viikko sitten loppui kymmenen päivän lääkekuuri. lääkkeenä oli v-pen ja sillä hoidettiin angiinaa.
lääkäri vihjaisi mahdollisesta hiivasienitulehduksesta, onko muilla kokemuksia?
emätintä kirvellyt muutama päivä, ja myös kutinaa esiintyy. onko hiivasienitulehdus iskenyt muille?
lääkäri vihjaisi mahdollisesta hiivasienitulehduksesta, onko muilla kokemuksia?
emätintä kirvellyt muutama päivä, ja myös kutinaa esiintyy. onko hiivasienitulehdus iskenyt muille?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos kutittaan ja kirveltää, osta apteekista ilman reseptiä hiivatulehduskuuri.
Minä pyydän joka antibioottireseptin kylkeen reseptin myös Diflucan-kapselille. Se on ihan varma ja vakio, että joka ikisen kuurin jälkeen seuraa hiivatulehdus.
Reseptivapaiden puikkojen kanssa tuhraaminen on useimmiten täysin hyödytöntä itsensä kiusaamista.
Minulle tulee aina antibioottikuurin jälkeen hiiva ja se hoituu helposti yhdellä 500 mg:n tai kolmella 200 mg:n Canesten-puikolla. Ennen muinoin Canestenkin oli reseptilääke ja silloinkin sillä lähti hiiva, ihan lääkärin määräyksestä. Muutkin reseptivapaat hiivalääkkeet ovat tehokkaita.
Hiiva kun pesii muuallakin kuin emättimessä: suussa, limakalvoilla, iholla jne.
Entäs jos olisit mies? Siinä ei emätinpuikoilla pitkälle pötkitä.
Kertoiko lääkäri sinulle että antibiootin kanssa tulisi nauttia maitohappabakteerituotteita?
Ei varmaankaan kertonut..
Ennen muinoin minullakin oli aina antibioottikuurin aikana/jälkeen hiivasienitulehdus milloin missäkin, mutta ei ole ollut sen jälkeen kun olen aina kuurin aikana ja kolme-neljä kuukautta kuurin jälkeen syönyt maitohappobakteerikapselita. Niiden lisäksi käytän paljon Gefilus-tuotteita ja hiiva on historiaa....