Jos uskottomuus annetaan anteeksi mutta sen jälkeen aloitetaan toisen jatkuva vahtiminen ja kontrollointi – eikö olisi jo aika lopettaa liitto ja aloittaa uusi elämä jossa voi elää onnellisena?
Uskomatonta miten petetyt ihmiset "antavat anteeksi" mutta alkavatkin vaivihkaa ohjailemaan toista. Sairasta.
Ei ole enää normaalia jos anteeksi antaja jatkuvasti toimii petturin lapsenvahtina – humalassakin pitää olla vartalossa kiinni jotta petturi ei eksy taas väärille teille tai tee muuta tyhmää humalassa, vaaditaan petturia lopettamaan kaikki kodin ulkopuoliset harrastukset koska "no voihan kotonakin harjoittaa liikuntaa", anteeksi antajalla on välttämätön pakko todistella ulkopuolisille mm. somessa väkinäisesti otettujen kuvien kera "miten hyvin meillä menee" vaikka oikeasti koko liitto on pelkkää k*sta ja p*skaa.
Kuka jaksaa? Yksi elämä ja se haaskataan turhanpäiväiseen. Jokainen ihminen on vastuussa omasta onnestaan. Se että joku muu ihminen tekee sinusta onnellisen, kävelläänkin sitten jo ohuilla jäillä – tällaisessa tilanteessa yksinjäänyt ei enää pärjää.
Surullista.
Ihmiset, erotkaa. Elämä ei ole sen arvoista että koko ajan täytyy asioita miettiä, varoa, yrittää, riidellä, sopia, vahtia, tulla vahdituksi, kytätä, teeskennellä jne.
OLISIKO AIKA EROTA?
9
1180
Vastaukset
- Anonyymi
Sairasta tuollainen käytös. Eroon ja onneen!
- Anonyymi
Itse olet kylvänyt epäluottamuksen siemenen. Anteeksi voi antaa, mutta ei unohtaa.
Kannattaisiko keskustella luottamuspulasta jos suhdetta haluaa jatkaa, tai sitten vaan erota.
Kokemuksesta tiedän ettei kerran menetettyä luottamusta saa helpolla takaisin.- Anonyymi
Tämä on epätavallinen suhde
Niin, jokaisen täytyy vetää rajansa ja päättää miten sallii itseään kohdeltavan, niin pettäjän kuin petetynkin.
On ihmisiä, jotka eivät lähde huonosta liitosta, koska salaa nauttivat marttyyrin asemasta.
Aloittajan tapauksessa pettäjä taas on saanut vallan ja pitää siitä kiinni ja tuntee olevansa oikeutettu.- Anonyymi
Vaikka pettäminen tapahtuu nopeasti ja ehkä anteeksiantaminenkin, henkisesti luottamuksen takaisin saaminen vie aikaa. Tässä yritetään syyllistää petettyjä.
- Anonyymi
Yhyy, jäikö sun ukkomiehes kuitenkin mukaansa helmoihin, vaikka sinä olisit tehnyt siitä ukkomiehestä niiiiiin onnellisen 😂
- Anonyymi
Nykyään kannattaa erota, johtuen uudesta suhteet kieltävästä laista. Vaihtoehto on muutto ulkomaille, mutta turvallisimmin ei suomalaisen naisen kanssa, kun ei tiedä miten pitkään se laki vaikuttaa sielläkin.
- Anonyymi
Digisyys pienissä muodoissaan olisi ollut avuksikin mutta ahneus voitti.
- Anonyymi
Mitä ihmettä sössötät? Oletko joku kakkosnainen jota kismittää kun ukkomies käytti hyväkseen ja jätti sitten sinut, koska rakastaa vaimoaan tai ainakin haluaa yhteisen elämän hänen kanssaan?!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626017Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813496Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242661No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402165- 212159
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61659Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy84126781-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201226- 261097