Tarkoitus olisi irtisanoutua pitkäaikaisesta työsuhteesta joten onko kenelläkään kokemusta työssäoloehdosta ja ansiosidonnaisesta.
Alla oleva laskuri antaa työssäoloehdolle vihreää valoa jos ilmoittaudun työkkäriin viimeistään helmikuussa 2023 kun olen irtisanoutunut tämän vuoden elokuussa.
Eli onkohan tuo laskuri luotettava vai onko viisainta varmistaa työkkäristä ?
https://asiointi.kela.fi/TOElaskenta/TOELaskentaApplication?&lang=fi&ET=AP
Alla oleva laskuri antaa työssäoloehdolle vihreää valoa jos ilmoittaudun työkkäriin viimeistään helmikuussa 2023 kun olen irtisanoutunut tämän vuoden elokuussa.
Eli onkohan tuo laskuri luotettava vai onko viisainta varmistaa työkkäristä ?
https://asiointi.kela.fi/TOElaskenta/TOELaskentaApplication?&lang=fi&ET=AP
Vastaukset 7
Vanhimmat
elä missää ihmeessä sano itseäsi irti....joudut hakemaan neljää työpaikka ja sitten pommittavat sua pätkätöillä ja kurssituksilla...
EI kannata irtisanoutua suomi on niin älytön maa että joudut älyttömään selvittelyyn
työvoimatoimisto kanssa ja töitä et saa
6kk siitä kun työt loppuu
"Kerryttämäsi työssäoloehto pysyy voimassa, jos et ole poissa työmarkkinoilta ilman hyväksyttävää syytä yli 6 kuukautta. Jos sinulle tulee yli 6 kuukauden katkos työmarkkinoilla oloon, pitää sinun kerryttää työssäoloehto kokonaan uudelleen työmarkkinoille paluun jälkeen."
jos olet päättänyt irtisanoutua nykyisestä työstäsi niin miksi ihmeessä olet kiinnostunut karenssin pituudesta. Mieluummin kerrot meille miksi haluat irtisanoutua nykyisestä työstäsi ja ennen kaikkea mitä jännää rupeat jatkossa touhuamaan. Varmaan joku huisin jännä juttu tulossa. Ethän muuten vapaaehtoisesti luovu kuukausituloistasi. Me ihmiset kun olemme ensisijaisesti kinnostuneita menestystarinoista. Voimme saada kivan inspiraation jota kopioida.
Missä lukee että olen kiinnostunut karenssista ? Olen kiinnostunut siitä missä vaiheessa pitää viimeistään mennä tykkäriin että rupeaa ansiosidonnainen juoksemaan eikä se nollaudu.
Ja eipä tässä oikein mitään suunnitelmia ole, eihän sitä tiedä vaikka jotain keksisi, ehkä matkustella ym ensin puoli vuotta.
Mulle tuli kolmen kuukauden karenssi, kun irtisanoin itseni vakityöstä. Sen jälkeen sain ansiosidonnaista. Nykyisin ansiosidonnaista maksetaan 400 pv.
Miten tämä liittyy aloittajan kysymykseen?