Kun tukee tätä maata on sama kuin tukisi Venäjää

ja Suomihan tukee monella miljardilla.

https://yle.fi/uutiset/3-12475840

Hullun hauskaa eikä uskoisi todeksi mutta pakko kai on uskoa. Tätä on EU kauneimmillaan. USA antaa Ukrainallekin sotilasapua 3 kertaisesti sen mitä EU vaikka kyse on Euroopan asioista.
3276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Hölynpölyä.

Suomi ei tue Italiaa sentilläkään.

EU:n elvytyslainat ovat yhteistä tukea,ei Suomen. Sellainen on EU-vihaajien typerää valetta.
Yhtä hyvin voi väittää Suomen tukevan Viroa tai Unkaria.

Komissio osoittaa tuen hyväksymilleen kehitysprojekteille koko EU:ssa.

Tuki ei ole miltään maalta korvamerkittyä, vaan yhteisestä elvytyslainasta otettua.

Äänestä

Italia ON LÄNSIMAA, jossa on täydellinen sanan ja tiedonvapaus ja on täysin sallittua julkaista mitä hyvänsä! Sama koskee myös Suomea!

Stallari on niin täysin tottunut Venäjän meininkiin (häkki heilahtaa eli 15 vuotta vankilaa väärästä sanasta!), että odottaa samaa menoi jopa lännessä?

Äänestä
  • ” Kun tukee tätä maata on sama kuin tukisi Venäjää ja Suomihan tukee monella miljardilla.”

    JO PELKKÄ AVAUS PERUSTUU STALLARIN SUOSIMAAN SILKKAAN VALEESEEN!

    Pitää paikkansa, että Suomi on yksi EU:n ”nettomaksajista”. (Tosin pienimmästä päästä niitä), MUTTA ei pidä paikkaansa se, että Suomi (kuten stallari haluaa esittää) maksaisi jotkin suoraan Italialle vaan Suomi maksaa EU:n rahastoon ja jakamisen hoitaa EU:n virkakoneristo!

    Äänestä

  • Suomessa on erittäin tiukka sensuuri erityisesti lehdistön osalta (Hesar ja Aamulehti pahimmat sensuroijat). Ovat täysin vasemmistolaisten voimien hallinnassa.

    Vanha Erkko kyllä kääntyisi haudassaan, jos näkisi hesarin alennustilan.

    Äänestä

Suomi+ottaa+velkaa,+mikä+sitten+maksetaan+EU:+lle,+ja+EU+jakaa+rahat+Italialle.Kekkosen+aikana+Suomi+koki+ennennäkemättömän+nousun,+ja+valtionvelka+oli+alle10%+BKT:+sta,+nyt+velkaa+on+yli+puolet+BKT+BKT:+sta,+ja+lisää+otetaan+ja+annetaan+EU:+lle.

Äänestä
  • EU elvyttää kaikkia jäsenmaita!

    Italian suuri osuus johtuu siitä,että sen taloustilanne on katasstrofaalinen.

    Äänestä

Suomi on maksanut nettona EU: lle moninkertaisesti sotakorvausten summan!

Äänestä
  • Ei ole.

    Esimerkiksi jäsenmaksusta saadaan tukina puolet takaisin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole.

    Esimerkiksi jäsenmaksusta saadaan tukina puolet takaisin.

    Hehehe kyllä vaan on, kannattaisi ottaa asioista selvää, ennen kuin tekee itsestään Pellen:-D

    https://eurooppatiedotus.fi/suomi-ja-eu/suomen-eu-jasenmaksut/

    Ja noiden jäsenmaksujen päälle tulee vielä nettomaksut elvytysrahastoihin, näin alkuun reilut neljä miljardia, mainittakoon vielä, että sotakorvausten määrä nykyrahassa on ainoastaan 4,5 miljardia Euroa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole.

    Esimerkiksi jäsenmaksusta saadaan tukina puolet takaisin.

    Eli KAIKKEA ei saada. Onko tämä kivaa ?

    Äänestä

,,,,,Suomi ei tue Italiaa sentilläkään.
EU:n elvytyslainat ovat yhteistä tukea,ei Suomen,,,,,,,

Mitä ihmettä, eikö Suomen tarvitsekaan maksaa omaa osuuttaan, runsasta 4 miljardia ? Kuka sen sitten maksaa meidän puolestamme ?

Äänestä

,,,,Italian suuri osuus johtuu siitä,että sen taloustilanne on katasstrofaalinen.,,,,,,

Onko se jotenkin Suomen vika, siksikö meidän tulee siitä maksaa? Siihen maahan on virrannut rahaa suhteessa maan BKT:een enemmän kuin mihinkään muuhun EU:ssa, joten nämäkin miljardit katoavat johonkin rosvojen Mustaan aukkoon ja sitten 5-7 vuoden päästä viimeistään ollaan taas mankumassa lisää.

Italialle ehdotettiin pientä verojen korotusta mikä olisi ratkaissut elvytysongelmat mutta he sanoivat, että ei käy. Siispä tehtiin nöyrästi tukipaketti koska Suomessahan voi veroja aina kiristää.

Äänestä
  • MUTTA onneksi me emme maksa mitään Italialle. Me maksamme vain EU:lle! Se hoitaa jaon!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    MUTTA onneksi me emme maksa mitään Italialle. Me maksamme vain EU:lle! Se hoitaa jaon!

    Hehehe sinäkö muka jotain maksat:-D

    Todellisuudessa Suomi ottaa velkaa maksaakseen EU: lle!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    MUTTA onneksi me emme maksa mitään Italialle. Me maksamme vain EU:lle! Se hoitaa jaon!

    EU lykkää rahojamme Italialle. Vain syvälliset Suomen viholliset nauttivat kun köyhää ja kylmää Suomea kupataan. Nauttikaa nyt sitten.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    EU lykkää rahojamme Italialle. Vain syvälliset Suomen viholliset nauttivat kun köyhää ja kylmää Suomea kupataan. Nauttikaa nyt sitten.

    Paskaläjähallitus ainakin nauttii, koska Suomen talouden totaalituhoaminen etenee kiihtyvää tahtia!

    Kielitaidottoman puksupuodin jokainen EU-herrojen kanssa "käyty" neuvottelu tarkoittaa Suomelle satojen miljoonien lahjoitusta Italialle, Espanjalle, Kreikalle (Jutta, Meillä on vakuudet), Ranskalle jne.

    Kyllähän viherkommariedustajat tämän tietävät, mutta kun tärkeintä on kähmiä itselleen korkeapalkkainen virka EU:sta.

    Äänestä

  • Viherkommareiden oppien mukaisesti Suomi on kaikkeen syyllinen.

    Suomalaiselta syntyvällä lapsella ei ole viherkommari-oppien mukaan mitään muuta oikeutta kuin toimia orjatyössä ja rahoittaa etelän paskaläjävaltioiden kähmintää!

    Kiittäkää kielitaidotonta Sannukkaa, kommunisti Liitä, ja Anna-Majaa, Suomen kommunistisen Kepun johtajaa Saarikko jne.

    Äänestä

Italia tukee Venäjää ja Suomi tukee Italian mafiaa. Näinhän se menee, kaunista katseltavaa !

Äänestä
  • Italian mafiaa tukevat Suomessa vain EU-vihaajat. Eli täysin merkityksettömät tyypit.

    Äänestä

  • Suomi EI TUE MITÄÄN Italiaa vaan nettomaksajana maksaan enemmän EU:n rahastoon kuin mitä saa sieltä tukea!

    Aivan samoilla perusteilla voi väittää, että Suomen maksuista osa menee Saksaan tai Ranskaan!

    Äänestä

Italia ei ole hyökännyt Ukrainaan. Joku toinen on.

Äänestä

Italiassa on ollut aina vahva kommunistinen puolue, joka on tukenut NL:a. Myöhemmin on tuettu vanhasta muistista Venäjää kuten muutkin vasemmisto puolueet muissa maissa.

Äänestä

No mihinkähän se suomi velkarahansa kylvää?.

Äänestä
  • Valtion menoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Valtion menoihin.

    Eli EUn luuserimaihin jotka haluavat pitää maissaan matalan verokannan. Helppoa se on kun löytyy Suomen-kaltaisia nöyriä maksajia.

    Äänestä

  • Omiin tarpeisiinsa!

    Äänestä

Oh hoh: "Propagandaa jopa yleisradioyhtiön kanavilla"
Onneks ei meillä.

Äänestä

Eurooppa on jo koko maailman pers-läpi, kyllä se tiedetään.

Äänestä
  • Venäjä taas on se vihoviimeinen persläpi, mutta stallarit EIVÄT SITÄ ’TIEDÄ’!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjä taas on se vihoviimeinen persläpi, mutta stallarit EIVÄT SITÄ ’TIEDÄ’!

    Totta, eivät tiedäl. Senpä takia stallarit keskittyvätkin puolustamaan Suomessa majailevan viidennen kolonnan ennakkotukikohtia kuten Airisto ja Suomen kansan rahat vieviä EU-maksuja.

    Äänestä

Euroopan unioni elvyttää velalla, jota otetaan jatkossa jäsenvaltioiden yhteiseen piikkiin ja joka pääosin maksetaan myöhemmin takaisin korotettuina jäsenmaksuina.

Koska monilla EU:n jäsenvaltioilla on jo ennestään krooninen alijäämä, kasvavat jäsenmaksut rahoitetaan usein velkarahalla.

Velalla elvyttäjät puolustelevat sitä sillä, että taloudellinen kasvu kuittaa velan, Suomen talous ei tosin ole 15 vuoteen kasvanut, ja nyt korot nousevat huikeea vauhtia.

EU: n velanotto ajaa nykypäivän lapset velka kurimukseen.

Äänestä
  • Paskaläjähallituksen jäljiltä jokainen suomalainen syntyvä lapsi joutuu vuosikymmenten velkakierteeseen!

    Kiitos Viherkommareiden päätösten!

    Tätä paskasakkia saa Suomen kansa kiittää loputtomista maksuista EU:lle: Kielitaidoton Sanna, Ohivalo, Li, Suomen kommunistisen kepun Anneli, Anna-Maja ja kannattajansa, joille totuus on se, että sähkö tulee töpselistä ja Otetaan Lisää Velkaa on ratkaisu, joka ainoaan asiaan!

    Kiitos Kommunistit Suomen tuhoamisesta!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ja Suomihan tukee monella miljardilla.

https://yle.fi/uutiset/3-12475840

Hullun hauskaa eikä uskoisi todeksi mutta pakko kai on uskoa. Tätä on EU kauneimmillaan. USA antaa Ukrainallekin sotilasapua 3 kertaisesti sen mitä EU vaikka kyse on Euroopan asioista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu