Hurraa suomi pääsi natoon. Turkki on luovuttanut ja suomi pääsee natoon. Mutta mitä se lopulta maksaa ja paljonko henkiä menetetään onkin toinen luku tässä keississä. Kyllä venäjä nyt suuttuu joten varautukaa.
Suomi pääsi natoon
20
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Natoon pääsyn takia suomessa alkaa aika jolloin voi odottaa koska tahansa venäjän ohjusten tuloa suomeen. Ei venäjä miehistöä tarvii tänne lähettä mutta ohjuksia kyllä. Natolla ei sitten ole tarpeeksi ohjuksia ampua venäjälle ohjuksia että edes olis mitään vaikutusta.
- Anonyymi
Kyllä Suomi yltää sitten Pietariin asti jos iskandereilla edes vähänkään pelleillään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Suomi yltää sitten Pietariin asti jos iskandereilla edes vähänkään pelleillään.
Mikäli venäjä jotain tekisi, Pietarista ei jää jäljelle kuin märkä pskaläntti. On sitä ohjuskantamaa muuallakin.
- Anonyymi
Putinin paskiainen pysykööt poissa, kun haluan grillata rauhassa.
Ajatelkaapa, vuosi sitten ettei olisi uskoneet, että Putin, jonka kanssa ette ole koskaan olleet tekemisissä tulee estämään hammaslääkärille pääsyn, kun Putin tuhoaa suomessa infrastruktuuria.
Putinin paskapää tuhoaa naapurimaiden infrastruktuuria ja Putinin maan infrastruktuuri saa olla ehjänä. - Anonyymi
Kyllä nyt Tarjaa harmittaa.
- Anonyymi
Ja koko venäjää.
Mikähän koira siihen on haudattuna turkkeineen päivineen. En usko, että oli ihan läpihuuto juttu.
- Anonyymi
Rähmällään. https://yle.fi/uutiset/3-12514782
Täysi yhteistyö Turkin kanssa PKK:ta ja sen haaroja vastaan
– Solidaarisuuden osoittaminen Turkille taistelussa terrorismin kaikkia muotoja vastaan
– Sitoutuminen olemaan tukematta kurdijärjestö PYD:tä, YPG:tä sekä vuoden 2016 vallankaappausyrityksestä syytettyä Gülen-liikettä
– Turkkiin kohdistuvien puolustusteollisuuden vientikieltojen välttäminen ja yhteistyön kasvattaminen
– Sitoutuminen Ruotsin ja Suomen kansallisen lainsäädännön ja käytäntöjen muuttamiseen terrorismin torjunnassa ja puolustusteollisuudessa
– Yhteistyötä tietojen jakamisessa liittyen terrorismin ja järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan
– Konkreettisia toimia terroristien luovuttamiseksi ja kahdenvälisten sopimusten valmistelua
– PKK:n ja sen haarojen varainhankinnan ja värväämisen kieltäminen
– Turkin vastaisen terrorismipropagandan estäminen
– Suomen ja Ruotsin laajemman osallistumisen tukeminen EU:n puolustusyhteistyöhön liittyvässä Pescossa
– Listattujen asioiden täytäntöönpanovaiheita valvovan mekanismin perustaminen Anonyymi kirjoitti:
Rähmällään. https://yle.fi/uutiset/3-12514782
Täysi yhteistyö Turkin kanssa PKK:ta ja sen haaroja vastaan
– Solidaarisuuden osoittaminen Turkille taistelussa terrorismin kaikkia muotoja vastaan
– Sitoutuminen olemaan tukematta kurdijärjestö PYD:tä, YPG:tä sekä vuoden 2016 vallankaappausyrityksestä syytettyä Gülen-liikettä
– Turkkiin kohdistuvien puolustusteollisuuden vientikieltojen välttäminen ja yhteistyön kasvattaminen
– Sitoutuminen Ruotsin ja Suomen kansallisen lainsäädännön ja käytäntöjen muuttamiseen terrorismin torjunnassa ja puolustusteollisuudessa
– Yhteistyötä tietojen jakamisessa liittyen terrorismin ja järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan
– Konkreettisia toimia terroristien luovuttamiseksi ja kahdenvälisten sopimusten valmistelua
– PKK:n ja sen haarojen varainhankinnan ja värväämisen kieltäminen
– Turkin vastaisen terrorismipropagandan estäminen
– Suomen ja Ruotsin laajemman osallistumisen tukeminen EU:n puolustusyhteistyöhön liittyvässä Pescossa
– Listattujen asioiden täytäntöönpanovaiheita valvovan mekanismin perustaminenNo justiinsa.
- Anonyymi
Vihervasemmiston pahin painajainen, kun suomea puolustetaan nyt myös liittoutuneiden turvin. 😆
- Anonyymi
Eikö hallitus olekaan enää vihervassarihallitus?
- Anonyymi
Komeita USA sotilaita tulee Suomeen ja sinkkupalsta on historiaaa
- Anonyymi
Ätmien mahdollisuudet huononee jälleen.. Ja voitte kuvitella millainen saanti niillä jenkeillä on!!!!
- Anonyymi
Tuossa mainitaan minkälainen sopimus Turkin kanssa:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008913526.html
Muutama poiminta:
"Turkkiin kohdistuvien puolustusteollisuuden vientikieltojen välttäminen ja yhteistyön kasvattaminen."
Ihan hyvä. Suomi voisi lisätä muutenkin asetuotantoa. Lisäisi työpaikkoja.
"Yhteistyötä tietojen jakamisessa liittyen terrorismin ja järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan."
Ihan hyvä. Ollaan paremmin perillä minkälaista sakkia tänne lappaa.
"Turkin vastaisen terrorismipropagandan estäminen."
Ihan hyvä. Saadaan Suomi24 vahvan tunnistautumisen taakse vihdoinkin.
"Listattujen asioiden täytäntöönpanovaiheita valvovan mekanismin perustaminen"
Ihan hyvä. Ettei jää pelkäksi puheeksi. - Anonyymi
Ei Turkki luovuttanut, vaan Suomi ja Ruotsi.
- Anonyymi
" Turkki on luovuttanut ja suomi pääsee " kutsutilaisuuteen, mutta ...
Putosiko Sale diplomatian ja Suomen lainsäädännön kärryiltä, kun jurputti eilis-illan tv-lähetyksessä, että Suomihan ei muuta lainsäädäntöäänkään.
Aamulla eräs kommentoija pitikin tätä huolestuttavana yksityiskohtana prosessissa.
Palat eivät vielä loksahda paikoilleen. Joten katsotaan, minne tuuli lastun kuljettaa.
Kiitokset joka tapaukselle edistyksestä Suomen neuvottelijoille ja mahdolliselle liittokumppanillemme presidentti Erdoganille. Mä en ole missään vaiheessa tehnyt asiasta suurempaa numeroa palstalla tai muualla, olen aika johdonmukaisesti vetänyt sen puolueen linjaa mitä viime vaaleissa äänestin. Eli ihan turha pienen kriittisen joukon on Suomen sisällä lietsoa mitään eripuraa asiasta, vaan antaa asioiden mennä konsensushengessä, kerrankin.
Jos ja kun Natoon nyt ylipäätään päätettiin hakea, niin hyvä sinänsä että tämä Turkki-solmu aukesi ja prosessi todennäköisesti nopeutuu nyt aika rivakasti. Se on ilman muuta hyvä asia tässä tilanteessa. Mutta pakko silti sanoa, että Erdogan pelasi kyllä nerokkaasti tämän, omalta ja Turkin kannalta. Kunnon teatraalinen show Naton huippukokouksessa, ja se allekirjoitettu asiakirja on ymmärtääkseni jokseenkin tulkinnanvarainen, eli Erdogan pystynee esittelemään sitä voittona kotiyleisölleen. Kunnon basaarikauppias, joka pyytää alkuun mahdottomia, mutta taipuu lopulta tilanteeseen jossa kaikki osapuolet ovat suht tyytyväisiä.
Eli ei lopulta eroa paljoakaan käytetyn rengassarjan taikka pakun myymisestä 😁 Heh, Niinistön, Haaviston ja kumppaneiden olisi pitänyt tehdä mun työtä ensin muutaman viikon ajan, niin olisi ollut paremmat pohjatiedot ja -taidot tuohon tinkimis- ja viivyttelykulttuuriin 😂 Noin se menee, kun vastapuolella ei ole joku pihtiputaanmummo tai Snellmanin makkaramainoksen mies joka huomaa että ohikulkija pudottaa lompakon ja juoksee tämän perään ojentamaan sen 😅- Anonyymi
Molempiin kysymyksiin paljon ja liikaa. Suomella on edessä raskas taival. Ukraina pääsee vielä helpolla, mutta Suomi ei.
- Anonyymi
Kuvitelmaa sitä pillunsaannin helppoutta mikä on jokaisella Suomessa oleskeleville jenkkisotilaalla!! Ätmien pillunsaannin mahdottomuus ei huonone kun se muutenkin 0 tasolla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2641957- 421781
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1001689Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊631419Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?791294- 781264
Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031243Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per2171112- 551097
Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?162965