Lääkitys kohdalleen

Hoitotyössä tottui, kuinka suuren vaivan takana on saada lääkitys kohdalleen. On löydettävä kokeilemalla oikeat lääkkeet, niiden määrä, yhteensopivuus, sivuvaikutukset ja mahdollisuudet käyttää lääkitystä sosiaaliseen tilanteeseen sopivasti.

Hoitolaitokseen tuli myös harjoittelevia lääkäreitä lisäkoulutusta saamaan. Heillä oli ennestään lääkärinoikeudet ja oikeus myös määrätä lääkkeitä, mutta heillä ei ollut taitoa juuri näihin asioihin. Siksi he juuri tulivat harjoittelemaan.

Yleensä he kysyivät neuvoa, ennen kuin muuttivat lääkitystä, mutta joillakin oli niin suuri ego, että he tunsivat jo edeltä tietävänsä, mitä tehdä. Varsinkin, jos he olivat imeneet ajan muotioppeja.

Sen ajan muotioppi oli, että lääkkeillä turrutettiin ihmisiä toimintakyvyttömiksi. Eräs harjoittelijalääkäri 'tiesi', että laitoksissa turrutettiin ihmisiä ja poisti lääkkeitä suruttomasti. Eikä hoitajilla tietenkään ollut muuta mahdollisuutta kuin totella.

Seurauksena oli täydellinen katasrofi. Tuskissaan potilaat rikkoivat ja kiipeilivät pitkin seiniä, löivät, purivat ja raapivat toisiaan ja hoitajia. Hajottivat vaahtomuovipatjansa pieniksi muruiksi.

Ylilääkäri antoi määräyksen, että hoitajat eivät saa harjoittelevan lääkärin määräyksestä muuttaa lääkitystä. Häneltä on kysyttävä neuvoa.

Juuri siihen aikaan siirryin hoitotyöstä papinvirkaan, joten näin saman lääkärin olevan myös seurakuntani vakiojäsenen. Keskittyi seurakunnan vikoihin, joista hän ei tiennyt juuri mitään. Entisiltä työtovereilta kuulin, kuinka hänen mellastuksensa hoitolaitoksessa jatkui.

Ei hän ainut ollut. Aina on kaikissa tehtävissä uusia, jotka tietävät paremmin kuin vuosikymmenen työtä tehneet, mutta hänellä oli kyllä mahtavin ego.

Tällä palstalla aivan ilmeisessä loukkaamistarkoituksessa muutamat kehottavat tarkistamaan lääkityksensä tai ottamaan määrätyt. Luulenpa, että tällaisen puheen takana on silkka keljutus, kun ei pysty riittävän tehokkaasti loukkaamaan. 🌹👀

1

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Psökpmlpjsm jroyyo kpli callawn vette reilusti yli 400kmh san fransiskon sillalla ...

      Myrkylliset ja kaunoiit kukat,... joopa joo, iselläå lähelläå kasaa, näytttäuso laimoööew teloso ,oeöo aj,oaq suuuhun, myrkkyö ;:S

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2013
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      184
      1558
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      152
      1384
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      97
      1308
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1198
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      938
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      902
    8. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      131
      825
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      817
    10. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      813
    Aihe