Ihan oikein.
https://www.is.fi/autot/art-2000008869100.html
Firmoille kunnon sakot....kymmeniä-satoja tuhansia euroja ja auton omistjalle myös. Auto takavarikkkoon.
dieselautoilijoiden päästömanipulaatiokeinot
7
164
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi itsellä diesel jossa ei ole noista mitään.
- Anonyymi
Ajan kunnossa olevalla diiselillä . Sääntöjen rikkomisesta pitää tietenkin tulla rangaistus . Aika myöhään on asiaan herätty .
- Anonyymi
Voihan noita sanktioita laittaa vaikka kymmeniä päivässä. Kukaan ei kuitenkaan tule niitä ikinä valvomaan, joten ihan yks, ja sama.
- Anonyymi
Jospa katsastuksessa alettaisiin valvoa .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jospa katsastuksessa alettaisiin valvoa .
Miten?
https://www.is.fi/autot/art-2000008869100.html
"Päästömanipulaatiot ovat olleet suosittuja, sillä ne ovat mahdollistaneet jopa tuhansien eurojen korjaus- ja kulusäästöt melko minimaalisella kiinnijäänti- ja sanktioriskillä."
"Varsinaisia päätöksiä uusista säännöistä tai niihin liittyvistä summista ei kuitenkaan ole vielä tehty." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten?
https://www.is.fi/autot/art-2000008869100.html
"Päästömanipulaatiot ovat olleet suosittuja, sillä ne ovat mahdollistaneet jopa tuhansien eurojen korjaus- ja kulusäästöt melko minimaalisella kiinnijäänti- ja sanktioriskillä."
"Varsinaisia päätöksiä uusista säännöistä tai niihin liittyvistä summista ei kuitenkaan ole vielä tehty."Käyttöä onkin ollut aika hankala tai käytännössä mahdotonta valvoa kun ei katsastusviranomaisella oikein ole keinoja tutkia onko auto softattu vai ei.
Siksi tuossa ehdotetaan noiden laitteiden tai ohjelmistojen myynti- ja asennuskieltoa mikä lienee tehokkaampi keino. Eli viripajat eivät enää voisi (laillisesti) myydä lastutuksia tai EGR/DPF poisohjelmointeja yms. ellei palvelun myyjä pysty osoittamaan että muutoksien jälkeenkin auto täyttää tarvittavat normit.
- Anonyymi
nuorisolla joka bemarissa ja audissa tehty omat säädöt...kohta saa valtio rahaa mutta moni joutuu luopumaan autosta kun ei varaa ajaa maksujen seurauksena
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333164Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441579Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173793- 48709