Kirveleviä nopeasti laajenevia ihonvärisiä laikkuja iholla

Anonyymi

Selästä alkoi ensimmäinen kirvely ja tarkastelin sitä kohtaa, niin löytyi ihonvärinen laikku, jonka reuna oli vähän tummempi kuin iho.
Laikkuja tuli nopesti lisää ja ne laajenivat isommaksi. Niiden sisälle muodostui uusia pieniä laikkuja rypälemäiseen, kukkamaiseen kuviooon.
Nyt niitä on joka puolella päästä varpaisiin, myös kasvoissa ja nenäpäässä, varpaissa, jalkapohjissa, käsivarsissa, säärissä, vatsassa, pakaroissa, jne.
Olo on hiukan kuumeinen, mutta ei ole kuumetta.
Ongelma on se, että ne näkyvät vain läheltä tarkkaan katsottuna, ja siksi Mehiläisessä ei lääkäri ja hoitajat uskoneet, että minulla on mitään. He vilkaisivat niitä puolen metrin päästä ja hoitaja sanoi, ettei siitä saa enää puhua. Eivät varanneet uutta aikaa tutkimukselle.
Kirvely kestää jonkin aikaa, sitten loppuu ja siirtyy kirvelemään toista laikkua.
Pahimmillaan se tuntuu siltä kuin neuloilla pisteltäisiin.
Minulla on vaalea iho, ehkä siksi nuo laikutkin ovat vaaleita.
Olen kokeillut 1% kortisonia, joka joissakin laikuissa on lopettanut kirvelyn, mutta ne kasvavat ja lisääntyvät silti.
Oikeasti huolestuttaa, että jos onkin ihosyöpä, joka olisi kiireesti hoidettava. Pelottaa myös, että se leviää silmiin. Korvia on jo kirvellyt.
Tietääkö joku mikä se voisi olla ? Rengasgranula on sen näköinen, mutta sen ei pitäisi kirvellä ja tehdä uusia laikkuja renkaiden sisään.

1

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uudestaan lääkäriin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2378
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      53
      2157
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      207
      1676
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1630
    5. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      31
      1614
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      18
      1449
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1394
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      8
      1379
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1291
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1284
    Aihe