Eräs sähköautojen eduista on vähäinen huoltotarve. Polttomoottoriautoissa kriittisimmät määräaikaishuollon tarpeet liittyvät moottoriin ja voimansiirtoon, kun taas sähkömoottori ei juuri huoltoa kaipaa ja voimansiirtokin on yksinkertaisempi.
Hyundai Ioniq 5 todisti: sähköauto on halpa huoltaa.
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/hyundai-ioniq-5-todisti-sahkoauto-on-halpa-huoltaa/
Hyundai Ioniq 5 todisti: sähköauto on halpa huoltaa.
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/hyundai-ioniq-5-todisti-sahkoauto-on-halpa-huoltaa/
Vastaukset 47
Vanhimmat
Ja silti tojota on juuttunut tekemään suurinpiirtein ainoastaan vain bensalla liikkuvia autoja. Melkoisen typerää toimintaa.
Tojo odottaa sitä tilannetta että eurooppalaiset autotehtaat lopettaa polttomoottoriautojen valmistuksen. Sen jälkeen tuleekin Toyotan polttomoottoriautojen invaasio.
"Sen jälkeen tuleekin Toyotan polttomoottoriautojen invaasio."
Ei tule tojon invaasiota vaan täysi stoppi myynnille. Niinkuin Norjassakin.
Miksihän se Toyotan mollaaminen pitää tännekin levittää??
Se on yleinen riesa ja huoli ilmaston takia.
Nii mutta mites maksulliset päivitykset ja sovellusten subcriber maksut jne.
Kyllähän huollon rahastumahdollisuuksia mietitään ankarasti.
Kohta maksetaan kuukausimaksua valmistajalle muiden kulujen päälle.
On sulla haaveet??
Ja kevyt työntää.
Ja kallis omistaa. Esim Tesla 3 TM käyttötestin perusteella kulut 50 €/100 km
Patteriautot ovat kalliita ja lainakulu/arvonalenemahan on aina ylivoimaisesti suurin kuluerä.
BTW, patteriautoissa rengaskulutkin tuppaavat olemaan keskimääräistä korkeammat. Ne kun painavat 1,8-2,2 tonnia ja jos kuski vielä tykkää esitellä 0-50 kiihtyvyyttä.
Seuraavaksi odotamme, miten patteripetteri tulee taas itkua turhertaen selittämään, miten kulut vain 1 €/100 km, kun sähkön ryöstää porrashuoneen tai pysäköintihallin siivouspistorasiasta (vrt. kaupastakin saa varastaa 2 € suklaapatukan, muttei televiota).
Mielikuvitusautoon ei tarvi ottaa lainaa eikä ostaa uusia renkaita.
Reilun 2000 kg painoinen patteriauto on raskas työnnettävä.
Ja itku jatkuu kovana, kirsikoita poimitaan. Silti nämä "patteriautot" jatkavat rakettimaista suosion kasvua.
Tesla onkin ökyauto. Myös polttisökyt ovat kalliita omistaa.
Joku+selvästi+alle+1+%+marginaaliryhmään+kuuluva+siellä+taitaa+nyt+piipittää.
Kesäkuussa onkin rekisteröity jo ilmiömäisen suuri määrä sähköautoja.
Mahtavaa.+Tällä+kasvutahdilla+patteriautojen+osuus+on+pian+100+%+uusista+ja+sen+jälkeen+menee+enää+30+vuotta+kunnes+kaikki+autot+ovat+patteriautoja.+Valmista+tulee+vähän+ennen+vuotta+2060.+Tosin+silloin+puhutaan+vain+hlöautoista.+Raskas+kalusto+tulee+kaukana+perässä.+Toistaiseksi+pattereilla+toimivat+vain+nurkka-ajossa+pyörivät+kaupunkibussit.+Mutta+patteripetterit+eivät+poistu+kauas+kotiovelta/äidin+helmoista,+joten+heillä+on+hiukka+vääristyneet+kuvitelmat+todellisuudesta.+Esim.+jääkaappi+täyttyy+ihan+itsekseen...
Ei+pelastu+maailma+patteriautoilla.+Too+little+too+late.+2030+patteriautojen+osuus+on+vielä+alle+10+%+ts.+niillä+ei+ilmastonmuutosta+pysäytetä.+Tarttis+tehdä+jotain+oikeasti+vaikuttavaa+jo+seuraavien+10-15+vuoden+aikana.+
Ainoa+realistinen+vaihtoehto+on+vaihtaa+polttoaine+ei-fossiiliseen.+Kaasuautolla+lähti+oman+autoiluni+päästöistä+-70+%+jo+vuosia+sitten.+Patteriautot+eivät+vieläkään+käyttökelpoinen+vaihtoehto+-+latausasemia+liian+vähän+ja+hintaa+liikaa+suhteessa+halpuutukseen+(huono+käyttöliittymä,+osassa+myös+puutteita+lämmityslaitteessa,+ajo-ominaisuuksissa+yms+kuten+TM+talvitestissä+nähtiin).+20-25+k€+auton+kohdalla+voi+jotain+antaa+antereksikin,+muttei+enää+50++k€+hintaluokassa.
Tiesithän että kaasuautoilla kun käytät LNG- kaasua, nääs muuta ei meillä ole, sen kaasun nesteyttämiseen kuluu heti kättelyssä kolmasosa kaikesta kaasun energiasisällöstä? Kaasumuodossa olevan kaasun puhdistaminen ja monivaiheinen jäähdyttäminen vähintään miinus 163- asteiseen tilaan ja kaikki sellainen vie energiaa vähän p-run paljon. Muut häviöt, merikuljetukset, maakuljetukset jne. joista kaikista tulee lisää häviöitä, ovat rikkana rokassa, lisänä kokonaishäviöissä.
"latausasemia liian vähän ja hintaa liikaa suhteessa halpuutukseen"
Mulle riittää hyvin se kotipihassa oleva latausasema ha 100km tulee hintaa alle kaksi euroa. En ole kulkumulkku.
Patteriuskovaisiin+voi+aina+luottaa+-+valehtelevat+joka+kerta+kun+suunsa+avaavat.+
Tällä+kertaa+patteriuskovainen+käyttää+vedyn+nesteytyksen+energiankulutusta,+vaikka+puhutaan+metaanista.+Iso+ero+tarvittavassa+lämpötilassa+ja+energiankulutuksessa.+Vedyllä+toistakymmentä+kWh/kg,+metaanilla+1+tai+2.+Myös+puhdistaminen+on+pikkupojan+sekoilua.+Kyllä+maakaasu+pistetään+myyntiin+aika+sellaisena+kuin+se+tuutista+tulee.+Venäjältä+saatu+kaasu+oli+lähes+puhdasta+metaania,+mutta+esim+pohjanmeren+kaasussa+on+joukossa+kohtuu+iso+siivu+hiilidioksidia+yms.+tauhkaa,+mikä+näkyy+suurempana+tiheytenä+ja+kulutuksena+(kg/100+km)+kaasulla+ajaen.+Biokaasu+sen+sijaan+pitää+puhdistaa+->+biometaani.+Muualla+maailmassa+menee+niinpäin,+että+biometaani+on+se+selvästi+laadukkaampi+vaihtoehto+(jota+myös+kuluu+vähemmän)+kuin+maakaasu.+
Metaani+liikutellaan+pääosin+paineistettuna+kaasuna.+Onhan+maassamme+putkiverkkokin.+Nesteytetyn+metaanin+kanssa+läträtään+lähinnä+niillä+tankkausasemilla+(10+kpl),+joilla+jaetaan+paineistetun+kaasun+ohella+myös+nesteytettyä+metaania+raskaan+kaluston+käyttöön.
Luonnollisesti+muutkin+"faktat"+patteripetterin+ylivilkkaan+mielikuvituksen+tuotetta.+Aika+vähän+on+Suomessa+nesteytettyä+metaania+käytetty,+kun+ensimmäinen+yleiseen+käyttöön+tuleva+terminaali+on+vasta+rakenteilla+Haminassa.+Se+tulee+olemaan+ensimmäinen,+josta+metaania+voi+syöttää+kaasuputkistoon.+2+vanhempaa+terminaalia+on+pääasiassa+paikalliseen+käyttöön+(Torniossa+Röyttän+teollisuusalueelle)+sekä+LNG+käyttöisten+laivojen+tankkaamiseen.+Eikä+nämä+"vanhatkaan"+kovin+monen+vuoden+takaan+ole,+Porin+terminaali+otettu+käyttöön+2016+ja+Oulun+2017.+Faktat+hallussa+patteripetterillä.
Tärkein+kaasun+lähde+oli+neukkulasta+johdettu+putki.+Vajetta+paikataan+nyt+Virosta+saatavalla+kaasulla+(Balticconnector)+ja+loppuvuodesta+valmistuvalla+Haminan+terminaalilla.+Osa+kaasuntarpeesta+katetaan+myös+kotimaisella+biokaasulla,+jota+tuotettiin+jo+2018+terawattitunnin+edestä.+Tuo+määrä+olisi+riittänyt+kattamaan+reilun+2+%+KAIKEN+liikenteen+energiankulutuksesta,+jos+biokaasu/metaani+olisi+pelkästään+liikennekäyttöön+hyödynnetty.+Biokaasua+siis+tehdään+moninkertainen+määrä+verrattuna+kaasuautojen+kulutukseen+ja+valtaosa+palaa+paikallisissa+lämpölaitoksissa+tai+voimaloissa+maakaasua+korvaavana+polttoaineena.+
Tuotantolaitoksia+on+2018+jälkeen+tullut+lisää+ja+2030+tavoitteena+oli+4+TWh+tuotanto,+mikä+edustaisi+liki+10+%+liikenteen+energiantarpeesta.+Jos+kaikki+käytettäisiin+liikenteenseen.+Ei+tietenkään+ole+mahdolista+koska+osa+tuotantolaitoksissa+tekee+kaasua+vain+kattilassa+poltettavaksi+ei+ole+laitteistoa+biokaasun+jalostukseen+biometaaniksi+eikä+myöskään+jakelua.
Mutta+0-päästöistä+kaasuautokantaa+on+siis+varaa+kasvattaa+reilusti+-+kaasun+tuotannosta+homma+ei+jää+kiinni.+Tällä+hetkellä+ongelma+on+lähinnä+teollisuudessa,+jossa+on+hyödynnetty+putkea+pitkin+saatua+maakaasua+energianlähteenä+ja+raaka-aineena+(teollisuusprosesseissa+käytetty+vety+on+valmistettu+maakaasusta).+Tämän+prosessivedyn+tuottamiseen+pitää+tietenkin+kehittää+parempi+ratkaisu,+jossa+ei+tule+isot+CO2+päästöt+sivutuotteena.+Elikä+tähän+sitä+tuulivoimaa+tarvitaan+ja+paljon.
Tuulivoiman+varastointiikin+on+ratkaisu+jo+kehitetty+-+tehdään+ylituotannolla+synteettistä+metaania,+joka+passaa+autojen+polttoaineeksi+ja+jota+on+vetyä+helpompi+nesteyttää+ja+varastoida.+Metaania+hyödyntävät+kombivoimalaitoksetkin+löytyvät+jo+valmiina.
Sähkön+vuodenaikavarastointi+(siis+niin+että+kesän+ylituotanto+säilöttäisiin+pattereissa+tammikuulle+asti)+on+taas+jalat+irti+maasta+-petterein+märkä+päiväuni.+Akkujen+energiantiheys+on+onneton+ja+hinta+tolkuton+nestemäisiin+polttoaineisiin+verrattuna.+Kaasuautollakin+hurauttaa+kaasulla+saman+matkan+kuin+patteriautolla,+mutta+pikalataus+kestää+30+min+sijaan+3+min+ja+jos+latausmahdollisuutta+ei+ole,+niin+sitten+matka+jatkuu+bensalla,+patteriautolla+puolestaan+jäädään+viettämään+yö+autossa,+kuten+HS+koeajolla+kävi,+kun+yhteispeli+paikkakunnan+ainoan+pikalatauspömpelin+kanssa+ei+sujunut.+Totesivat+myös,+että+patteriautolla+liikuttaessa+pitää+pitkille+matkoille+laskea+lisää+aikaa+ja+hyödyksi+on+myös+"kartturi"+joka+7+softan+ja+myös+puhelimen+avulla+yrittää+pysyä+kärryillä+siitä,+missä+mahdollisesti+olisi+toimiva+latauspömpeli,+joka+sattuisi+myös+olemaan+vapaana.+Patteriauton+kanssa+liikkuminen+muistuttaa+50+vuoden+takaista+tilannetta.
Kova+pelko+pojalla+on+sähköautiosta,+eli+uhka+on+vakava.
Latauspisteteitä+rakennetaan+kokoajan+lisää+ja+ne+löytyy+helposti+ATK:n+avulla+ja+ihminen+liikkuu+99%+samoja+reittejä+ja+nurkkia+ja+tietää+missä+autonsa+voi+ladata+ja+lähes+kaikki+voi+ladata+työpaikalla+tai+kotonaan.
Noita+"ajoreissuja+ja+tutkimuksia"+voi+tehdä+ihan+millaisia+haluaa+esittää.
Kyllä on hemmolla hirveä vapina ja tärinä. Uskomatonta.
Patteripetteri jää kiinni valheista, mutta faktat kimpoilevat uskiksen umpiluupäästä ja sama laulu jatkuu - petterilla on oikeaa tietoa (sokea usko) ja kaikki muut väärässä.
Petterillä on oikeus ja velvollisuus valehdella vääräuskoisten käännyttämiseksi.
Jos huoltojen hinnat hirvittää, niin Ferrari on hyvä vaihtoehto. Niissä näyttää tulevan 7 vuoden huollot ilmaiseksi.
Onko näin? Jotkut mallit pitää tosin huollattaa tehtaalla, joten matkakuluja voi tulla.
Niin...mutta sitten kun jotain hajoaa tai takuut menneet umpeen niin saat kiinnittää asuntosi että on varaa korjauttaa autoa
Akkutakuut on pitkiä ja samalla kallein mahdollinen ongelma, eli ei huolen häivää.
Patteriautojen korjaukset ovat kalliita ja koko valtakunnassa on vain muutama korjaamo, jolla on lupa koskea akustoon ja muuhun korkeajännitetekniikkaan. Esim. Teslan valtuuttamia korjaamoita tasan 1. Jonot sen mukaiset.
Lataushybridin akuston vaihto merkkiliikkeen hinnoilla samaa luokkaa kuin polttomoottorin vaihto uuteen. Varma paalaustuomia, jos maahantuoja ei maksa valtaosaa kuluista. Täyssähköautoissa akuston hinta vielä 2-3 kertainen, joten paalauskonetta pukkaa, jos tulee iso vika, jota maahantuoja ei ota kokonaan omaan piikkiinsä.
Petterit tietenkin valehtelevat, ettei akustoon voi tulla vikaa. Kuin korkeintaan yksittäiseen moduliin. No, maailmalla on nähty, että akuston saa vaurioitumaan vaikkapa uittamalla autoa tulvavedessä. Ei välttämättä hajoa heti kokonaan, joten pommin voi ehtiä laittamaan kiertoon... vaikkapa Suomeen, missä maksetaan käytetyistä kovaa hintaa. Samaa nähty myös kolariautojen kanssa. Jos ja kun on korjauksia tehty muutoin kuin merkkiliikkeen kautta, niin ei Suomessa huollolta saa edes lämmintä kättä. Nähty on jo, mihin johtaa -> auto paaliin. Tosin voi sen räjäyttääkin. Lisätietoja sinäputkesta.
Eikä aukku ole ainoa vikapaikka. Sähköautoista on mennyt mm. moottorin laakereita. Voi olla kallis paukku tämäkin, jos korjaus on aina mallia "vaihdetaan koko moottori alennusvaihde -paketti uuteen" (Tesla).
Poksahdellut on myös sisäänrakennettuja latauslaitteita (AC lataus). V60 lataushybridiin moisen uusimiselle marmorihinta 5000 € - tosin ao. tapaus omistajalle 0 € goodwill hengessä. Mutta 10 vuoden ikäiseen tai tuontiautoon moista goodwilliä tuskin enää riittää.
Ai...unohditko siitä ne jarrut...tukivarret..vetoakselit nivelineen ja suojakumeineen, puslat, apurungot....entäs kun ne sähköjohdot ja elektroniikka vanhenee...suolatut tiet ja vesikylvyt. Entäs se akku 10 vuoden päästä. Käytettyjä teslojakin katsot tietoja niin todella usein vaihdettu takuuseen akkuja ja moottoreita ynnä muuta. Se uusi kestää ehkä saman...tai vähemmän tai enemmän. Siihen sähköautoonkin pitää vaihtaa öljyä ja jääjdtysnesteet koska sellaiset siellä on eikä ne ole ikuiset siinäkään.
Halpaa on huoltaa ja halpaa on ajaa.
Viiden vuoden kokemukseni sähköautoista on tuottanut minulle niin suuret säästöt, että hirvittää.
Paljonko autosi arvo on laskenut? Alkaako olla pakottava tarve vaihtaa uuteen koska akun kesto jännittää?
Tuottaisi varmaan minullekin, jos saisin sähköauton ilmaiseksi. Autonkäyttökuluni ovat kaikkineen noin 130 € kuukaudessa, siihen on laskettu huoltotarvikkeet (huoltotyöt teen itse), polttoaine (etanoli), vakuutus (pelkkä liikennevakuutus halvimmassa yhtiössä) ja jopa sen kuuluisan jakohihnan vaihtopaketin hinta viidelle vuodelle jaettuna. Arvonalenemaa ei ole, itse asiassa romumetallin hinta on nousussa. Rahoituskuluja ei ole, maksoin koslani suoraan perstaskusta.
Saa se aikamoinen sähköauto olla, jonka pitäminen tulisi halvemmaksi.
Entä sitten? Eikö saa ajaa ja omistaa mitä haluaa?
Halvimpien sähköautojen hinnatkin ovat mitättömät.
Niinkuin esimerkiksi? Tosin eihän tällaiselle tavalliselle tehdastyöläiselle mikään ole halpaa. Kun aina on niitä tonnin tai parin kulkineita ollut, joskus hyvällä tuurilla muutaman satasen autokin on palvellut useamman vuoden. Vaan miten käynee liikkumisen sitten, kun halpispolttikset loppuu eikä sähkiksistä koskaan halpiksia tule? Ja jos tulee niin niillä ei enää pysty ajamaan kuin ihan minimaalisia matkoja.
Ihan nimenomaan tavan duunarit sähköautoja ostavat. Esim. meidän työpaikalla vain duunareilla on täyssähköautoja, johtoportaalla isoja dieseleitä sekä plugareita
Tuon+luultavasti+keksit+tuon+päästäsi.+Ensinnäkin+vain+1%+ajelee+täyssähköautoilla+joten+tuskin+työpaikallasi+montaa+sähköautoa+on.+Ja+sähköautoja+ostaa+lähinnä+hyvätuloiset,+ei+keskituloiset.
Eivät hyvätuloiset osta sähköautoja, heillä on vara ostaa polttoainetta. Sähköauto ostetaan lähes aina osamaksulla, polttomoottoriauto käteisellä.
Ja silti valtaosa sähköautoista on hyvätuloista. Lisäksi suuri osa sähköautoista on työsuhdeautoja ja niitä on lähinnä hyvätuloisilla. Keskituloisilla ei ole sähköautoja.
Nykyisellään täyssähköauto sopii vain sellaiselle, jonka kuljetustarpeet eivät ole kummoiset, eikä hänen siis kerralla tarvitse päästä 300 km:n päähän, jossa ei ole sähköä saatavilla.
Ostan heti, kun tarjolla oleviin kohtuuhintaisiin autoihin mahtuu neljä henkilöä istumaan matkatavaroineen.
Tarkoitan lähinnä vähintään 4,5 metrin pituisia autoja.
Sinun käyttöprofiilisi on suhteellisen harvinainen. Se ei oikein käy muuta kuin esimerkiksi erikoistarpeesta.
Joku toinen tarvii 15m2 kuljetuskapasiteettia, aika harva henkilöauto kykenee siihen.
Onko kaikki henkilöautot sen vuoksi tarpeettomia?
Tavallaan olen samaa mieltä, että sähköauto ei ole kovin hyvä vaihtoehto jos, autoansa käyttää niin kuin polttomoottoriauton speksit antavat myöden.
Mutta ainakin tässä kun katselen omakotitaloaluettamme, niin jokaisella pihalla on 2-3 autoa. Tuskin niissä kaikissa tarvitaan täysiä polttomoottoriauton ominaisuuksia. Näin totesin itsekin ja laitan tilaukseen työmatka-ajeluun ja muuhun kaupunkipyörittelyyn, Honda E:n. Kotteron jossa on kutakuinkin lyhin range kaikista uusista sähköautoista. Mutta riittää meille työmatka-ajoon ja kauppakassiksi. Vähäiselle käytölle jää sitten uudehko vetokoukullinen Ford Kuga, joka hoitaa sitten ne ajotarpeet joihin Honda ei pysty tai mikäli emännän kanssa tulee välttämätöntä samanaista ajoa.
Aikaista puhua vielä mitään huollon halpuudesta tai käytön halpuudesta.
Huollon tarve on pieni, mutta sitten kun napsahtaa, niin kustannukset paljon korkeammat. Tätä jo yksi sattuneesta syystä aiheeseen perehtynyt kommentoi, että patteriauton ehjääminen 5 tonnista ylöspäin, kun polttomoottorivehkeeseen tekee jo aika isonkin remontin tonnilla tai kahdella (kytkinremontti, vaihteiston korjaus jne.)
Patteriauton omistaminen on kallista hupia, koska maantieajoon kelvolliset autot aikalailla 50 tonnista ylöspäin. Tuplahinta bensakäyttöisiin verrattuna, jos siis haluaa auton eikä eläkeiläismallia, missä on penkki korkealla ja siitä hyvästä 5-10 tonnia lisää hintaa ja huonommat ajo-ominaisuudet.
BTW ei muuten patteriautoijen ajettavuudessa paljoa hurraamista TM talvitestin perusteella. Yli-innokasta luistonestoa tappamassa etenemiskyvyn (4-veto melkein pakollinen varuste -> taas muutama tonttu lisää hintaa) ja liian tehokas moottorijarrutus aiheuttaa omat temppuilunsa ja ajonvakautuksen aktivoitumisen -> liukkaalla ajaminen rasittavaa. Lisäksi osassa ei onnistu esilämmitys tai lämmityslaite on vaan alitehoinen -> pilkkihaalarit suositeltava varustus.
Akkumateriaalien hinnat ovat tuplaantuneet muutamassa kuukaudessa.
Tähän asti auton huolto ei ole maksanut kuin tarvikkeet. Kuinkas sähköauton tietokonejumit? Kuinkas niitä omassa tallissa auotaan?
paljonko maksaa..? siihen pitää ostaa vielä huolenpitosopimus...jotta kannataa.käytetty jää sitten työttömälle ongelmaksi.
Ne on siis valmistettu vain yläluokan ajettaviksi?
Kiitoksia vaan taas tästäkin Sanna.