viikinkikilju

Viikinkikuninkaan viinikilju. Hunajasta ja fariinisokerista ja sokerista. 15 päivä.

Toissapäivänä kahden pullon käyminen oli jo lakannut ja kaikki sokeri palanut. Oli kirkastunutkin ilman lisukkeita.

Sokeroin lisää ja käynnisty vielä. Maistoin toissapäivänä ja kyllähän siinä alkoholi maistu. Ei enää olla sokeria lainkaan. Oli kuivaa. Epäilin noin 12-13 prossaa ei kai se pullahiivalla kummemaksi muutu.

Muissa oli käyminen kesken kun pullonkorkit niin tiukalla. Sokeroin nekin ja maistuivat hiivalle joten käyminen oli käynnissä. Nyt kaikki on sameita. Käyminen jatkuu niissä pulloissa jotka ensiksi uusiosokeroin ja ovat samentuneet kuin vantaa joki keväisin. Haiseekin vähän samalle.

Muut pullot taas olivat rauhoittuneet ja kirkastuneet lappilainen tunturipuro. Hmm no eipä kiirettä.

Pitäisköhän hakee illaksi 16 keskarii sateenkaariolutta?

11

308

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PAITA PÄÄLLE PERVOKKI; KUN KIRJOITTELET TÄNNE!!! Tämä ei ole mikään punakaarti!

      Sinulla oli asiavirhe: sokeri ei pala kiljussa, jos et sitten käyttänyt palasokeria, vaan hiiva syö sen pikkuhiljaa. Muistaakseni käymisteitse ei pysty valmistamaan yli 18 prosenttista liuosta, koska hiiva kuolee, jos menee yli.

      Ei sitä tarvi odotella kuplimisen loppumista. Jos tykkää hiilihapotetuista juomista, niin tykkää varmasti kuplivasta kiljustakin. Ja kupliihan se samppakaljakin ja sitä vetävät jopa Leijonatkin.

      Sateenkaari on symboli sille lupaukselle, jonka Jumala antoi ihmiskunnalle Nooan päivinä, ettei enää ikinä hukuta sitä. Nyt sitten paahdutaan.

      • Mistä tiesit? ja hyvä ettet maininnu pöksyistä.

        Niin no nuo termit kiljun tekemisessä.teinhän kiljua jo 13 vuotiaana muutaman lähiön kersan kanssa. hehe.. juu pullohiivalla saadaan parempia tuloksia kuin pullahiivalla joka oli nyt käytössä. Kiljumestarit sanoo ettei päästä yli 15 prosentin mutta koulukuntia yhtä paljon kuin kiljukuntia.

        Oli kyllä iso lasku äässmarketissa mutta siinä oli myös sateenkaarineloslonkeroa. kuka jaksaa jatkuvasti ryypiskellä ohralientä? laitoin muuten rainbowolueeseenkin jäitä. ja siitä tuli mieleen. ne jotka mut tuntee otan kesäsin aina olueeseenkin jäitä..siis baarissa.

        Nyt olen vain elänyt ikuista syksyä joten viimeset 3 vuotta voin sanoa olen käynyt 9 kertaa baarissa. Sitä ennen olin baareissa varmaan joka viikonloppu.

        Nooa laitto laukun naulaan ja hyppäsi bodomiin. ensin saunoessaan ja tunnustaessaan..minähän sen tulvan alotin. Korkki irti padosta.


    • Anonyymi

      Kiljukalja meillä on kyseenalaistettu juoma. Tehin ruostumattomasta teräksestä tehtyyn pänikkään
      20 litran satsin viime viikolla juhannusta varten.

      Armida kielsi meidän tiloissa kiljun valmistuksen. Sen sana on laki. Jos sitä uhmaa, pian ovat muuttokassini ovella.

      • kilju ei haise..tuolla roskakaapissa. huomasin häivähdyksen pontikkaa enkä lainkaan etikkaa. ehkä siitä hyvä tulee


    • Anonyymi

      Tapahtuu niitä hurjiakin filmejä: Mies joka kuoli. Varmaan myy hyvin.

      • miljoonan dollarin mies ja kuoli.raha ei tuo onnea..pirusti se kyllä helpottaa asioita.


    • Anonyymi

      Menneinä vuosina sai hyvää hämäläistä sahtia AB:n hyllystäkin, mut se ei olekaan kiljukaljaa.

      • Hämäläisten juttuja taitaa sahdit olla. Joku teki sitä pohjanmaallakin. Kenellä on oikeus termiin?


    • Anonyymi

      Sahtia sen pitää olla Juhannuksena eikä aitonta kiljukaljaa.
      Maistiaiset saa sahdista vaikka huomenna kun vaan raskii menovettä pirssiin laittaa.
      Hämeen puolelle ehkä pitäisi ajaa.

      • 13 vuotiaana laitettiin perunoita..18 vee tehhtiin kotiviiniä j ja jotkut tekui vahvaa oluttakin..nyt ympyrä on sulkeutumassa ja teen kiljua tai viikinkisimaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      97
      1261
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      103
      1019
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      877
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      850
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      54
      842
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      127
      794
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      778
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      60
      626
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      45
      564
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      526
    Aihe