Valmiuslaki

Anonyymi

Eduskunta valmistelee valmiuslakia. Se mm. turvaisi kansalaisten terveydenhoidon kekeytymättä. Olen äänestänyt perussuomalaisia, mutta nyt perussuomalaiset ovat tätä terveydenhoidon turvaavaa lakia vastaan. En tule enää äänestämään perussuomalaisia, mikäli pyrkivät tämän lain torppaamaan. Päättävässä ja etuoikeutetussa asemassa olevat eivät tiedä mitä kentällä tapahtuu. Korona aikana terveydenhoitohenkilöstön käyttäytyminen ja auttamisenhalu meni aivan ala-arvoiseksi. Oli asia mikä hyvänsä aina vedottiin koronaan. Nyt lakon aikana tilanne on eskaloitunut vielä pahemmaksi ja vastaansa voi saada suoranaista vittuilua. Vastuussa olevia henkilöitä ei saa kiinni ja tekosyitä esitetään. Kuka valvoo terveyskeskusten toimintaa, täytyykö Valviralle esittää jokaisesta epäkohdasta valitus ? Kuten hoitohenkilökunta on järjestäytynyt, myös asiatonta kohtelua ja hoidotta jääneet potilaat ovat alkaneet järjestäytyä. Tämä on vaarallista. Se saattaa herättää suhteettomaksi kasvavaa katkeruutta ja osua omaan nilkkaan.

7

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt veroja alas 50% heti. Terveyspalvelut eivät toimi ollenkaan. Tänää tarvin lääkäriä. Soitin kolmeen eri pisteeseen julkisella (tuusula). Jokaisesta 3:sta paikasta tuli ilmoitus takaisin soitosta. Nyt on ilta eikä kukaan noista edes soittanut saati että olisin päässyt lääkäriin. Onneksi en tyytynyt odottamaan vaan soitin YKSITYISELLE. Sain heti ajan ja 2 tunnin päästä asiat oli hoidettu. Maksun maksoin omistani.
      Äänestän perussuomalaisia koska vain hallituspuolueet ovat tämän täydellisen terveysfiaskon syylliset. Etupäässä sdp ja sen punikit. Rahaa pitäisi saada mutta töitä ei hoideta. Hienot on laitokset tyhjillään. Ei enää yhtään verorahoja tuonne. Ei yhtään. Voisimme vaihtaa julkisen ja yksityisen porukat päittäin keskenään. Saisimme palvelua ja punikit jäisivät ilman töitä.
      Ehdottomasti äänestän PS puoluetta. Muut ovat näyttäneet kelvottomuutensa.

      • Anonyymi

        Kun soittaa ja jonottaa, sanotaan että puhelut nauhoitetaan. Kun soitetaan takaisinpäin, vastaaja ei tiedä nauhoitetaanko puhe. Epäilen että ei, keskustelun tasosta johtuen. Suosittelen nauhoittamaan itse.


    • Anonyymi

      Kuhan puhuvat. Onko hoitaja mitotus toiminut.EI.Joten EI tuokaan laki tule toimimaan.Resussi pulat.piste

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Valmiuslaki:

      3) väestön toimeentuloon tai maan talouselämän perusteisiin kohdistuva erityisen vakava tapahtuma tai uhka, jonka seurauksena yhteiskunnan toimivuudelle välttämättömät toiminnot olennaisesti vaarantuvat,

      Eikös meillä ole tilanne päällä?

    • Anonyymi

      Ensiksi pitäisi poistaa käytöstä nämä paknkkitunnukset joisss on huijauksia paljon, pankkitunnusten käyttökielto kokonaan yhteiskunnan kaikissa nettipalveluissa.

      Vain poliisin myöntämä henkilökortti siruineen kelpaa mihinkään yhteiskunnan palveluihin.. tosin en ole varma toimiiko enää tuo disign en yhtään varma toimjiiko asostek..

      MUTTA TODELLAKIN NIIN PANKKITUNNUSTEN KÄYTTÄMINEN OMISSA TERVYR- VWEO TAI PALVELUISSA VÄLITTÖMÄSTI KIELLETTÄÄ

    • Anonyymi

      Olin silloin terveydenhoitoalalla kun valmiuslaki tuli voimaan. Hyvä ja tarpeellinen laki mutta: Meitä sairaanhoitajia pakotettiin lakon aikana sellaiseen toimipisteeseen töihin joihin meillä ei ollut valmiuksia eikä perehdytystä. Siinähän se vasta potilasturvallisuus vaarantuukin. Siis porukkaa siirrettiin paikkaan A paikasta B porukkaa koska paikassa A ei ollut tarpeeksi henkilökuntaa kun sieltä laitettiin porukkaa lakkoon. Huono puoli siinä oli että paikan B porukka ei osannut hoitaa paikan A potilaita. Mutta mitä siitä kun pääluku vain oli täynnä! Arvatkaaapa jäinkö terveydenhuoltoalalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      314
      3028
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      198
      2820
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      53
      2415
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1494
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1232
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1229
    7. 58
      883
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      875
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      809
    10. 77
      794
    Aihe