Jos tuntematon tai tuttu nainen on jonkun miehen kanssa intiimisti tai seurassa. Samoin kuin mies voisi mennä "pilalle" jonkun naisen mielestä mukamas. Aiempien mielipiteiden perusteella tuli sellainen käsitys. Tämä on yleiskysymys eli kysyjällä ei ole mitään tekemistä aiheen kanssa. Entä mikä palauttaa luottamuksen henkilöiden välille, jos on tuollainen epäilys. Entä oletetaanko automaattisesti että ei-nuori nainen olisi pilattu, vaikka olisi nunnamainen. Miksi kauniin nuoren oletetaan olevan automaattisesti puhdas viaton, hyvä luonnekin, vaikkei se aina ihan tottakaan olisi.
Meneekö miesten mielestä naiset kuin "pilalle"?
8
153
Vastaukset
- Anonyymi
Näin pääkaupunkiseudulla kasvaneesta väittämäsi on jokseenkin omituinen. En ole koskaan ajatellut kuvailemallasi tavalla, en tunne ketään joka noin olisi minun kuullen puhunut.
Mistä tämä "ihmisen pilalle meno" juttu on edes mieleesi tullut?
Oletko itse syntyisin/kasvanut/elänyt jossain pikkupaikkakunnalla tai syvästi jotain uskoa tunnustavassa perheessä/lahkossa? - Anonyymi
Jos ajatellaan vaikka niin että olet ollut kaverini kanssa sängyssä olet minulle pilaantunutta. Meidän välillä ei voi olla mitään. Samoin jos olet myynyt itseäsi jollekin papalle rahasta ja koruista ym.
- Anonyymi
En tiedä onko kyse pillalle menemisestä, mutta toki jos mies viihtyy tuolla tavalla jossain sellaisessa seurassa, jonka itse kokee jotenkin perustavanlaatuisella tavalla vastemieliseksi tai epämiellyttäväksi, niin kyllä se miehen arvoa kummasti laskee. Vaan siis ei se, jos nyt yleisesti ottaen jonkun kanssa on, niin mitenkään arvoa laske. Kaikilla on historiansa.
- Anonyymi
Ei voi mitään sille, miten kunkin mieli meistä rakentuu. Jonkun mieli ei kestä sitä, että joku ajatusten ja puhtaan luottamuksen kohde on ollut intiimisti jonkun toisen kanssa. Eikä siinä mitään erikoista, monet avioliitot särkyvät yksin tämän mielen ristiriidan vuoksi, koska se on niin järisyttävä, ettei ole ollutkaan se ainoa. Ja harvoin kukaan on.
Ei, en usko että vanhemman nunnamaisen naisen oletetaan olevan pilattu kenenkään mielessä. Ja ei, en usko että kyseinen pilaantumsryhmä tätä ymmärtäisi. - Anonyymi
Kyse on eriarvoisuudesta. Naisilla on paremmat edellytykset suhde pelissä pelailuun. Miehet ajattelevat naisista, jotka vaihtavat kumppania usein hepsan keikaksi, johon vaikea luottaa. Luottamus toiseen on miehille merkityksellisempi kuin naisille. Muutenkin suhde pelailu, ei anna hyvää kuvaa toisesta.
- Anonyymi
Olen ollut 2.5v vapaaehtoisessa selibaatissa, ja sitä ennen saman verran vastentahtoista selibaattia parisuhteessa, koska en halunnut pettää ja miestä ei kiinnostanut. Selibaatti on ollut paras vaihtoehto tarjolla olevista, vaikka omat halut riittäisi suhteessa kohtuulliseen seksielämään (3-6 krt/vko).
En kyllä ymmärrä silti yhtään mitä pahaa seksissä on?!?? Ja miten seksi ketään pilaa?!? Ainoa mikä omassa mielessä voi olla miinus on mies, joka p*nee kaikkea mikä liikkuu. Syy epäluuloon ei ole silloinkaan itse seksi, vaan epäilisin miehen vain hakevan helppoa irtoseksiä ja en itse halua olla kuka vaan ”jonossa”. Jos mies olisi FWB suhteessa ennen minua, mutta lopettaisi kun seurustelu alkaa, ei se minua haittaisi.
Sulkeutunut asenne seksiin kertoo sen sijaan, että ihmisellä on todennäköisesti paljon estoja ja luultavasti myös taito nauttia ilman syyllisyyttä voi olla vaikeaa. Asenne johtaa helposti siihen, että seksi ei yllä rakastelun tasolle vaan on lyhyt, naiselle kurja iloton toimitus pimeässä peiton alla. Kaikki intimiteetti, turvallinen kokeilu, vaihtelu, seksistä puhuminen ja huumori jää puuttumaan. Jos on saanut hyvin vanhoillisen tai uskonnollisen kasvatuksen, asenne voi olla sitä edellisen vuosisadan alusta ilman omaa syytä, mutta itse en jaksa enää 40-50v alkaa enää opettamaan ukkoja tavoille. Lähtökohdan pitää jo asua suurinpiirtein kohdilleen. Sama varmaan myös seksuaalisesti ahdistuneiden suhteen, parempi valita toinen samanlainen. S - Anonyymi
Rakkaus vaatii ymmärrystä ja halua luottaa toiseen. Antamisen ilo antaa paljon paremmat lähtökohdat kanssakäymiseen, olet sitten mies tai nainen. Onko kuinka läsnä kanssakäymisessä vai onko se vain suoritus muiden joukossa. Paljon on kiinni kemioista, jos niitä syntyy kahden ihmisen välille silloin yhdessä olo on enemmän nautinto. Näin haluan miehenä ajatella.
- Anonyymi
Sanoitat hyvin asian. Olen samaa mieltä tästä ja juuri tuo asia on siihen miksi yhdenillan jutut harvoin on kovin kummoisia kokemuksia. 😉 Poikkeukset toki saattaa vahvistaa säännön, joskus kaksi ihmistä kolahtaa ihan heti hyvin yhteen.
Ero on vähän sama kuin mitä mielikuva mekaanisesta rynkyttämisestä on verrattuna mielikuvaa intiimiin rakkaudesta rakasteluun (toisen näkemiseen, kuuntelu, tunteminen koko keholla, samaan rytmin löytyminen ja läsnäolon intensiteetti ja voima). Sinänsä vaihtelu voi olla joskus ihan paikallaan, enkä sano ettei joskus voimalle ja vauhdillekin ole paikkaansa. 😆 S edelleen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1158197Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157418Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804684Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294449Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-74009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032819- 1172664
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332585Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232244Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22107