Pariterapia eron jälkeen

Anonyymi

Onko kokemuksia pariterapiasta eron jälkeen?
En oikein tiedä mistä siellä keskustella, kun ero päätös on tehty ja yhteen paluusta ei keskustella. Toki molemmat ovat toivoneet yhteen paluuta, joskus.

7

1961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parisuhdeterapia oli meillä silkkaa teurastusta. Kokemus suoraan helvetistä.
      En suosittele kenellekään.

      Edes se ns. terapeutti ei kertonut totuutta terapian tarkoituksesta.
      Sinne muka mentiin korjaamaan ja keskustelemaan
      Äkkiä selvisi noin 10 minuutissa, ettei tarkoituksena suinkaan ollut korjata mitään, vaan helppo ero maksajalle.
      Omat kommentit sivuutettiin kokonaan
      Pask... satoi päälle ettei mitään rajaa.

      Ainoat positiiviset kokemukset koettiin 2 minuutissa, kun terapeutti kysyi, onko alkoholilla osuutta eroon? Olenko väkivaltainen?

      Vaimon pettämiset, tai juomiset, eivät olleet yhtään kiinnostavia terapeutista.

    • Anonyymi

      Terapiat on diibadaabaa ja naisia varten, kun haluavat jauhaa ja löpistä turhia asioita, uhriutua ja saada myötätuntoa. Se on AINA mies syyllinen kaikkeen. Tämän olen kuullut liian monen miehen suusta, jotka ovat leikkimiseen suostuneet menemään mukaan. Se on kuin avioero-oikeudenkäynti. Mies on maksaja AINA kaikessa.

    • Anonyymi

      siinäpä pari katkeraa esimerkkiä,huomautan ,että ihan onnistuneitakin terapioita löytyy ja yhteinen ongelmien ratkaisukyky ja yhteinen taival.terapeuteissa on eroja mutta niin myös siinä odottaako saavansa kaiken tarjottimelta ja menee sinne vaan purkamaan omat paskansa vai haluaako oikeasti ymmärtää myös sitä toista osapuolta.

    • Anonyymi

      Kuulostaa samalta kuin söis e-pillerin positiivisen raskaustestin jälkeen....

    • Aikoinaan, nuorena kollina, yhden jo päätetyn eron alkumetreillä olisin halunnut mennä pariterapiaan silloisen puoliskon kanssa, mutta hän ei kokenut sitä omakseen joten ei menty. Kun ero sitten aktualisoitui tosissaan, menin yksin ns. pariterapiaan, jota voisi ennemminkin kutsua eroterapiaksi.
      Koen saaneeni hyvin vastinetta rahoilleni, sain purkaa tuntojani, mutta samalla terapeutti haastoi hyvin ajattelemaan toisen osapuolen näkemyksiä milloin mihinkin sekä sitä, tulkitsinko omaa toimintaani suhteen aikana riittävän neutraalisti. Sanoisin, että opin paremmaksi kumppaniksi seuraavaan suhteeseeni, miksei myös yleisemmin paremmaksi ystäväksi.
      Mutta kaikki riippuu omasta vastaanottavuudesta ja terapeutista, yhtälö ei ole helpoin mahdollinen.

    • Anonyymi

      Omasta erosta reilut 7 v., yhdessä oltiin vajaa 20v. Exä oli jo päättänyt erosta, joten hieman turhaa terapiasessiot oli, mutta hän ainakin sai sieltä vahvistuksen, että ero oli oikea ratkaisu hänelle. Itse en olisi halunnut erota. Kävin samalla terapeutilla myös itsekseni muutaman kerran ja ne olivat paljon avaavampia kertoja kuin pariterapia. Silloin selvisi, että exäni on narsisti ja vähintään hyvin narsistinen henkilö. Hän ei ollut mikään lehtien kauhutarinoiden narsisti, vaan hyvä äiti, ahkerasti opiskellut ja osaamisensa kautta työmaailmassa edennyt johtajaksi, sosiaalinen ja muutenkin mukava. Jälkeenpäin silmät avautuivat, kun terapeutti asiasta mainitsi. Maailmassa oli hänelle vain yksi totuus, se miten hän asiat näkee. Varsinkin eron jälkeen sen on huomannut. Muut ovat pahoja, jos eivät "alistu" hänen ajatusmaailmaan. 20 vuoden aikana ei hirveesti riidelty, kun olimme asioista yleensä aika samoilla linjoilla. Sillon harvoin, kun jotain oli, niin lopulta syy oli aina minussa, vaikka hän olisi aloittanut. Sama jatkuu edelleen. Ensimmäiset 5v. eron jälkeen olivat aika riitaisia, nykyään ei käytännössä olla missään väleissä. Onneksi lapset ovat jo täysikäisiä.

    • Anonyymi

      Mitähän järkeä tuossa ny enään eronjälkeen on kun todella harvoin auttaa ennen eroakaan mutta johtunee siitä että jompikumpi tai kumpikin on pettänyt toinen toistaan pitäs mennä ennen sitä pettämistä pariterapiaan niin siitä saattais jopa jotain apua ollakkin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      61
      6421
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      204
      4773
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      49
      4443
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      93
      3710
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2921
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2634
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      107
      2546
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      60
      1885
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      251
      1774
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1585
    Aihe