Oletko tänään hakenut töitä? Töitä pitää hakea juhannuksenakin. Lähetin työttömiulle työtarjouksia ja niitten pitää hakea työtä maanantaihin mennessä.
T: työvoimatoimiston virkailija
T: työvoimatoimiston virkailija
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Hahahahahahahaah minä en mitää töitä hae, juhannuksena ryypätään. Töitä voidaan kyllä etsiä mutta ei hakea, ja vain silloin jos huvittaa ja jaksaa.
Miten tämä eroaa normaalista arjestasi?
Hakekaa töitä ihmiset, etsikää etsikää - jaksaa jaksaa.
Taitaa olla entinen virkailija... Tiedot on ainakin vanhentuneita. Hyvää Juhannusta sinullekin.
4 paikan satsi haettu, nyt se on työnantajien vuoro huhkia 😊
Ei kehtoo, ei jaksa,
Olen hakenut noi 1§21212313231 ytyöpasikkssn.
En oo tänään hakenut, koska olin aamulla työhaastattelussa grillattavana. Nyt olen niin uupunut sen jäljiltä, että koko juhannus menee toipuessa.
tuollainen on vähän absurdia jos pitää muuttaa kokonaan toiselle paikkakunna joka se3llainen maksaa noin 10000eur vähintään aina.
Facebookis oli mainos henkilöstöfirma hakee maalareita. Haukuin niitä että palkkaavat vain ulkomaalaisia. Sitten sieltä tuli viesti että käsittelevät hakemukseni jos lähetän sen. Joo ei kelvannut töihi vaikka on 17 vuotta maalaustyöstä kokemusta. Kuulema kiire saada työntekijöitä. Ehkä pyysin palkkaa liikaa 15 euroa pyysin tunnissa.
ei ole rahaa hakea migtään töiytä tyuönasntajanpitää heitytä dseryterleinä se kyumpptonni jotta mahdfollasta e6teenheti kympponni.
pieru
Prööööttssshhhh sulle vaan sinne työkkärin hikiseen pimeään koppiin.
T töötön
Eihän aloittaja (Kaarloppi) tiedä mitään työmarkkinoista. Toistaa vain samoja aloituksiaan eri nimimerkeillä.
Enhän toista äitis toisti.
Oletteko hakeneet töitä tänään- Huomenna vielä ehtii töitä hakea ennen viikonloppua. Lähetin tänään vielä 4 työttömälle tarjouksia raksatöihin joten toivon mukaan ne hakee töitä.
T: työvoimatoimiston työntekijä
Ei olla eikä haeta.
Jaa, jotain miskuserkkuja.
Älkää puhuko paskoo niin on töitä että vituttaa tehfä.
Oho, en hae.
Anteeksi tein aloituksen kolmen keskikaljan voimalla
Että sellaiset fantasiat aloittajalla :) itse käyn osa-aikatyössä joka toinen viikko. Mun pitää hakea yhtä työpaikkaa 3kk välein.
Työnhakuvelvoitteen voin myös suorittaa siten että esim. Jukaisen itsestäni ilmoituksen työmarkkkinatorissa tai lähetän avoimen työhakemuksen johki firmaan.
Tai siis yhtä paikkaa 3kk aikana syyskuun tiettyyn päivään mennessä. Mulle soitti vasta tällä viikolla ekan kerran työkkärin oma virkailija.
Hakee edellisenä iltana yhtä työpaikkaa.
Ei niitä tarvitse hakea kirjoitin aloituksen kännissä.
Mikäli töitä ei hae määräyksen saatuaan on virkailijoilla oikeus katkaista työttömyys tuki sekä asettaa työtön määräaikaiseen karenssiin. Juhannus ei ole mikään poikkeus tai este tehdä esimerkiksi kirjallisesti valmiiksi hakemuksia joita sitten arkena lähettää. Tarvittaessa pyydämme todisteet että myös juhannuksen aikaan on haettu töitä tai valmisteltu hakemuksia.
Näinkö on?
”Määräaikaan menessä”. Mistä vetoa, että virkailija soittaa etuajassa vaikka määräaika ei ole vielä mennyt umpeen tai käy muuttamassa päivämäärää aikaisemmaksi.
Mistä vetoa, että määräaikaan mennessä-päivänä sivustot jumittaa, sivut hakkeroidaan eikä pääse kirjautumaan tai netti menee poikki.
Kas kummaa heti ensimmäisenä päivänä kun tämä uusi työllisyyssuunnitelma piti tehdä niin ihan kas kummaa siellä vuoden 2010 entinen työnantaja on ihan vaan sattumalta ilmoittanut hakevansa työntekijää..
Hah hah haa. Millään ampumisilla ei saada ketään mihinkään paskaduuniin tekemään pelkällä työn ilolla töitä kymmenen ihmisen edestä. Että jatketaan vaan tukien hakemista.
Meni heti poskelleen sun kirjoitus :D Työkkäri ei määrää minä päivinä työtön työtä hakee jos jollain on 4 paikkaa kuussa niin voi hakea 4 paikkaan saman päivän aikana vaikka. Heti kun hakee niin ei tarvi lopu kuun aikana miettiä hakemista.
Ekasta työnhakuvelvollisuuuden laiminlyönnistä tulee huomautus pelkästään .
Työttömän tulee ilmoittaa työvoimatoimistolle mahdollisista matkoistaan. Viranomaisella on oltava ajantasaiset tiedot missä hakija on. Mikäli ei tavoitettavissa asetamme karenssin. (puhelin, sähköposti, te palvelut verkossa)
Työläisen pitää tehdä töitä juhannuksenakin aamusta yöhön pelkällä työn ilolla. Näin saadaan Suomi nousuun!
pieru
Hahahahha muka ilmoittaa matkoista, älä puhu paskaa, mä en ilmoita yhtää mitää.
Et itsekään tekisi tonnilla brutto tällaista työtä: siivoat 7 kokopäiväisen siivoustyöntekijän siivousalueen työt muutamassa tunnissa hoidat esimiestyöt ilman esimiespalkka&duunaritasolla ei suinkaan toimihenkilönä, teet ohjaajan työt ilman ohjaajan lisiä teet käännöstyötä palkatta työn ulkopuolella kotona vastaat 3 eri työpuhelimeen töissä että kotona työn ulkopuolella hoidat rekrytointia palkatta työn ulkopuolella teet työvuorolistat palkatta työn ulkopuolella kotona tulet 40 asteen kuumeessa ja koronasda työpaikalle kuten kunnon Työn Arjen Sankari.
Höpönlöpö. Ei tule ilmoittaa :)
Sinä ilmoitat jos käsketään. Tuet ovat ehdollisia. Ei työttömän ole oikeus pyöriä ympäri maata lomailemassa. Soitamme tarkistus soittoja ja voimme paikantaa teidät
Niinhän sä kuvittelet, mua ei oo mitkään työkkärin tantat määräily eikä tule määräilemään. Enkä myöskään ilmoita mistään matkoista, en ole koskaan ilmoittanut enkä tule ilmoittamaan.
Kyllä sinun tulee olla tavoitettavissa milloin työkkäri kutsuu. Muuten karenssi
Ei paljoo mitkää karenssit kiinnosta on niitä otettu ennenkin, ja tällä hetkelläkin on karenssi niin kauan kunnes menen kokopäivä töihin tai kuntouttavaa tai opiskee. Mulla on työssäolo velvoite
Näinkö on.
Kai se sitren niin on kun Suomi24 näin sanoo.
T. Sauli Niinistö
En hae. Vituttaako kuinka paljon?
Ei sitten yhtään, sinultahan se loppupeleissä on pois.
Ei paljoo kiinnosta mikää työnteko mielummin nukun vielä siihen aikaa, kun toiset nousee ylös että ehtii töihin
Sama, mä oon mun työt tehny. 12,5vuotta riittää nyt reilu 2 vuotta työttömänä.
Anteeksi vielä trollaamiseni.
Aloitusta ei pidä ottaa tosissaan.
Sandbergejä on maa mustanaan jo muutenkin. Kiitos ei.
Työkkäri tantat hirteen.
Hakekaa töitä. Myös tänään. Tukenne katkaistaan mikäli osoittautuu ettei töitä haeta myös juhannuksena
Ei kiinnosta
Kyllä tässä syrjäytyy koska ei töihin pääse. Tunnen itseni helvetin tyhmäksi ja epäonnistuneeksi koska en ole töis.
Ja syytän siitä naisia. Naiset ei ole koskaan rekrytoineet minua töihin. Miksi naiset vihaa niin paljon työttömiä etteivät voi palkata työtöntä ihmistä.
Olen hakenut töitä 20 vuotta. Vielä ei ole tärpännyt...
Nyyhkis. Yhteiskunnan vika?
Kyllä se on yhteiskunnan vika kun töitä ei riitä.
En hae töitä. Sitä ei kukaan vahdi hakeeko töitä. Eivät ole kyselleet työkkäristä että olenko hakenut. Totesin jo kauan sitten työnhauan olevan ajanhaaskausta koska lähettelin kuukaudessa kymmenii hakemuksia eikä kukaan niihin vastannut joten on ihan turha hakea töitä. Jos työnantaja tarvii työntekijän niin soittakoot minulle, työkkäristä ne saa numeron tai sähköposti osoitteen.
työnhaku on helppoa kun sen osaa ja ymmärtää. Työnhaku ja omien palvelujensa tarjoaminen on taito joka on itse opittava kantapään kautta. Koulussa sitä taitoa ei opeteta . Toimi siis seuraavasti.
Hanki kaupasta iso tilava selkäreppu. Repun täytät käsityökaluilla. Ainakin seuraavat työkalut hyvä olla repussa: Akkuporakone, poranteriä. muutama ruuvimeisseli, santapaperia, pari maalisutia, maalitela, vasara, moska, nippusiteitä, ilmastointiteippiä, sivuleikkurit, hohtimet, nauloja ja ruuveja (erikokoisia) työkäsineet, kuulosuojaimet, silmäsuojaimet, hitsausmaski, timpurinsaha, rautasaha, kirves. Iso termospullollinen kahvia ja meetvursti -kinkku eväsvoileivät.
Päällesi puet työhaalarit ja laitat turvakypärän päähäsi. Olkapäällesi nostat ison lekan ja toiselle olkapäällesi puunkaatoon sopivan Fiskars kaarisahan. Olet työmiehen näköinen etkä työttömän näköinen. Olet näin valmistautuen valmis työnhakuun. Lähdet työnhakukierrokselle klo 7 jälkeen aamulla. Maanantai-perjantai arkipäivisin. Viimeistänsä klo 9.00 ponnahdat ryhdikkästi liikkeelle, Lähdet kiertämään firmoja kaupunkisi pienteollisuusalueella. Hurautat autollasi. Jos omaa autoa ei ole niin polkypyörä käy. Tai mikä ettei jalkapatikassakin homma toimii. On toki hitaaampaa mutta käy se niinkin. Avaat firman ulko-oven. Esittelet firman respassa kohteliaasti itsesi ja mikä on käyntisi perimmäinen hyvä tarkoitus. Muistat sanoa myös hyvät huomenet: "Huomenta, päivää ja hyvää iltaa Onko iso johtaja paikalla? Voitteko ystävällisesti ilmoittaa johtajalle että Erkki Ahkera on nyt täällä valmiina töihin ". Siitä se prosessi lähtee heti käyntiin. Kenties ensimmäinen pikatyöhaastattelu ison johtajan kanssa ei tuo työpaikkaa itselllesi. Jos ei nappaa niin kiität isoa johtajaa ja jatkat matkaasi viereiseen firmaan. Firmoja riittää. Melko varmasti muutaman firman kierrettyäsi sinut palkataan samantien oitis vakimieheksi pajalle hitsaamaan. Ahkeran miehen maineesi on kiirinyt edellesi kiertäessäsi pienteollisuusaluetta työnhakumielessä. Toki niinkin voi käydä että paikalle hurahtaa sinivuokkojen parivaljakko piipaa-autollansa ja vievät sinut mukanansa haastatteluun Eerikinkadulle.
Ahkera maine kiirii niin tehokkaasti, että luulevat sinun tekevän mitä työtä tahansa milloin tahansa miten pienellä palkalla tahansa kun vain joku napsauttaa kerran sormia. Pitävät siis sinua paitsi ahkerana niin myös äärimmäisen tyhmänä helppoheikkinä ja halpana, jota voi komennella, kusettaa, käskyttää, alistaa, pompotella, liikutella miten vain milloin vain kuin pelinappulaa.
Siinä on kaljapullo poikinensa tehnyt tehtävänsä.
Olette taas tänään olleet tietokoneen ääressä töitä hakemassa. Suomessa on 30000 työpaikka vapaana joten työn saaminen on helppoa. Aina myös voi kysyä pääseekö kuntouttavaan työhön kunnan jätelaitokselle. Yleensä niissä tarvitaan apulaisia.
Aion olla myös ahkera ja antaa karenssia kaikille huonokuntoisille työttömille tällä viikolla.
T: työvoimatoimiston virkailija
Onpas siinä epätoivonen työvoimavirkailija/valtion virkamies vai pitäiskö sanoa poliisi..
Epätoivo näkyy kauas.
Hahaha ja paskat mä mitää töitä hae muahahah vitutkaako. Enkä mene kuntouttava, työkkärin tantat ei oo saanu mua ennenkään eikä tuu saamaa jatkossakaan kuntouttava työtoimintaa.
Eika paljoo mikää karenssit kiinnosta on niitä ennenkin otettu ja tälläkin hetkella on karenssi.
Oota mä otan ensin jääteetä ja otan rennosti 30 vuotta 💪😁
Joku reppana esittää virkailijaa Suomi24:llä.
Meneekö sulla elämässä noin muutenkin ihan päin helvettiä 😄
"Lähetin työttömiulle työtarjouksia ja niitten pitää hakea työtä maanantaihin mennessä."
Onko tämä illuusio vaiko ihan oikea havainto että juuri samoihin aikoihin kun yksi kokoomuskansanedustaja joutui pulaan ylivilkkaiden käsiensä ja alaikäisille naisen taimille kohdistamiensa levottomien puheittensa takia, niin kalevi ilmaantui taas kerran takaisin tälle palstalle?