Kopioiva, epäaito ystävä

Anonyymi

Olenko väärässä kun alan miettiä onko ystäväni ystävä lainkaan? Pääsin hakemaani koulutukseen, ilolla kerroin tämän ja odotin vastakaikua, lähetin viestin ja kysyin mitä hän ajattelee paikasta. Ystävä sanoi että voih, yksikään viestini ei tullut perille, olinkohan lähettänyt ne väärään numeroon (lukukuittaukset näyttivät viestien avatu ja numero on whatsapissa sama kuin aiemmin), sitten vaihtoi puheenaihetta kuinka hän oli päivällä käynyt ostoksilla, tehnyt kakkua jne. Mutta ei sanaakaan onnistumisestani. Vain hänen arkisten asioiden läpi käyntiä koko tapaamisemme.

Toisena olen huomannut että hän käy jälkeeni ostamassa aina samanlaiset vaatteet kuin minulla, ymmärtäisin jos olisimme teinejä, mutta kyse on kahdesta keski-ikäisestä naisesta. Hän kopioi kaiken, talvella pipon, huivin, takin ja kesällä mekot, kengät, takit ja tuntuu hyvin nololta kun hänellä ei tunnu olevan omaa tyyliä, vain kopio minusta, kahvitteluja julkisissa paikoissa vältän kun asusteet ovat täysin samat. Tuntuu tyhmältä olla enää ko.henkilön ystävä kun hän ei iloitse kanssani, ei sure kanssani, mutta hänen kukkapenkin laitto vie tunnin keskustelun, vanhempani menehtyi, jolloin hän vetäytyi kokonaan eikä koskaan kysynyt kuinka voin. Kertoi vain kuinka hänestä on kivaa ystävän kanssa käydä kahvilla jne. Toivoin hänen lähtevän ulos kaville kanssani suruaikana kun olin aika voimaton, hän totesi ettei nyt ehdi kun on kaverin kanssa muuta.

Jos jokin asia on elämässäni huonosti, hän kuulostaa hyvin iloiselta ja naurahtelee, jos onnistun ja menestyn, hän kuulostaa hyvin allapäin olevalta, mitä tämä oikein on?

3

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jätin ystäväni. Itseasiassa hän joku 30 vuoden jälkeen otti kontakti. Alussa kirjoitti kirjeitä.Ne alkoi lopumaan.S-posti tuli vain jos hänellä jotain elämys.Koskan ei noterannut inun tapahtumini joilla oli minulle merkitys.Hän on toista kertaa aviossa ja minä en kertaakaan.Mutta minulla 2 rakkauslasta. No esim.hänen lasenlapsi sain ylioppilas hatun ,kauhee kehuminen. Laitoin pinkaan omat lapset yo.kuvat ja 2 lasen lapsi.Nin ettei kasvot näkynyt mutta kuvat lakit pässä.Lähetin sen otos, Onhan noita täläkin ja lisää tulossa,kunmutama vuosi etenpäin menään.Vastasi en tienyt miksi et kertonut. Voi heran pieksut sentään,Eli nuolee titeletä,satuu niitä ole jo lapsillani.Kovasti kehuu matkoista kunmiehensä kanssa teke,ei kerro ne on eläkeläismatkat.Mut esitää kuin omatoimisa vireitä ovat.Mikä ystävä tollanen on?Kun tietä minulla ei mahdolisuus mihinkään,Jätin takseni.Olen oman oloisteni kanssa joista iloa,Jotka jakavat iloni ja suruni ja tuen heitä heidän surut,kuin iloitsen heidän ilot.

    • Anonyymi

      Hyvä päätös jättää ystävä taaksesi. Ei ole ystävyyden arvoinen. Kyllä surussa tukeminen, onnistumisista iloitseminen ja vastavuoroisuus ovat tärkeitä. Osa ei arvosta aitoa ystävyyttä, sellaiset kannattaa jättää pois elämästä.

    • Anonyymi

      Taidan ristiä sinut miss Marpleksi tästälähin tai oikeastaan A.Christie sopii paremmin. Tarkkanäköisyys ja juonenpunonta on laadukasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      146
      14443
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6042
    3. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      5670
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5640
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4427
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      62
      4259
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      23
      3934
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe