempi ja painavampi. Hitsatun korroosionkesto on parempi edellyttäen että galvanointi on tehty hitsauksen jälkeen. Hitsatun kärryn korjaus on vaikeampaa.
- Anonyymi
Aika ohutta pläkkipeltiä nuo pulttiliitoksilla tehdyt kärryt mutta helppo korjata.
- Anonyymi
Rumatikillä ei paljon kärryä vedetä,,, Alden pystypannu se olla pitääm,,,
- Anonyymi
Toiset ne yrittää Aldella peräkärryä vetää, minä vedän Mersulla.
- Anonyymi
On ollut Fiiu , Rellu ja Fordi,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1037680Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3676769Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite724123Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293869Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1962316Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os242035- 691829
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191743Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11617Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11610