Putin suunnittelee hyökkäyksiä Euroopassa

Kiistää Liettuan ja Puolan uhkailu.
Vertaa itseään Pietari suureen höh putinpieni.
Venäjä pysäytettävä yhdessä ja mahdollisimman pian.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No. Putinin oman lausunnon mukaan Pietari Suuri otti suuressa Pohjan Sodassa venäjälle ne alueet jotka venäjälle kuuluvat. Ja kuuluvat edelleenkin.

Eiköhän tämän lausunnon sisältö ole aika selvä.

Äänestä

Venäjällähän on ihan oma kirjoitettu historia, siis ihan oman maun mukaan ei siis tosi historiaa. Sen mukaan Suomi on aina ollut Venäjää, ei niinkuin historia oikeasti menee. Eiköhän Suomi ole ennen Pietari Suurta liitetty kaikin sitein Ruotsiin jo vuosisatoja ja vuosisatoja on täällä vihattu ja pelätty ryssiä. Vertaus on tosi ontuva. Pietari kyllä valloitti Eurooppaa, heikkoja pikku ruhtiaskuntia ja asumatonta aroa. Pietari toisaalta myös teki uudistuksia ja rakensi uutta, jota keisari putte I pieni ei nyt tee vaan ainoastaa tuhoaa sekä Venäjää että valtaamiaan alueita. Jos Venäjä voittaa Ukrainassa niin heillä ei ole vuosikymmeniin mitään resulsseja jälleen rakentamiseen. Ukrainalaiset tuhotaan ja sinne viedään uudisasutus jostain Venäjän takapajulasta rakentamaan sotajätteistä itselleen hökkeleitä. Sama tulee tapahtumaan kaikissa muissa maissa Liettua, Latvia, Puola jne. Jos katsoitte tämän missä hän puhui Pietarista niin ei voi muuta sanoa kuin että ihan oksettaa katsoa moista oliota joka röhnöttää tuolissa ja päästelee älyttömiä sammakoita suustaan ja kansalaiset ihaillen tuijottaa. Kansa on ihan yhtä vastuussa tästä sodasta kuin putte ja kumppanit. Vai eikö muka Saksan kansaa syyllistetty Hitlerin teoista?

Äänestä
  • Pietari Suurella ja Suomella ei ole mitään tekemistä toisistaan. Ne alueet, jotka Pietari Suuri sai Ruotsilta ovat edelleen Venäjää. Suomen Sota käytiin Aleksanteri I:n aikana, jolloin Suomi liitettiin Venäjään. Putin ei puhunut mitään Aleksanteri I:stä.
    Puola, Latvia, Liettua, Viro liittyvät aidosti Pietari Suureen. Ruotsi oli valloittanut alueet 30-vuotisen sodan aikana, joten periaatteessa Putin on oikeassa. Ainut vain, että ne liitettiin silloin Venäjään, kun ne aikaisemmin olivat olleet kaikki Puolaa, joka oli itsenäinen.

    Äänestä

Oih miten mielenkiintoista.

Äänestä

Miksi?? Suomessakin autonomian aikaan oli kaikki paremmin kuin nyt.

Äänestä
  • Suomalaisia kuoli nälkään ja tauteihin, ei ne niin hyviä aikoja ollut.

    Äänestä

Siittä vuaaan sitten nousee porukkaa maihin myös Vladivostokissa

Äänestä

Putin on naZi.

Äänestä

On pikku ukolla suuret luulot itsestään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kiistää Liettuan ja Puolan uhkailu.
Vertaa itseään Pietari suureen höh putinpieni.
Venäjä pysäytettävä yhdessä ja mahdollisimman pian.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu