Sonepar työpaikkana (entinen SLO)

Anonyymi

Työskentelin siellä jonkin aikaa ja minunkin lyhyen urani aikana porukkaa tuli ja meni jatkuvalla syötöllä. Kerron omat huomioni että mistäköhän johtuu.

Sonepar.

-Työhaastattelussa luvataan kannusteita mitä kukaan ei edes saa ja joka kuukausi jaetaan lappuja jossa lukee et ”näin paljon olisit voinut saada jos kokonaissuorite talossa olisi ollut tämä ja tämä” (mahdottomat suoritteet)
- töihin palkataan ihmisiä väärin perustein ja aluksi laitetaan uusi työntekijä kuvittelemaan että työ on helppoa trukilla ajoa ja muutaman viikon päästä juoksutetaan paikasta toiseen (ei mitään vakituista työnkuvaa vaikka työvuorolistassa niin lukisikin)
- Luulisi että esimiehiä jolle ilmoitetaan mahdollisista sairastumisista olisi vain yksi, väärin. soneparilla tuntuu et omasta sairastumisesta pitää tietää myös talon siivoojan ja hänelle pitää oikein perustella että miksei voi tulla töihin vaikka lääkäri on todennut työkyvyttömäksi.
- Työajat venyy alimitoitetun henkilöstömäärän takia ja jos et suostu ylitöihin niin olet porukan ja varsinkin esimiesten silmätikkuna.
- Yleinen työilmapiiri on huono. Kuiskitaan että ”onks toi oikeesti noin hidas”
- soneparin motto on enemmänkin ”tulos tai ulos” kun että tekemällä oppii
-vaikka kuinka olisit joustava, ahkera ja hyvä työssäsi niin siitä ei ole mitään hyötyä palkassa kun vain kokonaissuorite ratkaisee. Lisäksi jos on hiljaisia aikoja ja työtä ei ole niin työntekijä ei saa suoritteita. (Miksi koko kannustinjärjestelmä on edes käytössä kun se ei aiheuta kuin närää jokaiselle taholle?)

9

4702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse yritän juuri päästä töihin Soneparille. Kuulostaa siltä että olet hidas, laiska ja haluton oppimaan uutta. Luulen että olet tyypillinen saikuttaja. Minusta siinä ei ole mitään ongelmaa jos joudut kertomaan useammalle henkilölle olevasi sairaana.

      Monissa firmoissa on asiat huonommin, kuten nykyisellä työnantajallani. Mistään kannustimista ei edes puhuta. Ihmiset kaipaavat työnkiertoa mutteivät sitä saa.

      • Anonyymi

        Toivottavasti olet viihtynyt. Itsekin työskentelin siellä puolisen vuotta ja viikottain porukkaa tuli ja lähti. Lyhyin työsuhde minkä kerkesin näkemään, taisi olla peräti 30 minuuttia ni sille riitti. :D


      • Anonyymi

        On olemassa työsuojelulaki, jossa lukee ettei työnantajan, työkavereiden ja muiden tahojen tarvitse tietää miksi olet sairas. Se tieto kuuluu sinulle ja lääkärillesi. Jos sairauslomat venyy niin sitten on olemassa kolmikantakeskustelu jossa pohditaan työnantajan, lääkärin ja työntekijän välillä työn mahdollisesta jatkamisesta/keskeyttämisestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti olet viihtynyt. Itsekin työskentelin siellä puolisen vuotta ja viikottain porukkaa tuli ja lähti. Lyhyin työsuhde minkä kerkesin näkemään, taisi olla peräti 30 minuuttia ni sille riitti. :D

        Eihän 30 minuutissa saa edes ohutta pintaraapaisua. Jos tuossa ajassa tulee mitta täyteen niin sehän kertoo jo kaiken tarvittavan kyseisestä tyypistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti olet viihtynyt. Itsekin työskentelin siellä puolisen vuotta ja viikottain porukkaa tuli ja lähti. Lyhyin työsuhde minkä kerkesin näkemään, taisi olla peräti 30 minuuttia ni sille riitti. :D

        Pitkään sait olla, itse sain kenkää kahden viikon jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän 30 minuutissa saa edes ohutta pintaraapaisua. Jos tuossa ajassa tulee mitta täyteen niin sehän kertoo jo kaiken tarvittavan kyseisestä tyypistä.

        30 sekunttia tuolla riittää...


    • Anonyymi

      No suurimmassa osassa suomen firmoista vaihtuvuus alkaa olemaan 90%. Johtuu siitä että ne jotka eivät saavuta tuottotavoitetta potkitaan pihalle kvartaaleittain. Eli melkein koko porukka vaihtuu 3kk välein. Se on tämä kapitalismi näin hieno systeemi nykyään. Itse olen mielummin ihan työttömänä kuin että alkaisin näitä pätkähommia tekemään.

    • Anonyymi

      Kävin haastattelussa ja sain ko. Työnantajasta huonon kuvan. Toinen haastattelijoista ylimielinen ja puhui alaisistaan pahaa ja piti heitä mitättöminä. Sain kaiken kaikkiaan huonon kuvan ko. Yrityksestä ja heidän rekrystä.

    • Anonyymi

      Onkohan Soneparin ja Polar Pro:n yhteistyö loppunut, kun Sonepar hakee itse omille kirjoilleen vakituisia työntekijöitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe