Ammattiliitot suurin vaara, että ajaudutaan toistamiseen 1990-luvun kaltaiseen lamaan

Anonyymi

Monet muistelevat 1990-luvun laman ankeita aikoja. He olivat silloin kärsiviä tai heidän lapsiaan. Yrityksiä meni konkurssiin, työpaikat menivät, ihmisiä ajautui henkilökohtaisiin konkursseihin, monet tekivät epätoivoissaan itsemurhan.

Kierre alkoi siitä, kun valmiiksi neuvoteltu yhteiskuntasopimus torpattiin ammattiliittojen taholta. Metalliliitto oli silloin kärkitorppaaja. Liittojen vastustuksen johdosta hallitus oli pakotettu devalvoimaan ja alamäki alkoi. Suomen valtion kassa oli tyhjä ja velkaa ei saanut. Nyt valtion velkaantuminen on myös uhkana. Prosentin koron nousu nostaa valtion velkojen korkomenoja jo 1,5 miljardia. Se on enemmän kuin poliisin budjetti.

Ensi syksynä eletään aikaa, jossa pitää yritysten kilpailukyvystä vientimarkkinoilla huolehtia. Vientiyritykset tuovat meille hyvinvointia tarjoamalla työpaikkoja ja tuomalla rahaa maahan. Vaarana on myös inflaatiokierteen nousu, jossa tuotteiden ja palveluiden hintojen nousua ruokitaan suurilla palkankorotuksilla. Nettoa ei synny, mutta vahinkoa sen enemmän.

SAK:n liittoja on neuvottelemassa palkoista ensi syksynä. Tapahtuuko taas niin, että omaan napaan tuijottelu voittaa kansantalouden ja Suomalaisten hyvinvoinnin? Käykö taas samalla tavalla kuin 1990-luvulla, jolloin ammattiliitot ajoivat Suomen syöksyyn? Nyt otetaan mittaa siitä, onko Teollisuusliiton johdossa viisautta.

Prosentin tuloveron alennus vastaa kolmen prosentin palkankorotusta. Tuloveron alennus pitää koskea kaikkia. Se on oikeudenmukaista.

Ahneus ja kateus ovat kuolemansyntejä.

8

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ratkaisujen pitää perustua tieteeseen ja tutkimukseen. Kansantalous ei ole helppo laji, mutta oikeat asiantuntijat tietävät. Kansanmiehen totuuksia ovat; tulot pitää olla menoja suuremmat, velaksi ei voi elää, ei se brutto, vaan netto, mitä tilille tulee ja mitä sillä saa.

    • Anonyymi

      Ammattiliittojahan ovat mm. Upseeriliitto, Lakimiesliitto, Lääkäriliitto yms.

    • Anonyymi

      Miksi ahneus on hyve kun kapitalisti saa pääomatuloja, mutta ei kun työntekjä saa ansiotuloja?

    • Anonyymi

      Ahneus ja kateus on kuolemansyntejä. Turha kadehtia enempi palkkaa saavia. Saavat ansionsa mukaan. Kulta ja mirhami eivät seuraa haudan taakse.

    • Anonyymi

      Teollisuusliiton Riku Aalto aloitti jo uhoamisen. Se tietää kilpailukyvyn laskua. Se tietää muutosneuvotteluita. Se tietää työttömyyttä ja kurjuutta. Se tietää kansantalouden sakkaamisen. Se tietää hyvinvointipalvelujen leikkaamisen.
      "Metalli" taas syyllinen, kuten 1990-luvun talouden syöksyyn.

      • Anonyymi

        Riku Aalto onneksi on elektroniikka-asentajaksi kouluttautuessaan saanut kattavat tiedot myös kansantaloustieteestä ja voi hyvin opastaa kaikenmaailman professoreita ja tutkijoita.
        Tärkeintä on että teollisuusliitto saa isommat korotukset kuin hoitsut!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riku Aalto onneksi on elektroniikka-asentajaksi kouluttautuessaan saanut kattavat tiedot myös kansantaloustieteestä ja voi hyvin opastaa kaikenmaailman professoreita ja tutkijoita.
        Tärkeintä on että teollisuusliitto saa isommat korotukset kuin hoitsut!!

        Hah hah. Kuntapuolella sovittiin, että saavat aina suuremman korotuksen kuin vientialoilla. Siinä vasta painetta vientipuolelle. Lieka kaulassa, joka kiristyy. Hoitsujen liittojen johtajat ovat pihalla.


    • Anonyymi

      Onko aloittaja kommunisti, kun kirjoittaa vähäosaisten työttömien asiaa?

      Kolmas nainen laulaa:
      "...Ei saa laulaa pääomasta
      paitsi korrektisti ruotsiksi
      ei saa laulaa työttömistä
      ettei luultais kommunistiksi..."

      Eipä taida nykykommunistit ajaa työttömien asiaa. Siis, että pääsis töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      16
      5754
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      83
      5375
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3394
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      90
      3347
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      120
      1137
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1087
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1012
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      44
      808
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      805
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      739
    Aihe