OLISIKO AIKA EROTA?

Anonyymi

Jos uskottomuus annetaan anteeksi mutta sen jälkeen aloitetaan toisen jatkuva vahtiminen ja kontrollointi – eikö olisi jo aika lopettaa liitto ja aloittaa uusi elämä jossa voi elää onnellisena?

Uskomatonta miten petetyt ihmiset "antavat anteeksi" mutta alkavatkin vaivihkaa ohjailemaan toista. Sairasta.

Ei ole enää normaalia jos anteeksi antaja jatkuvasti toimii petturin lapsenvahtina – humalassakin pitää olla vartalossa kiinni jotta petturi ei eksy taas väärille teille tai tee muuta tyhmää humalassa, vaaditaan petturia lopettamaan kaikki kodin ulkopuoliset harrastukset koska "no voihan kotonakin harjoittaa liikuntaa", anteeksi antajalla on välttämätön pakko todistella ulkopuolisille mm. somessa väkinäisesti otettujen kuvien kera "miten hyvin meillä menee" vaikka oikeasti koko liitto on pelkkää k*sta ja p*skaa.

Kuka jaksaa? Yksi elämä ja se haaskataan turhanpäiväiseen. Jokainen ihminen on vastuussa omasta onnestaan. Se että joku muu ihminen tekee sinusta onnellisen, kävelläänkin sitten jo ohuilla jäillä – tällaisessa tilanteessa yksinjäänyt ei enää pärjää.

Surullista.

Ihmiset, erotkaa. Elämä ei ole sen arvoista että koko ajan täytyy asioita miettiä, varoa, yrittää, riidellä, sopia, vahtia, tulla vahdituksi, kytätä, teeskennellä jne.

9

1142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairasta tuollainen käytös. Eroon ja onneen!

    • Anonyymi

      Itse olet kylvänyt epäluottamuksen siemenen. Anteeksi voi antaa, mutta ei unohtaa.
      Kannattaisiko keskustella luottamuspulasta jos suhdetta haluaa jatkaa, tai sitten vaan erota.
      Kokemuksesta tiedän ettei kerran menetettyä luottamusta saa helpolla takaisin.

      • Anonyymi

        Tämä on epätavallinen suhde


    • Niin, jokaisen täytyy vetää rajansa ja päättää miten sallii itseään kohdeltavan, niin pettäjän kuin petetynkin.

      On ihmisiä, jotka eivät lähde huonosta liitosta, koska salaa nauttivat marttyyrin asemasta.

      Aloittajan tapauksessa pettäjä taas on saanut vallan ja pitää siitä kiinni ja tuntee olevansa oikeutettu.

    • Anonyymi

      Vaikka pettäminen tapahtuu nopeasti ja ehkä anteeksiantaminenkin, henkisesti luottamuksen takaisin saaminen vie aikaa. Tässä yritetään syyllistää petettyjä.

    • Anonyymi

      Yhyy, jäikö sun ukkomiehes kuitenkin mukaansa helmoihin, vaikka sinä olisit tehnyt siitä ukkomiehestä niiiiiin onnellisen 😂

    • Anonyymi

      Nykyään kannattaa erota, johtuen uudesta suhteet kieltävästä laista. Vaihtoehto on muutto ulkomaille, mutta turvallisimmin ei suomalaisen naisen kanssa, kun ei tiedä miten pitkään se laki vaikuttaa sielläkin.

    • Anonyymi

      Digisyys pienissä muodoissaan olisi ollut avuksikin mutta ahneus voitti.

    • Anonyymi

      Mitä ihmettä sössötät? Oletko joku kakkosnainen jota kismittää kun ukkomies käytti hyväkseen ja jätti sitten sinut, koska rakastaa vaimoaan tai ainakin haluaa yhteisen elämän hänen kanssaan?!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      347
      12838
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3824
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      3459
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3274
    5. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      11
      3195
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      58
      3150
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      135
      3068
    8. 103
      3028
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      43
      2908
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2714
    Aihe