Vapaa-ajattelijain liitto ja Suomen Humanistiliitto ovat yhdessä lähettäneet suomalaisille puolueille seuraavan kirjeen, jossa ehdotetaan ryhtymistä Suomen evankelis-luterilaisen kirkon ja Suomen ortodoksisen kirkon erityisaseman lopettamista.
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/esitys-puolueille-valtion-ja-kirkon-suhde-uusiksi/
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/esitys-puolueille-valtion-ja-kirkon-suhde-uusiksi/
Vastaukset 20
Vanhimmat
Suomessa olisi aika toteuttaa täysimääräinen uskonnonvapaus. Julkisen vallan tulisi suhtautua neutraalisti ja tasa-arvoisesti kaikkiin uskonnollisiin yhteisöihin.
Olisihan Suomi saatava jo sivistysaikaan ja pois poppamiesten käsistä.
Kirkon ja valtion epäpyhä allianssi on Suomen demokratian kauneusvirhe.
humanisti liitto 🤣 ai ne jotka luokittelevat kaikki samanarvoisiksi 🤣🤣🤣
eli minä olen tasa-arvoinen rikollisten kanssa 🤔
Näin juuri!
Jokaisen pitäisi ymmärtää, että kaltaisesi ihmisvihaaja ei ole rehellisen rosvon kanssa samanarvoinen, vaan olet arvotonta kuonaa.
Se nähdään sitten, kun korot ovat pilvissä , älä tule minulta anomaan muuta, kun lopetuspiikkiä 🤣
Sossupummi jakaa talousneuvoja - hohhoijaa.
jeesus oli humanisti eli auttoi vajakkeja lisääntymään 🤔
humanisteja ja uskovaisia ei erota muuta kun jumala 🤣🤣🤣
Jumalan erottaa kamelin takapäästa vain sorkkarauta.
Jo vuonna 1903 sos.dem puoluekokouksessa vaadittiin kirkon ja valtion eroa. Hitaita ovat demarien kiireet.
Hiljakseen kohti tunnustuksettomuutta valtiossa.
- Vankila-, sotilas- ja sairaalapappien virkojen lakkauttaminen.
- Julkiset tilat katsomusneutraaleiksi, esim. koulut, sairaalat, vankilat yms siten, ettei niissä harjoiteta uskontoa. Näin en kenenkään vakaumus tule selville ja yksityisyydensuoja säilyy.
- Jumalanpilkka yms. uskontoja koskevien suojelulakien lakkauttaminen. Samalla huomioiden, että laki julkisrauhan rikkominen ei koske tälläkään hetkellä uskonnollisia yhteisöjä, joten sitä ei ole tarvetta muuttaa, sillä se muuttuisi uskontojen suojelulaiksi silloin. Sananvapauden nojalla uskontoja saa siis kritisoida. Siksi uskonrauhan rikkomista koskeva pykälä voidaan tarpeettomana poistaa.
- Kirkon eläkejärjestelmän laittaminen uusiksi - irtautuminen Kevasta ja nykyisen eläkelaitoksen lakkauttaminen ja sen varojen siirtäminen valtio sosiaalitoimen käyttöön. Kirkon työntekijät siirtyvät olemassaoleviin neutraaleihin eläkelaitosten asiakkaiksi ja alkavat maksaa eläkekertymää itselleen kuten muutkin.
- Hautausmaiden ja niiden kiinteistöjen siirtyminen yhteiskunnan vastuulle ja hautausmaiden kiinteistöjen vuokraaminen yksityisyrittäjille. Kiinteistöt muutetaan tunnustuksettomiksi saattotiloiksi, joissa järjestetään tunnustuksettomia jokaiselle omaiselle soveltuvia vainajien saattohetkiä.
- Uskonnonopetuksen poistaminen kouluista, sisältäen luonnollisesti elämänkatsomustiedossa vielä olevan muinaisjäänteen uskonnonopetuksesta. Siirrytään tunnustuksettomaan ja neutraaliin jokaiselle sopivaan eettis-filosofiseen katsomusopetukseen.
- Koulut muiden julkisten kiinteistöjen tavalla ovat uskonnonharjoittamisesta vapaita paikkoja. Uskonto yksityisasiana on tärkeä, joten sen ei tarvitse tulla esille pakottamatta tai pakottaen.
- Kirkolliset yms. uskontojen tilat ovat yksityistiloja, joissa järjestetään uskontojen omia yksityistilaisuuksia. Niitä ei tarvitse luokitella julkisiksi, koska kun uskonto on yksityisasia, sen harjoittaminen kuuluu yksityisyydensuojan piiriin yhtälailla.
Terv. Meingott
Kirkon eläkelaitos on aikapommi. Kirkon tulot ovat trendinomaisesti alenemassa ja eläkevastuut kasvamassa. Kirkko pitää viimeiseen asti kiinni hyväpalkkaisen eliitin viroista ja kasvattaa näin eläketaakkaa joka tulee muiden maksettavaksi.
Siksi sen lakkauttaminen on kannattava ratkaisu ja sen varojen siirtäminen yhteiskunnan sosiaalitoimen käyttöön. Kirkon työntekijät siirtyvät tunnustuksettomien eläkelaitosten piiriin ja alkavat puhtaalta pöydältä maksaa eläkemaksujaan ja kerryttämään eläkettään kuten muutkin.
Terv. Meingott
Esityksessä on hyvä maininta kulttuurihistoriallisten kiinteistöjen suojelemisesta. Luonnollisesti tämä koskee historiallisia ja vanhoja kohteita, joita on suomalaiselle kulttuurille merkitystä ja se on kannatettavaa. Tietenkin kirkkorakennukset eivät tähän ryhmään kuulu, vaan ne ovat kiinteistöjä muiden kiinteistöjen tavoin ja sen mukaisesti niitä tulee kohdella, ei suojella kulttuurihistoriallisesti arvokkaina, koska sitä ne eivät ole. Ne eivät edusta suomalaista kulttuuria, vaan lähi-idästä peräisin olevaa lainakulttuuria. Näin ollen kulttuurihistoriallinen syy ei ulotu niihin.
Terv. Meingott
Luin. Voin kannattaa. Mites?
Hyvä. Nyt sitte huomio kansanedustajaehdokkaisiin.
Anna tukesi. Liity vapaa-ajattelijoihin.
Tämä tarvitsee rivikansalaisten tukea, tuenilmaukzis somessa ja juttelua kansanedustajaehdokkaiden kanssa.
Ateistien on järkevää tukea näitä yhdistyksiä. Liity. Tue. Toimikin.