https://www.verkkouutiset.fi/a/dmitri-medvedev-paljon-onnea-suomelle-ja-ruotsille-natoon/#0cee2084
Sellainen tulee mieleen kun lukee tuon lehtijutun ?
Sellainen tulee mieleen kun lukee tuon lehtijutun ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kyllä myös kuvasta näkee, että pääkopassa ei kaikki ole kohdallaan.
Tosi suuria muutoksia jokunen vuosi aijemmin otettuihin kuviin.
niillä on kaunat nyt korkealla ukraina tilanteen takia ja venäjä ei epäröi tehdä tosi isoja liikkeitä , samalla lailla ne sienipilvi kokeilut tulee , lähteekö jou tannssin mukaan?
on tuossa äärimmäisen järkevää tekstiä:
ksi Medvedev vakuutti, että Venäjä ei taistele ukrainalaisia vastaan, vaan ”oksettavia natseja, ääriryhmiä, pahamaineisia bandiitteja ja ulkomaalaisia palkkasotureita” vastaan.
– Nämä roistot eivät edusta Ukrainan kansaa. He ovat vain typerää kuona-aineista. He ovat hylkiöitä, vaikkakin hampaisiin asti aseistettuja. Heitä emme tule säästämään.
Hänen mukaansa vain ”raivokkaat russofobit” ja ”ukrainalaisnationalistit” haluavat tuhota ukrainalaisten ja venäläisten väliset ystävyys- ja sukulaisuussuhteet.
– Venäläinen kulttuuri on erottamaton osa ukrainalaista, yleiseurooppalaista ja maailmankulttuuria.
Aiemmin ukrainalaisvihaansa voimakkaasti ilmaissut Medvedev sanoo:
– On mahdotonta olla ilmaisematta syvää kunnioitustaan ukrainalaisia kohtaan. Venäjän kansalaiset ovat mitä lähimmin sitein sidoksissa heihin – sukulaisuussuhtein, historiallisin ja kulttuurisin sitein. Viime vuosina ukrainalaisilla on ollut kovia aikoja. Erilaiset oranssivallankumoukset ja maidanit. Oudot presidentit ja Lännen pyrkimykset tehdä heistä kuuliaisia palvelijoitaan. Mutta he selviävät koettelemuksistaan ja saavat vahvat johtajat, oikeudenmukaiset lait ja menestyvän talousmallin.
Medvedev on sekaisin kuin rapakuntoinen nistihöylääjä. Kyllä veikolle on selkeästi krokotiilirokki maistunut ja vodkapaukut sekoittaneet pään.
Tuossa vähän lisää sitä Medvedevin "järkevää" tekstiä:
”Venäjän turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja Dimitri Medvedev heittää kovaa tekstiä ukrainalaisista. ”Vihaan heitä. Ukrainalaiset ovat paskiaisia ja friikkejä”. Jatkokaan ei ole pehmoilua: ”Niin kauan kuin minussa henki pihisee, aion tehdä kaikkeni, jotta ukrainalaiset pyyhitään maailmankartalta” "Kunhan kysyn. Kuka sanoi, että Ukraina edes on maailmankartalla kahden vuoden päästä?," Medvedev kirjoitti."
Siis noin - Ukraina pyyhitään maan päältä, sekä kansana että valtiona. Tasan samaa komppaa myös Venäjän ortodoksinen kirkko ja johtavat kenraalit:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17385703/venajan-ortodoksikirkko-yllyttaa-kansanmurhaan
https://www.verkkouutiset.fi/a/venalaiskenraalin-hyytavat-ukraina-suunnitelmat/#3c8e8f60
Myös Ukrainan venäjänkieliset ovat ryhtyneet puhumaan ukrainaa. Russofobisiksi kansa tuli, kun Venäjän tankit vyöryivät maahan kymmenestä kohtaa.
Russofobia on merkki kansanvallan ja demokratian kannattamisesta!
Koska Suomessa ruotsinkieliset alkavat puhua Suomea 🤔
Ehkä sitten kun Ruotsi hyökkää tänne?
Ehkä sitten, kun muutama koulu, kirkko, sairaala on pommitettu ja Turku on kasa kiviä?
Sama tilanne varmaan on Pietarissakin silloin. Mitä eroa?
Mieli tekisi Välimerelle veneilemään varastetuilla rahoilla ostetulla jahdilla, mutta nyt joutuu kiukuttelemaan kuin pikkulapsi.
Eiköhän metukka höpise sitä mitä putleri käskee.
Jotta voisi toimia korken tasoan poliitikkona läpimädässä ja sairaassa valheen valtakunnassa eli Venäjän roistovaltiossa, täytyy pakostakin olla mielenvikainen. Mikä tosiaan näkyy venäläispoliitikkojen lausunnoissa. Aina läpimätää ja sairasta ja valheita.
Ei. Medvedev ei ole mielisairas. Vaan poliittisen järjestelmän aivopesemä. Kaikki hänen etenkin viimeaikaiset aggressiiviset lausunnot ovat tarkoituksellisia. Ainakin kolmesta syystä. 1. Koska hänen käsketään johdon käskystä niin tehdä. 2. Hän yrittää päästä presidentiksi, ainakin tulevaisuudessa. 3. En olisi lainkaan yllättynyt siitäkään, etteikö joitakin henkilöitä ole suggestoitu ja hypnotisoitu sanomaan tiettyjä asioita.
Mutta toisaalta, koska idän ja lännen välit ovat olleet jo jonkin aikaa superhuonot ja Antarktiksenkin napajään kylmyyttäkin hyisevämmät, niin Venäjällä tunnetaan länttä kohtaan niin suurta antipatiaa, ja epäluuloa, että pelkään pahoin, että nämä idän ja lännen välit eivät tule koskaan enää tästä korjaantumaan.
Venäjä ja jotkut siellä poliittisessa johdossa olevat näkevät tällä hetkellä kaiken, mitä länsi, USA ja NATO tekee Venäjää vahingoittavana toimintana. Toisaalta siitä ja ylipäätään kaikesta on helppo ottaa itselleen jokin tekosyy omilla argumenteille ja kaikenlaisille teoille.
Siti en pidä aivan mahdottomana sitäkään mahdollisuutta, etteikö Venäjä käyttäisi Iskander ja muita ohjuksia lähitulevaisuudessa. Eikä sekään ole vieläkään poissuljettua, etteikö tämä maailmanpoliittinen kriisi saattaisi eskaloitua jopa sille 3. Maailmansodan asteelle. Kaikki on mahdollista. Ikävä kyllä. Poliittinen ilmapiiri ja asenne Venäjällä on tällä hetkellä erittäin negatiivinen.
Kremlin vieteriukoista ei tervettä löydy hakemallakaan Suomessa nuo vietäisiin tahdonvastaiseen hoitoon jalat ilmassa
Medvedev on ehkä yksi tervejärkisimmistä poliitikoista Putinin jälkeen. Ja tämä kertoo paljon maan tilasta.
Medvedev yrittää olla niin kova, niin kova, tuolla uhollaan ja puheillaan. Ja liehitellä Putinia, jotta pääsisi joskus itse takaisin valtaan.
Zäh wie Leder, Flink wie Vindhunde und Hart wie Kruppstahl.
Tuuraa tilapäisesti Lavrovia, josta ei ole kuulunut hetkeen
Lavroviakin varmaan ketuttaa nykyinen roolinsa.
Uhoa riittää Putinin puudelilla. On siellä joku valtapelikin menossa. Toivottavasti kansa jotnkin herää vaikka ei ole oikein mahdollistakaan tuolla pelon diktatuurissa, ehkä esiin nousee pahempi hirviö????
GO HOME RUSSIANS!
Menkää venäläiset kotiin! Maailma olisi parempi paikka!
Pekka Viljakainen on mainostanut olevansa Medvedevin neuvonantaja. Onkohan Pekalla vieläkin suora linja?
Varmaan hyvin pyörii paskalle maistuvan kirjolohen myyynti
Ilmeisesti Medvedev on raiskattu jossain vaiheessa kgb.n tiloissa?
On se.
Medvedev toimitti onnistuneesti Suomen punaiselle presidentille Tarja Haloselle kissan. Onko tiedossa validia dataa onko kissa robotti?