OLISIKO AIKA EROTA?

Anonyymi

Jos uskottomuus annetaan anteeksi mutta sen jälkeen aloitetaan toisen jatkuva vahtiminen ja kontrollointi – eikö olisi jo aika lopettaa liitto ja aloittaa uusi elämä jossa voi elää onnellisena?

Uskomatonta miten petetyt ihmiset "antavat anteeksi" mutta alkavatkin vaivihkaa ohjailemaan toista. Sairasta.

Ei ole enää normaalia jos anteeksi antaja jatkuvasti toimii petturin lapsenvahtina – humalassakin pitää olla vartalossa kiinni jotta petturi ei eksy taas väärille teille tai tee muuta tyhmää humalassa, vaaditaan petturia lopettamaan kaikki kodin ulkopuoliset harrastukset koska "no voihan kotonakin harjoittaa liikuntaa", anteeksi antajalla on välttämätön pakko todistella ulkopuolisille mm. somessa väkinäisesti otettujen kuvien kera "miten hyvin meillä menee" vaikka oikeasti koko liitto on pelkkää k*sta ja p*skaa.

Kuka jaksaa? Yksi elämä ja se haaskataan turhanpäiväiseen. Jokainen ihminen on vastuussa omasta onnestaan. Se että joku muu ihminen tekee sinusta onnellisen, kävelläänkin sitten jo ohuilla jäillä – tällaisessa tilanteessa yksinjäänyt ei enää pärjää.

Surullista.

Ihmiset, erotkaa. Elämä ei ole sen arvoista että koko ajan täytyy asioita miettiä, varoa, yrittää, riidellä, sopia, vahtia, tulla vahdituksi, kytätä, teeskennellä jne.

9

1161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairasta tuollainen käytös. Eroon ja onneen!

    • Anonyymi

      Itse olet kylvänyt epäluottamuksen siemenen. Anteeksi voi antaa, mutta ei unohtaa.
      Kannattaisiko keskustella luottamuspulasta jos suhdetta haluaa jatkaa, tai sitten vaan erota.
      Kokemuksesta tiedän ettei kerran menetettyä luottamusta saa helpolla takaisin.

      • Anonyymi

        Tämä on epätavallinen suhde


    • Niin, jokaisen täytyy vetää rajansa ja päättää miten sallii itseään kohdeltavan, niin pettäjän kuin petetynkin.

      On ihmisiä, jotka eivät lähde huonosta liitosta, koska salaa nauttivat marttyyrin asemasta.

      Aloittajan tapauksessa pettäjä taas on saanut vallan ja pitää siitä kiinni ja tuntee olevansa oikeutettu.

    • Anonyymi

      Vaikka pettäminen tapahtuu nopeasti ja ehkä anteeksiantaminenkin, henkisesti luottamuksen takaisin saaminen vie aikaa. Tässä yritetään syyllistää petettyjä.

    • Anonyymi

      Yhyy, jäikö sun ukkomiehes kuitenkin mukaansa helmoihin, vaikka sinä olisit tehnyt siitä ukkomiehestä niiiiiin onnellisen 😂

    • Anonyymi

      Nykyään kannattaa erota, johtuen uudesta suhteet kieltävästä laista. Vaihtoehto on muutto ulkomaille, mutta turvallisimmin ei suomalaisen naisen kanssa, kun ei tiedä miten pitkään se laki vaikuttaa sielläkin.

    • Anonyymi

      Digisyys pienissä muodoissaan olisi ollut avuksikin mutta ahneus voitti.

    • Anonyymi

      Mitä ihmettä sössötät? Oletko joku kakkosnainen jota kismittää kun ukkomies käytti hyväkseen ja jätti sitten sinut, koska rakastaa vaimoaan tai ainakin haluaa yhteisen elämän hänen kanssaan?!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7702
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      139
      5290
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      56
      2791
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      278
      2408
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2336
    6. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      574
      2148
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      78
      2126
    8. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      45
      1805
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      8
      1780
    10. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1166
    Aihe