Kiusaaminen ja ihmissuhteet

Tuota olen miettinyt, kun työpaikassa joudut kiusaamisen uhriksi niin yleensähän sitä tekee muutama. Muut kuitenkin työyhteisössä tietää siitä eikä välttämättä puutu. Sitten jos päätät vaihtaa firmaa niin yleensä kaikki ihmissuhteet katkeaa tähän firmaan vaikka et kaikkia kiusaamisesta syyttäisikään. Näin kai se yleensä menee ristiriitauksien vuoksi.

Mitäs ajatuksia herättää?
13727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kärsi ja unhoita ja nokka kohti uusia pettymyksiä.

Äänestä
  • Sitä kohti mennään

    Äänestä

ei kiusaamista välttämättä muut työkaverit huomaa eikä tunnista .

Äänestä
  • Kiusaaminen on vähäistä, jos työkaverit eivät sitä lainkaan havaitse. Yleensä he ovat tilanteesta tietoisia ja suhtautuminen kiusattuun on vähintäänkin vaivaantunutta ja välttelevää.

    Tavallista on itsensä kiusaamiseen sivulliseksi kokeva työkaveri vähintäänkin katsoo uhria kuin halpaa makkaraa varmistaakseen, ettei herätä kiusaajan paheksuntaa.

    Äänestä

suomessa pesiytyy kiusaamiskulttuuri. nähty ja koettu. kateellisten ihmisten yhteiskunta.

Äänestä

Kiusaaminen voi hiljaista: jätetään ulkopuolelle, pantataan tietoa, ei puhuta mitään jne.

Irtisanoudun juuri. Syitä oli muitakin kuin narsistin inho minua kohtaan. Hän ei puhunut minulle juuri mitään ja oli toinen läheisimmistä työkavereista. 3,5 kk viitsin katsoa sitä pelleilyä. Kiusaaja oli kaiken lisäksi koko ajan naama norsunv*tulla. Käsittämättömän katkera ihminen.

Äänestä

syöt itsesi yli 200 kg norsunpainoon. Burgereita, pitsaa, cola-juomaa, perunalastuja. Kiusaajasi tulee ahtaassa käytävässä sinua vastaan. Jatkat vain vyörymistäsi eteenpäin kuin puskutratori. "tömps-tömps-tömps" . Jotain pientä ja hentoa jää sinun ja käytävän seinän väliin "vahingossa" likistyksiin. Muutaman käytäväkohtaamisen jälkeen kiusaajasi on nöyrä ihminen. Kuin varjo entisestänsä. Sinä viet ja hän vikisee.

Äänestä

Näinpä se on. Työpaikoilla on aina niitä, jotka ovat "aktiivisesti passiivisia" kiusaamisen suhteen eli seuraavat tapahtumia muka sivusta ja ovat oikein hyvissä väleissä kiusaajan kanssa.

Lähdettyään pois "rikospaikalta" kiusattu ei mitenkään voi ajatella, että olisi kiva pitää yhteyttä tyyppeihin, jotka kuuluvat kiusaajan kaveripiiriin.

Äänestä

Juuri näin; ensin ajattelin pitäväni yhteyttä muutamaan, mutta luovuin ajatuksesta. Inhotus siitä, ettei minua autettu, on liian suuri.

Äänestä
  • Samoja kokemuksia täälläkin

    Äänestä

Kiusaamisessa on myös yksi tärkeä pointti. Varsinkin nykyään ihmiset uskaltaa tuoda enemmän epäkohtia esiin. Olettaako ihmiset, että kiusattu on nykyään hiljaa? Tämä tekee hallaa niin kiusaajalle kuin kiusaajien työnantajalla

Äänestä
  • juurikin näin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tuota olen miettinyt, kun työpaikassa joudut kiusaamisen uhriksi niin yleensähän sitä tekee muutama. Muut kuitenkin työyhteisössä tietää siitä eikä välttämättä puutu. Sitten jos päätät vaihtaa firmaa niin yleensä kaikki ihmissuhteet katkeaa tähän firmaan vaikka et kaikkia kiusaamisesta syyttäisikään. Näin kai se yleensä menee ristiriitauksien vuoksi.

Mitäs ajatuksia herättää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu