Mies outona äitinsä jälkeen

Anonyymi

Mieheni äärimmäisen iäkäs äiti kuoli talvella ja koko kevät on mennyt tämän kuolinasioita ja jälkiasioita hoitaessa. Anoppi oli varakas, erittäin oikukas, ei hyväksynyt kaikkia lapsiaan eikä lapsenlapsia eikä lapsenlapsenlapsiaan. Oli pari hyvää tyyppiä lapsissa, osa oli liian lihavia, osa kuulemma vaihdokkaita. Hänen karkea kielensä piti osan sukua loitolla. Mieheni oli äitinsä suosikki ja tämä korotti äitinsä lähes kuningatar Elisabethiksi vaikka oli pitänyt äitiä vaikeana tapauksena. Hän kirjoitti äidistään ylistyselämäkerran. Äidin maatilan ja muun omaisuuden jako on ollut kinkkistä riitelevien sukulaisten ja testamenttiien takia. Lisävaikeutta tuli kun anoppi eli kunnioitettavaan ikään ja appi kuoli jo 50v aikaisemmin. Asiat roikkui, oli osin hoitamatta, virheitä on tehty. Verottaja on puuttunut anopin asioiden hoitamattomuuteen. Ja tietysti välit ovat nyt huonot ristiin ja rastiin. 2 tuomaria selvittelee perinnönjaossa vaikka kaikki lapset ovat jo hyvine eläkkeineen eläkeiässä.

Mieheni on toiminut elämässä rauhallisesti mutta eilen hän sai ihmekohtauksen kun äidin kaupunkiasunto purettiin myyntiin. Hän alkoi huutaa muuttajille jostain miniasiasta. Hän huusi ja kirosi ja potki huonekaluja. Osa muuttajista poistui. Miehen uhoa kesti 2 tuntia. Asia oli todella naurettavan pieni mutta paisui mieheni mielessä. Tyttäremme pahoitti mielensä isän käytöksestä. Itse järkytyin ja häpesin. Sitten hän hiljeni ja jatkoi muuttoa.

Meillä oli pakollinen meno illalla jossa mies oli kuin mitään ei olisi tapahtunut. Hän ylisti äitiään. Pidin suuni kiinni mutta illalla oli todella vihainen Miehelle joka oli munannut muuton. Sanoin etten voi luottaa enää, pelkään ja häpeän. Tänään lapsenlapsemme tulee meille asumaan 3kk erän kurssin takia. Pelkään että lapsi pelkää nyt ukin raivareita. Mikä saa yleensä kunnollisen miehen repeämän. Itse selitti minulle että saa kai hän nyt kerran nousta huonolla jalalla. Miten mies elää jatkossa, tuleeko hänestä äitinsä oikukas riitaisa poika. Voi tyttöä joka meille tulee ukkihirviön takia. Asumme opiskelukaupungissa ja tytöllä ei ole muita tuttuja täällä.

Ehkä mieheni äidin ikävä purkautui eilen muutossa. Äidin, joka oli todella vaikea. En osannut kuvitella naimisiin mennessä anopin elävän 100v. Asiat roikkui ja roikkui.

9

1168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitkä elämä pitkittää asioiden hoitoa. Hoivakotiajaj
      i voi oma asunto jäädä tyhjäksi, mitä sille tehdään. Appi oli 20 v alzheimerina hoivakodissa. Seisovat asiat seisoi, koti rappeutui. Oli vielä hänen sukulaisten jakamattomia kuolinpesiä, ilmestyi ekstra poika suvun riemuksi. Asioita selvitelty 3v.

    • Anonyymi

      Miehen äiti 100vuotiaaksi eli? Mies siis ainakin 75v? Purkaa surunsa ja oman tietoisutensa kuolee.Ei siis hänkään elä ikuisesti.Kuoleman kohdatessa oppii sen todelisen raadolisuuden me kaikki kuolemme.Miten itse suhtaudut oman äitisi, isän kuolemaan?Perunkirjotuksissa vaikka olisi 2 lusikaa ja haarukkaa riidellään. Jos mies jo yli 70 tai 75v. On myös alkavaa muistisairauta alzmer tauti. Sen alkuvaiheisin kuuluu huono käytös ja arvaamattomat raivokohtaukset ymm.Kunes setodetaan ja saadan läkitys sopiva,mielikin rauhoituu ja läkeillä purkaukset rauhoitumaan. Kovin katkerasti kirjotit kuoleesta,eli anopistasi.minusta se oli rumaa.Loitko koskan häneen tervettä kontakti pohjaa ja ymärystä hän oli sodat nähnyt ymm.Vai ajatelitko mustasukaisena ja katelisena viimeisen asti hyvä poika äiti suhde?Oletuksista ,luuloista kuviteluista,juoruista, ne suku, läheisriidat tulee!Kuin kateudesta tulee.Kun ei osata koskaan nosta kissa pöydälle heti ja puhua asioista asian omaisen kanssa heti.

    • Anonyymi

      Miehesi pääsi vasta nyt irti napanuorastaan. On hukassa itsensä kanssa. Joku viisaampi osannee kertoa miksi on nostanut äitinsä epärealistisen ylös. Minusta ap kirjoittaa ihan asiallisesti anopistaan. Miehellä voi tosiaan olla myös jotain terveydellistä ongelmaa, joka vaikuttaa persoonallisuuden muutokseen.

    • Anonyymi

      Älä tee äkkinäisiä johtopäätöksiä. Mies oli vain surun ja kaiken keskellä stressaantunut,se purkautui ja elämä jatkuu. Osoita miehellesi huomiota, hellyyttä,tue. Hän on nyt elämänsä ehkä kovimmassa paikassa.

    • Anonyymi

      Joku arvosteli anopistani puhumistani. Faktaa se oli. Arvostan anopin työtä tilalla. Hän johti sitä hyvin. Oli tiukka mutta lopetti käytännössä tilan.Anoppi ei ollut perinteinen mummo vaan kova ja tyly pienillekin. Muutamaa lukuunottamatta. Erään vieraan rodun äidin lapsia hän ei edes halunnut tavata kun ei ole Paavon näköisiä". Paavo oli miehensä Minkäs lapsi voi näölleen.

    • Anonyymi

      Pitkä napanuora

    • Anonyymi

      Kuulostaa siltä, että äidillä ja pojalla on ollut oidipuksellinen seksuaalisuhde keskenään.

    • Anonyymi

      Miehesi ny sattuu olemaan hermoheikko sinuna varoisin hänen seuraansa koskaan et tiedä koska tulet nyrkistä saamaan jos ei pystyny hermojaan noin pikkujutussa hillitsemään mu niin makkaa kui pettaa

    • Anonyymi

      Äiti on miehelle tärkeämpi kuin muut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4967
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      151
      4760
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      213
      4758
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4571
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2138
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1657
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1554
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      190
      1255
    Aihe