Viitasin väärään tuttuun!

Shalom! Häpi Hanuka! Valitettavasti Bar Mitsva meni konkurssiin, koronan vuoksi ja Jeti jäi 400 000 velkaa vuokranantajalle!

Juhannus menijaoli ja Jeesus ei tehnyt jussina mitään, mutta Johannes Kastelija syntyi. Johannes pukeutui kamelinnahkaan ja söi vain heinäsirkkoja ja hunajaa. Freddie Mercury uskoi vain Johannekseen, eikä Jeesukseen lainkaan.

Kerroin tutulle, että tunsin 90- luvulla pojan pääkaupunkiseudulla, joka kantoi aina selkäpuolellaan isoa siirtolohkaretta. Tämä lettipää käytti aina pystyraidallisia, sinivalkoisia housuja, joita on saatavilla ainoastaan kivijalkaliikkeistä - sieltä kai se hänen lohkareensakin oli ostettu. Harrastuksenaan hän metsästi villisikoja. En halunnut kertoa tuttavalleni hänen nimeään, vaan sanoin hänen olevan senjasen poika, mutta sitten muistin, että senjanen ja hänen vaimonsa olivat homoja, joten muistin varmaan väärin.

Hyvää yhdensuuntaisuuskuukautta vaan kaikille! Meillä on homo ulkoministeri ja kolmiloikkaaja, joten emme tulisi toimeen ilman näitä luonnonoikkuja!

Eilen löysin sattumalta metsästä vuonna 2012 lakkautetun Vasaramäen pieneläinhautausmaan. Pitkä ruoho peitti hautakiviä ja -ristejä. Joillakin kymmeniä vuosia vanhoilla haudoilla oli tuoreita kukkia. Tippa tuli silmään, kun ajattelee molemminpuolista uskollisuutta ja rakkautta, ihmisen ja eläimen välillä.

Pienenä menohinttinä haluaisin kertoa, että torstaista sunnuntaihin on taas keskiaikamarkkinat Turussa, Tuomiokirkkoa vastapäätä. Paljon mielenkiintoisia myyntikojuja ja eväistä mainittakoot (jos hyväksyt eväät ensin) : Kokonainen possu vartaassa, kypsennetty omena tikussa ja savuava jäätelö.
http://keskiaikaisetmarkkinat.fi/

Kun teet matkan Turkuun, käy samalla Naantalissa, jossa on hienostunut, vanha puutaloalue ja valtakunnanjohtajan entinen päämaja, osoitteessa Alikatu 9.
https://youtu.be/I-7jB1BJgKI?t=54 (Nauravat Natsit; musaa)

2

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää.. kesäää teillekin. Noin suurista summista en oo kuullukkaan. Muutama nolla pois.
      Juhannuksena olin vain humalassa joten siinähän se meni. Niinkuin melkein koko kesäkuu. Kävin tosin kolmasti pitkällä lenkillä pulahtaen järveen. Olin siellä haukien kanssa. En saanut pataan enkä uuniin.

      Minä uskon Johannekseen ja Jeesukseen. Hyvää teippiikin osaa tehdä vaikka oli kapinallinen puuseppä vaiko sen vuoksi?. Jesarilla kuntoon.

      Olen varmaan nähnyt sen siniraitaheebon stadissa aikoinani pyöriessä Ensin tuli mieleen ne letit ja pöksyt ja sitte se siirtolohkare. Hauska hattukin taisi tyypillä olla.

      Kaikkea tarvitaan niitä kolmiloikkaajiakin kuten mercury.

      Taas TUruuss tapahtuu mutta kun on nilkka kipee, käyttövarat vähissä plus laskut..eo oo pyörää ei moposkootterii..eikä entinen kekkosen autokuskikaan suostu enää näin köyhälle kuskiks.

      Jees suomen kesä ja taas nyhvätään pätsisessä penthousessa ilkosillaan kun on niin pirun kuuma.... verhot ja kaihtimet kii. Tuuletin kuluttaa sähköö.

      Kuumuus nousee yläkerrokseen ja alkaa aivot palaa ja hermostuu..kurkkuu kuivaa ja potuttaa.. hyvää kesääää vaan..

    • Anonyymi

      Tänään kävi keskiajan läpi ja tässä esimerkkihintoja: keitetty omena - 3,50 tai 3 kpl 9 euroa. Miten voi yksittäin ostettuna olla halvempaa? Seljankukkasima 2 euroa/lasi. Paahdetut mantelit 4 euroa/pussi.

      Joo! Ihan samat kauppiaat ja tavarat siellä oli, kuin ennen koronaakin. Henkilökunnallakin oli samat vaatteet. Eipä ole keskiaika muutamassa vuodessa kehittynyt lainkaan. Täytyy odottaa 500 vuotta, ennenkuin keskiaikamarkkinat ovat tietokone- ja kännykkäajassa.

      Ostin muutaman tötterön Rainbow- olutta, Wiklundin Herkusta, kun olet sitä niin kehunut. Sehän on käytännössä vettä - vain 4,3 prosenttia. Tälläinen juoma on tarkoitettu naisille, koirille ja homoille piste Keskiaikana suurissa kaupungeissa ei juotu vettä lainkaan; ainoastaan olutta. Vettä pidettiin suurena terveysriskinä ja silloin pidettiin Turussakin kaikkien aikojen suurin mielenilmaisu, kun Turun Vesihuolto alkoi pumpata puhdasta pohjavettä kaupunkilaisille.

      Hajusta jatkaisin vielä sen verran, että nyt kun on helle, niin sanotaan, että pallit ja kainalot hikoavat. Ainoastaan kohdat iho- organismissamme hikoilevat, jotka hankaavat toista ihoa vasten. Pallien hikoilu loppuu, kun kävelee vähän jalat leveämmällä ja kainalohaju lakkaa, kun käsivarret pidetään irti muusta kehosta. Jalat eivät haise muuten, mutta varpaanvälit haisevat. Laitappas kolme hernettä varpaiden väliin per jalka, kun lähdet seuraavaksi reissuun (isovarpaan ja etuvarpaan väli ei tarvtse hernettä). Näin haju loppuu, kun varpaanvälit saavat koko ajan ilmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe